مجله تاپ‌ناز‌

آفریقای جنوبی؛ سرزمین الماس

 

آفریقای جنوبی؛ سرزمین الماس

آفریقای جنوبی، به طور رسمی جمهوری آفریقای جنوبی، جنوبی ترین کشور در قاره آفریقا است. این منطقه از جنوب توسط 2.798 کیلومتر خط ساحلی جنوب قاره آفریقا در امتداد آتلانتیک جنوبی و اقیانوس هند گسترش یافته است؛ در شمال با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا و زیمباوه ؛ در شرق و شمال شرق با کشورهای موزامبیک و سوازیلند (اسواتینی) همسایه است؛ و با کشور لسوتو، تنها مرز مشترک با این کشور را دارد.

آفریقای جنوبی بزرگترین کشور در جنوب آفریقا و 25 کشور جهان از لحاظ مساحت زمین است و با داشتن 56 میلیون نفر جمعیت، 24امین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور جنوبی ترین کشور در سرزمین اصلی دنیای قدیم یا نیمکره شرقی است. حدود 80 درصد آفریقای جنوبی از دودمان آفریقای سیاه یا زیر صحرایی هستند که به چندین قبیله مختلف تقسیم شده اند و هر کدام آفریقایی را با لهجه های مختلف صحبت می کنند. تنها 9 تا از این قبایل به رسمیت شناخته شده اند. جمعیت باقیمانده شامل بزرگترین جوامع آفریقایی است که از اروپایی ها (سفید)، آسیایی ها (هند) و چند نژادی (رنگی) تشکیل شده است.

آفریقای جنوبی جامعه ی چند ملیتی است که طیف وسیعی از فرهنگ ها، زبان ها و ادیان را شامل می شود. در قانون اساسی این کشور، 11 زبان رسمی آورده شده است، که از این لحاظ چهارمین کشور در جهان است. دو زبان از زبان اروپایی هستند: آفریکانس (Afrikaans) از هلندی ریشه گرفته و به عنوان اولین زبان اکثر سفید پوست ها و رنگین پوست های آفریقای جنوبی می باشد؛ زبان انگلیسی، نشان دهنده میراث استعمار بریتانیا است و معمولا در زندگی عمومی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند که به عنوان یک زبان اول گفتاری، در چهارمین رتبه قرار دارد.

این کشور یکی از معدود کشورهایی است که در آفریقا هیچ کودتایی نداشته است و انتخابات منظم در حدود یک قرن برگزار شده است. با این حال، اکثریت قریب سیاه آفریقای جنوبی تا سال 1994 حق رای دادن، نداشتند. در طول قرن بیستم، اکثریت سیاه ها در تلاش بودند تا حقوق خود را از حاکمان سفید پوست آفریقای جنوبی به دست آورند؛ این مبارزه نقش مهمی در تاریخ و سیاست اخیر این کشور ایفا کرد. حزب ملی آپارتاید را در سال 1948 قانون جدایی نژادی قبلی را به صورت رسمی اعمال کرد. پس از یک مبارزه طولانی و گاها خشونت آمیز توسط کنگره ملی آفریقا و دیگر فعالان ضد آپارتاید در داخل و خارج کشور، لغو قوانین تبعیض آمیز در سال 1990 آغاز شد.

از سال 1994، تمام گروه های قومی و زبانی نماینده سیاسی در دموکراسی کشور داشته اند که شامل جمهوری پارلمانی و نه استان است. آفریقای جنوبی اغلب به عنوان «ملت رنگین کمان» شناخته می شود که به، توصیف تنوع چند فرهنگی کشور، به ویژه پس از آپارتاید اشاره می شود. بانک جهانی، آفریقای جنوبی را به عنوان یک اقتصاد با درآمد متوسط رو به بالا ​​و یک کشور تازه صنعتی طبقه بندی می کند. اقتصاد آن دومین در قاره آفریقا است و 34امین در جهان است. از لحاظ برابری قدرت خرید، آفریقای جنوبی دارای هفتمین درآمد سرانه در آفریقا است. با این حال، فقر و نابرابری همچنان گسترده است، در حدود یک چهارم جمعیت بیکار هستند و با کمتر از 1.25$ در روز زندگی می کنند. با این وجود، آفریقای جنوبی به عنوان قدرت میانجی در امور بین الملل شناخته شده است و نفوذ قابل توجه خود را در منطقه حفظ کرده است.

