مجله تاپ‌ناز‌

تمرینات ورزشی ویژه نوزادان 1 تا 4 ماه ورزش نوزاد

تمرین ورزشی نوزاد

ورزش برای تمام سنین توصیه می شود و نوزادان هم ورزش های خاص خود را دارند. نوزادان چون در حال رشد هستند، ورزش می تواند برای آنها بسیار مفید باشد.

تمرینات ورزشی ویژه نوزادان

نوزادان از لمس کردن، پیچاندن، باز و بسته کردن و حرکت دادن اعضای بدنشان توسط والدین لذت می برند. انجام این حرکات برای نوزادان نوعی ورزش محسوب می شود و والدین می توانند در ماه اول این حرکات را آغاز کنند.
ورزش هایی که برای نوزادان 1 تا 4 ماه پیشنهاد می شود.

1- نوزاد را روی زمین خوابانده دستان نوزاد را دور انگشت سبابه خود بپیچانید و با کمک شصت و انگشت سوم دستان او را در دست خود نگه دارید.
2- سپس، به آرامی بازوهای او را به سمت خود بکشید. در این حالت پشت نوزاد نباید از روی زمین بلند شود. این حرکت را 5 بار برای هر بازو تکرار کنید.

ورزش سینه
نوزاد را به پشت خوابانده دو دست نوزاد را در دست خود قرار دهید سپس بازوهای او را از هم به سمت اطراف باز کنید. مجدد بازوهای او را در داخل سینه او جمع کرده و مجدد از هم باز کنید.

تمرین ورزشی نوزاد

ورزش هایی مناسب نوزادان

این ورزش را به آرامی و آهستگی انجام دهید و 5 بار تکرار کنید.

حرکت دوچرخه
1- نوزاد را به پشت خوابانده، کف پاها و ساقها را با دست بگیرید سپس به آرامی پاها را به سینه نوزاد خم کرده و کمی از هم باز نگه دارید.
2- این حرکت را 3 بار تکرار کرده و هر بار کمی بین تکرار مجدد مکث کنید.
ورزشهایی که به نوزادان 5 تا 6 ماه پیشنهاد می شود
1- ساعد نوزاد را در دست بگیرید و پشت نوزاد را راست نگه داشته سپس نوزاد را به آرامی از زمین بلند کرده و بنشانید.
2- پس از انجام این کار نوزاد را به آرامی روی زمین خوابانده و 4 بار این حرکت را انجام دهید

ورزش آرنج
1- کودک را روی شکم خوابانده و آرنجهای او را زیر شانه ها و بازوها را روی زمین قرار دهید
2- لگن نوزاد را گرفته و به اندازه 45 درجه از زمین بلند کنید. در این حرکت چنانچه تلاش کنید تا پاها کمی بلند تر از لگن او قرار بگیرد بهتر است. مواظب باشید تا بینی نوزاد با زمین برخورد نکند.
ورزشهایی که به نوزادان 7 تا 8 ماه پیشنهاد می شود

لمس کردن گوش با پا
1- نوزاد را به پشت بخوابانید
2- ساق پای او را راست نگه داشته سپس به آرامی ساق پای راست را به گوش چپ نزدیک کنید ( به زور این کار را انجام ندهید) سپس پا را در موقعیت اول خود قرار داده و پای چپ را به گوش راست نزدیک کنید.
5 بار این حرکت را انجام دهید.

حرکت چرخ دستی
1- کودک را روی شکم خوابانده، دست خود را زیر شکم او قرار داده و قسمت پایین بدن نوزاد را بلند کنید. نوزاد باید با کمک بازوها و دستانش تعادل خود را حفظ کند. در این حالت بهتر است نوزاد سر خود را بالا نگه داشته و به جلو نگاه کند.
2- در هر بار که این حرکت را انجام دادید تا 3 شماره بشمارید و نوزاد را به حالت اول برگردانید
ورزشهایی که به نوزاد 9 تا 11 ماه پیشنهاد می شود

کوه نوردی
1- روی زمین بنشینید، پاها را دراز کرده و زانوهای خود را کمی خم کنید. کودک را روی پاهای خود در حالی صورت او رو به شما است قرار دهید. زیر بغل نوزاد را با دستان خود بگیرید.
2- کمی خم شوید و اجازه دهید تا نوزاد به سمت شما حرکت کند. این ورزش یکی از بهترین حرکات برای ساق های پاهای او است.

