حل مشکلات و معضلات دندان عقل

دندان عقل

آخرین دندان در دهان، دندان عقل است که در اصطلاح به ان دندان آسیای سوم نیز گفته می شود. این دندان در سن 17 تا 25 سالگی در دهان هر فردی رشد می کند و قوس فکی را پر می کند.

راه کارهای درمان دندان عقل

یکی از مشکلات چالش برانگیز دندان، دندان عقل است. این سوال در سن همه پیش می آید که دندان عقل را آیا بکشیم یا خیر؟ آیا کشیدن دندان عقل عوارض هم در پی دارد؟ در این مطلب تمام موارد در مورد دندان عقل را با هم می خوانیم و به شما می گوییم که چگونه از این دندان مواظبت کنید.

برای درمان دندان عقل چیکار کنیم ؟

آخرین دندان در دهان که به آسیای سوم هم معروف است،، دندان عقل است.
آخرین دندان در دهان می باشد که در اصطلاح به آن آسیای سوم هم می گویند . دندانی که در سن 17 تا 25 سالگی در دهان هر فردی می روید و قوس فکی دهان را پر می کند.
این دندان به این دلیل که اخرین دندان در دهان است همه تصور می کنند که دندان زیاد مهمی نیست و باید خیلی سریع آنرا کشید ولی بعضی ها هم مخالف هستند و می گویند این یک اشتباه است و نباید دندان عقل را بلافاصله پس از رشدش کشید، اما به این نکته هم باید توجه کرد که این دندان ممکن است خیلی سریع پوسیده شود و باعث ایجاد مشکلاتی در دهان شود.

زمانی که نیازی به کشیدن دندان عقل نیست

اگر آنها سالم هستند ( پوسیدگی ندارند، و لثه اطراف آن ها ملتهب نیستند)
کاملا رشد کرده و بیرون آمده اند.
کاملا در جای مناسبی قرار دارند و در رشد و عمل سایر دندان های مجاور اختلالی ایجاد نمی کنند.
تمیز کردنشان در طول بهداشت روزانه کار ساده ای است.
دندان عقل

درد دندان عقل

زمانی که باید دندان عقل را کشید

زمانی که دندان در زیر لثه رشد کنمد و تنواند جوانه بزند. در این موارد دندان عقل ممکن است باعث ایجاد کیست شود که این مسئله موجب خرابی ریشه دندان های مجاور می شود.
دندانی که بیرون نیامده باشد در بهداشت روزانه دهان مشکل ایجاد می کنید و مقداری زیادی باکتری در مجاور آن تجمع پیدا می کنند و باعث خوردگی و بیماری های مختلف دندان م شود.
دندان عقل

دندان عقل

اگر جای کافی برای دندان وجود ندارد( دندان های مجاور تنگاتنگ یکدیگر قرار گرفته اند) بیرون آمدن دندان عقل خطر آسیب دندان های مجاور را خواهد داشت.
اگر احساس درد در منطقه دندان عقل دارید.
بافت نرم مجاور دندان عقل اغلب ملتهب می شود.
التهابات لثه وجود داشته باشد.
پوسیدگی دندان در دندان های مجاور وجود داشته و آن ها شروع به شکستن کرده اند.

کشیدن دندان

در مورد باقی مانده دندان های عقل مشکلی وجود نخواهد داشت اگر به طور منظم به دندان پزشک مراجعه می کنید و از فک خود عکس گرفته باشید. در این مورد می توانید درباره مسائل احتمالی آگاهی کسب کنید(رشد نابجای دندان عقل) به همین دلیل برای جلوگیری از آن، از جراحی برای خارج کردن آن استفاده کنید. پزشکان توصیه می کنند این کار را تا جایی که ممکن است زودتر انجام دهید چون بعد از 25 سالگی تمام بافت های استخوانی شکل نهایی خود را بدست آورده، بنابراین خارج کردن دندان ها سخت تر خواهد بود و بافت ها آهسته تر التیام می یابند.

» همچنین بخوانید :
مطالب مشابه را ببینید!