 

جغرافیا

آفریقای جنوبی در جنوبی ترین منطقه آفریقا واقع شده است و خط ساحلی طولانی دارد که به بیش از 3000 کیلومتر و دو اقیانوس (اقیانوس اطلس و هند) گسترش می یابد. طبق آمار سالانه سازمان ملل متحد، آفریقای جنوبی با بیش از 1،219،912 کیلومتر مربع، 25 کشور بزرگ جهان است. یعنی هم اندازه کلمبیا، دو برابر اندازه فرانسه، سه برابر ژاپن، چهار برابر اندازه ایتالیا و پنج برابر اندازه انگلیس است.

این کشور بیش از 290 پارک حفاظت شده دارد و خانه بیش از 300 گونه پستاندار، حدود 860 گونه پرنده و 8000 گونه گیاهی است.

آفریقای جنوبی؛ سرزمین الماس

حرکت ماهی های ساردین به صورت دسته جمعی در ماه های می تا جولای، بزرگترین مهاجرت دسته جمعی در سیاره زمین است که، خود آن به هشت زیست بوم تقسیم می شود.

این کشور به عنوان مهد بشریت محسوب می شود و 40 درصد از کل نژادهای انسانی بر روی زمین را در خود دارد.

زمین

ویژگی های فیزیکی زمین های آفریقای جنوبی، شامل bushveld (زمین های جنگلی نیمه گرمسیری)، چمنزارها، جنگل ها، بیابان ها و کوهستان های با عظمت، تا به ساحل های دست نخورده و تالاب های ساحلی می باشد.

آفریقای جنوبی، دارای مرز مشترک با نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک و سوازیلند است، در حالی که سرزمین کوهستانی لسوتو در جنوب شرقی آفریقای جنوبی، تنها مرزی که دارد فقط با آفریقای جنوبی است و به هیچ دریایی راه ندارد.

جزایر پرنس ادوارد و ماریون، که توسط آفریقای جنوبی در سال 1947 به آن افزوده شده، در حدود 1.920 کیلومتری جنوب شرقی کیپ تاون قرار دارند.

اقیانوس ها و خط ساحلی

جریان های آب گرم حوالی موزامبیک – اِگالِس که در سواحل شرقی و جنوبی تا دماغه اِگالِس در جریان است، در حالی که جریان سرد Benguela به سمت شمال در امتداد سواحل غربی تا جنوب آنگولا در جریان است. کنتراست دما بین این دو جریان تا حدودی منجر به تفاوت معنی داری در آب و هوا و پوشش گیاهی و همچنین تفاوت های موجود در زندگی دریایی می شود.

با توجه به آبهای سرد ساحل غربی که بسیار زیادتر از اکسیژن، نیترات، فسفات و پلانکتون نسبت به سواحل شرقی است، صنعت ماهیگیری آفریقای جنوبی در ساحل غربی بسیار رونق دارد.

خلیج Saldanha در ساحل غربی تنها بندر طبیعی ایده آل است.

رودخانه ها و دریاچه ها

هیچ یک از رودخانه های آفریقای جنوبی، رودخانه های تجاری قابل کشتیرانی نیستند چرا که بندرها به خاطر سدهای مرجانی که راه ورودی را مسدود می کنند، بیشتر سال مورد استفاده قرار نمی گیرند.

آفریقای جنوبی دارای دریاچه های قابل توجه طبیعی نیست. دریاچه های مصنوعی، عمدتا برای آبیاری محصول استفاده می شود.

رودخانه Orange بزرگترین رودخانه آفریقای جنوبی است. در کوه های دراکنزبرگ، از ارتفاعات لسوتو عبور می کند و قبل از اینکه به اقیانوس اطلس برسد، به رودخانه Caledon که در بین کیپ شرقی و ایالت آزاد است، ملحق می شود و تشکیل یک مرز آبی با نامیبیا را می دهد.

