مجله تاپ‌ناز‌

زندان سلیمان؛ مکان ترسناک گردشگری در تکاب آذربایجان غربی

زندان سلیمان منطقه گردشگری و افسانه ای در تکاب آذربایجان غربی است. اهالی این منطقه، کوه زیبای سلیمان را به نام زندان دیو می شناسند که خیلی جالب است. این منطقه زیبا در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار گرفته است.

زندان سلیمان

زندان سلیمان

گردشگری جنبه های زیادی دارد؛ بعضی از مردام عاشق دیدن مناطق طبیعی هستند تا به آرامش برسند و بعضی دیگر هم به دیدن بناهای تاریخی می روند. اما عده ای هم هستند که عجیب و غریب هستند و به کارهای عجیب و غریب هم علاقه دارند. این افراد شاید علاقه داشته باشند به مکان های ترستاک و خاص هم بروند. یکی از این مکان های عجیب و غریب و خاص در کشورمان زندان سلیمان است.

زندان سلیمان کوهای ترسناک و مخروطی شکل است که به دلیل ویژچی های خاصی که دارد بسیار مکانی معروف شده است. در این مطلب در مورد زندان سلیمان بیشتر می خوانید.

زندان سلیمان؛ مکان ترسناک گردشگری در تکاب آذربایجان غربی

ویژگی‌های خاص زندان سلیمان

لگر به نزدیکی تخته سلیمان در مسیر بیجاب به تکاب در استان آذربایجان غربی بروید، کوهی عجیب در میانه دشت را مشاهده می کنید. این کوه شبیه به کوه های آتشفشانی که از فاصله دور نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. هنگامی که به این کوه نزدیک می شود می بینید که در اطراف آن آثار خراب شده از بناهای سنگی و آجری قدیمی مشاهده می شود که مشخص است در گذشته دور این منطقه مورد توجه فرمانروایان بوده است. معماری آن مربوط به چند دوره از جمله آثار به جای مانده از آتشکده هم در این قسمت دیده می شود. بعید نیست که مردمان آن زمان چنین کوه عجیبی را نشانه‌ای از خدای خود می‌دانستند و آن را تقدیس می‌کردند.

زندان سلیمان

عکس زندان سلیمان

ارتفاع این کوه مخروطی شکل حدود ۱۰۰ متر است؛ که راه بالارفتن آن هموار است و همه می‌توانند تا دهانه کوه را به آسانی طی کنند. به محض اینکه شما به دهانه آن برسید یک تصویر وحشتناک را می‌بینید. یک گودال فوق العاده عمیق با شکلی خاص که حدود ۸۰ متر عمق دارد. دهانه گودال نیز بسیار بزرگ است و قطر آن چیزی نزدیک به ۶۵ متر می‌رسد. وقتی لبه این گودال به ایستید قلب شما شروع به تند زدن می‌کند، در اطراف چیزی دیده نمی‌شود به جز صحرای بی‌آب و علف و یک برهوت کامل. صدای باد که درون گودال می‌پیچد ترس شما را چند برابر می‌کند. مردمان محلی و افراد قدیمی داستان ترسناکی درباره اینجا تعریف می‌کند که علت نام‌گذاری این گودال به زندان سلیمان را فاش می‌کند.

همچنین ببینید : نگاهی به جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی

زندان سلیمان

نمای بالای زندان سلیمان

آن‌ها می‌گویند حضرت سلیمان برای زندانی کردن دیو‌هایی که از او نافرمانی می‌کردند، آن‌ها را به درون این گودال می‌انداخته است. برخی از مردم اعتقاد دارند دیوی که انگشتری حضرت سلیمان را ربوده هنوز در گودال حضور دارد و وقتی خشمگین می‌شود از دهانه گودال گاز سمی بیرون می‌زند. اگر از این افسانه‌ها بگذریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این کوه در گذشته مورد استفاده حاکمان قرار می‌گرفته است. خوشبختانه با تلاش مسئولان این کوه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و گردشگران فراوانی برای دیدن آن به این مکان سفر می‌کنند. حتی گروه‌های باستان شناسی خارجی در دهه‌های مختلف به خاطر جذابیت آن، به این کوه زیبا سفر کرده و پروژه‌های تحقیقاتی نیز در اینجا اجرا کرده‌اند.