دیگر رودخانه های عمده عبارتند از Vaal، Breede، Komati، Lepelle (قبلا Olifants)، Tugela، Umzimvubu، Limpopo و Molopo.

آب و هوا

یک مکان نیمه گرمسیری، که سبب دارا بودن آب و هوای گرم آن، به خاطر اقیانوسی است که از سه طرف کشور را احاطه کرده است و ارتفاعات داخلی که جلوی خروج هوای گرمسیری را از کشور نمی دهد. آفریقای جنوبی یک کشور نسبتا خشک است و بارش سالانه آن حدود 464 میلیمتر است. در حالی که در دماغه غربی کشور بیشترین میزان بارندگی را در زمستان دارد، بقیه کشور به طور کلی یک منطقه بارندگی – تابستان است.

درجه حرارت در آفریقای جنوبی پایین تر از سایر کشورها در عرض جغرافیایی مشابه است که عمدتا به دلیل افزایش ارتفاع بالاتر از سطح دریا می باشد.

در فلات داخلی، ارتفاعات – ژوهانسبورگ در ارتفاع 1.694 متری قرار دارد – دمای هوا را به طور متوسط در تابستان 30 درجه سانتی گراد است. در فصل زمستان، به همین دلیل، دمای شبانه در بعضی از نقاط به نقطه انجماد می رسد یا در بعضی از نقاط، پایین تر می رود. مناطق ساحلی آفریقای جنوبی در فصل زمستان نسبتا گرم هستند. تضاد قابل توجهی بین درجه حرارت در شرق و غرب ساحل وجود دارد، که مدیون جریان آب گرم Agulhas و جریان آب سرد Benguela است که در خط ساحلی در حال رفت و برگشت می باشد.

تور آفریقای جنوبی، به دلیل شرایط مختلف اقلیمی منطقه ای و حیات وحش، در تمام طول سال قابل گردش است.

در ماه های تابستان بین نوامبر و فوریه (اوایل آبان تا اوایل اسفند)، کیپ آب و هوای گرم و زیبا دارد، در حالی که در مناطق شمالی هوا بارانی است اما بهترین زمان برای دیدن مهاجرت دسته جمعی پرنده ها می باشد.

در حالی که ماه های زمستان سردتر از ماه می تا سپتامبر (اوایل اردیبهشت تا اوایل مهر) شرایط فوق العاده ای را برای مشاهده Big Game آفریقا (مسابقه شکار) فراهم می کند.

فرهنگ

فرهنگ آفریقای جنوبی برای تنوع قومی و فرهنگی آن شناخته شده است. اکثریت آفریقای جنوبی هنوز شمار قابل توجهی از ساکنان روستایی را به خود اختصاص داده است که عمدتا فقیر زندگی می کنند. با این حال، هنوز هم افرادی هستند که این سنت های فرهنگی آفریقایی را زنده نگه دارند. هرچه شهرنشینی و گرایش به فرهنگ غربی – اروپایی در حال افزایش بود، جنبه های فرهنگ سنتی رو به زوال می رود. شهروندان آفریقای جنوبی معمولا علاوه بر زبان مادری خود، انگلیسی یا آفریکانس صحبت می کنند.

آفریقای جنوبی؛ سرزمین الماس

عده ای بسیار کم هنوز هم به زبان Khoisan صحبت می کنند، اما این زبان جزء 11 زبان رسمی آفریقای جنوبی نیست، ولی به عنوان یکی از 8 زبان رسمی شناخته شده آفریقایی می باشد. بعضی از زبان هایی که از خانواده زبان Khoisan می باشند در حال فراموشی می باشند که هیچ مقام و موقعیت رسمی ندارند؛ با این حال، برخی از گروه ها در آفریقای جنوبی تلاش می کنند تا استفاده و احیای این زبان ها را ترویج دهند.

اعضای طبقه متوسط ​​که عمدتا سفید هستند، اما تعدادی از رنگین پوست ها، سیاه پوست ها هستند که در این طبقه قرار دارند و سبک زندگی شبیه به بسیاری از افراد در کشورهای اروپای غربی، آمریکای شمالی و استرالیا دارند.

هندیان آفریقای جنوبی، میراث فرهنگی، زبان ها و باورهای مذهبی خود را حفظ می کنند و حتی بسیاری از آنها مسیحی، هندو و  یا مسلمان هستند و انگلیسی حرف می زنند، و زبان های هندی مثل Hindi، Telugu، Tamil یا Gujarati را به عنوان زبان دوم مورد استفاده قرار می دهند. موج پسا-آپارتایدی مهاجرت جنوب آسیا (از جمله پاکستان) نیز بر فرهنگ هندی آفریقای جنوبی تاثیر گذاشته است.

آشپزی

غذاهای آفریقای جنوبی به شدت مبتنی بر گوشت است و به زبان آفریکانس باربیکیو، braai نامیده می شود که یک رسم اجتماعی در آفریقای جنوبی است. انواع مختلف از باربیکیو داریم، braai شامل boerewors (نوعی سوسیس آفریقایی) یا سوسیس ادویه دار، ذرت یا Mielie Meel (فرنی که از آرد ذرت تهیه می شود) که اغلب به عنوان فرنی می باشد، یا ارزن مرواریدی، عناصر اصلی غذای یک سیاه آفریقای جنوبی می باشد. شیرینی ای مانند koeksisters و دسری مانند melktert (تارت شیری) هم که بسیار محبوب است.

غذاهای هندی مانند کاری نیز محبوب است، به ویژه در دوربان که جمعیت بزرگی از هندوستان در این شهر ساکن هستند. یکی دیگر از غذاهای محلی هندی در دوربان، «bunny» یا «bunny chow» است که یک کیک تو خالی و نان سفیدی است که داخل آن با کاری پر شده است.

جامعه پرتغالی هم نماد خودش را دارد، علامت پرتغالی های آفریقایی هم peri-peri chicken است، که واقعا خاص و محبوب است. رستوران زنجیره ای پرتغالی – آفریقای جنوبی Nando، در حال حاضر دارای شعبه هایی در انگلیس، ایالات متحده، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزیلند، مالزی، کنیا و امارات متحده عربی است.

آژانس مسافرتی سام سیر، با داشتن تجربه و کادری حرفه ای در این مسیر و توانایی گرفتن بلیط داخلی به صورت چارتر در این مسیر و برگزاری موفقیت آمیز تورهای آفریقای جنوبی، به یکی از مطرح ترین و معتبرترین آژانس ها در زمینه تور آفریقای جنوبی تبدیل شده است و سالانه با اجرای تور آفریقای جنوبی چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی در فصل تابستان و تعطیلات عید نوروز به یکی از آژانس های قدرتمند در این مسیر تبدیل شده است.

اطلاعات کلی:

نام رسمی: جمهوری آفریقای جنوبی

پایتخت اجرایی و اداری: پرتوریا

پایتخت قضایی: بلومفونتین

پایتخت قانون گذاری: کیپ تاون

بزرگترین شهر: ژوهانسبورگ

تقسیمات کشوری: 9 استان که به 52 بخش تقسیم می شود؛ که ۶ تای آن‌ها شهرداری کلان‌شهرها و ۴۶ تای آن‌ها شهرداری بخش‌ها هستند. ۴۶ بخش‌داری خود به ۲۳۱ شهرداری تقسیم می‌شوند. بخش‌داری‌ها همچنین شامل ۲۰ بخش مدیریتی (که اغلب منطقه حفاظت‌شده هستند) هستند که مستقیماً توسط بخش‌داری‌ها اداره می‌شوند. ۶ شهرداری کلان‌شهر اعمال بخش‌ها و شهرداری‌های محلی را انجام می‌دهند.

دولت :  جمهوری پارلمانی

سال استقلال از بریتانیا: 3 می 1910

سال تاسیس جمهوری: 31 می 1961

رئیس جمهور: سیریل راماپوسا (2017)

نام سرود ملی: سرود ملی آفریقای جنوبی

شعار ملی: اتحاد در تنوع

جمعیت: 57.725.600

مساحت: 1.221.037 کیلومتر مربع

واحد پول: راند (ZAR)

زبان رسمی: آفریکانس، انگلیسی به علاوه ۹ زبان آفریقایی /پایان رپورتاژ آگهی/

منبع: تور آفریقای جنوبی

مطالب مشابه را ببینید!