زندان سلیمان

دیدگاه علمی درباره زندان سلیمان

اما واقعاً چنین کوه عجیب و غریبی چطور در دل این دشت وسیع به وجود آماده است. محققان می‌گویند که این گودال از سنگ‌های رسوبی تشکیل شده است که عامل اصلی آن چشمه‌ای قدیمی بوده که امروزه دیگر در اینجا دیده نمی‌شود. احتمالاً آب این چشمه دارای املاح و رسوبات معدنی بوده و جوشش آن از زمین، طی هزاران سال متمادی سبب به وجود آمدن چنین کوه عظیمی شده است. سپس چشمه به طور کامل خشک شده و این کوه قابل مشاهده گردیده است.

زندان سلیمان

از تخت سلیمان نیز دیدن کنید

اما در نزدیکی زندان سلیمان یک اثر ارزشمند تاریخی دیگر وجود دارد که در فاصله ۳ کیلومتری از کوه واقع شده است و شما در ادامه بازدید خود از این منطقه می‌توانید به آن سر بزنید. گفته می‌شود این منطقه روزگاری پایتخت اشکانیان بوده که در سال ۶۲۴ میلادی در حمله رومیان از بین رفته است. اینجا همچنان یکی از بخش‌های مهم برای زرتشتیان ایران است و هرساله دران مراسم خاص مذهبی برگزار می‌کنند. در کنار تخت سلیمان یک دریاچه بزرگ رسوبی وجود دارد که حدود ۱۲۰ متر عمق دارد و زیبایی کل منطقه را دوچندان کرده است. در سراسر این مجموعه باستان شناسان با تحقیقات خود توانسته‌اند آثار مهمی مربوط به دوران مختلف از جمله اشکانیان، ساسانیان و ایلخانان مغول را پیدا کنند.

زندان سلیمان

کجا بمانیم؟

اولاً برای بازدید از زندان سلیمان باید بدانید که فصل زمستان و پاییز اصلاً زمان مناسبی نیست. زیرا این منطقه بسیار سرد بود و سفر شما را مشکل مواجه خواهد شد. بهترین زمان برای دیدن زندان سلیمان در تابستان است. اینجا جایی برای کمپ زدن وجود ندارد. البته یک اقامتگاه بومگردی در روستای نصرت آباد هست که می‌توانید در آن اقامت کنید. اما بهتر است پس از بازدید به یکی از شهر‌های تکاب، بیجار یا حتی شاهین دژ بازگردید که امکانات رفاهی و هتل در دسترس شما باشد.

اقامتگاه بوم گردی تخت سلیمان تکاب

  • آذربایجان غربی – ۴۰ کیلومتری تکاب – بخش تخت سلیمان – روستای نصرت آباد (تخت سلیمان) – جنب بخشداری

هتل رنجی تکاب – ۲ ستاره

  • آدرس: استان آذربایجان غربی – شهرستان تکاب – خیابان انقلاب – بالاتر از چهارراه قائم
  • تلفن:  ۴۵۵۲، ۳۱۷۹

چطور به زندان سلیمان برویم؟

اگر شما هم علاقه‌ شدیدی دارید تا این پدیده طبیعی خاص را از نزدیک ببینید باید به منطقه تخت سلیمان بروید. برای این کار اگر از سمت جنوب یا غرب کشور حرکت می‌کنید و هدف شما باید رسیدن به شهر تکاب باشد. مثلاً ازسنندج، سقز، بوکان یا میاندوآب می‌توانید به تکاب برسید. اگر هم از سمت شمال یا شرق می‌آید مثلاً می‌توانید از طریق زنجان، بیجار یا میانه به سمت شهر تکاب حرکت کنید. وقتی که به تکاب رسیدید از چند جاده محلی مختلف می‌توانید خودتان را به منطقه تخت سلیمان برسانید. ماشین را در پارکینگ پارک کنید و اول به دیدن تخت سلیمان بروید. زندان سلیمان حدود ۳ کیلومتر با بنای تخت سلیمان فاصله دارد که تابلو‌های راهنما شما را هدایت می‌کند.

مطالب مشابه را ببینید!