خزیدن نوزاد روی زمین
خزیدن و چهار دست و پا روی زمین راه رفتن نوعی فعالیت بدنی برای نوزاد به حساب می آید. زمانی که نوزاد آماده است تا به این سو و آنسو بخزد، مجبور است تا خودش را بکشد و باید قادر باشد تا بنشیند.
نوازادی که به طور معمول می خزد، می آموزد تا توازن را در دو دست و پا ایجاد کرده و حتی یاد می گیرد تا برای حرکت کردن به سمت جلو یا عقب به زانوهای خود فشار وارد کند. برای آنکه به خزیدن یا چهاردست و پا راه رفتن نوزاد خود کمک کنید و او را تشویق کنید تا به فعالیت بدنی خود ادامه دهد، وسایل و اسباب بازی هایی را روی زمین قرار دهید تا نوزاد مجبور شود برای بدست آوردن آنها به اندام خود حرکت دهد.

راه رفتن نوزاد
زمانی که نوزاد شروع به راه رفتن می کند، تمام دنیای او تغییرمی کند. راه رفتن نوعی دیگر از فعالیتهای بدنی برای نوزاد محسوب می شود. زمانی که او می خواهد راه برود، مجبور است تا به ماهیچه های پا و عضلاتش فشار وارد کرده و حتی دستان خود را حرکت دهد.
بعضی از نوزادان در 9 ماهگی قادر به راه رفتن هستند اما 90 درصد از آنها در 17 ماهگی راه رفتن را می آموزند.
اولین فعالیتی که نشان می دهد نوزاد آمادگی دارد تا راه برود این است که او تلاش می کند تا دستان خود را به وسایل اطراف گرفته و بلند شود. نوزادان عاشق راه رفتن بوده و برای انجام این کار اشتیاق زیادی از خود نشان می دهند. دفعه اولی که آنها بلند می شوند و راه می روند، ممکن است که بخواهند تمام مدت این کار را تکرار کنند.

امنیت در ورزش برای کودکان:

کودکان برای لذت بردن از بازیهای ورزشی باید با قوانین ایمنی آشنا شده و آنها را رعایت نمایند. بیشتر صدمات از عدم رعایت این قوانین ناشی میشوند.
بعضی از ورزشها نیازمند استفاده از تجهیزات ایمنی خاصی هستند. از جمله کلاه ایمنی، مچ بند، زانو بند و مانند اینها. با کمک مربی او میتوانید این لوازم را تهیه کرده و فراموش نکنید که این تجهیزات باید نو و کاملا اندازه باشند.
تمرین ورزشی نوزاد
همچنین بخوانید : ویژگی های اسباب بازی برای نوزادان زیر 6 ماه تا یک سال

ورزش هایی مناسب نوزادان

محوطه بازی کودک باید امن و دور از عوامل خطر آفرین باشد.

گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش و خنک کردن آن پس از ورزش بسیار مهم بوده و در کاهش کوفتگی و درد عضلانی بسیار مفید هستند.

کودکان کم سال نباید به ورزشهایی بپردازند که موجب اخلال در کار رشد استخوانها، عضلات و مفاصل آنها شده یا به این اندامها صدمه وارد کند. بهترین روش پرداختن به ورزشهای متنوعی است که ر روی یک اندام متمرکز نشده و طولانی هم نباشند. بدن سازی با وزنه قبل از سن بلوغ به هیچ وجه توصیه نمیشود و پس از آن هم باید همواره تحت نظر مربی انجام گیرد.

بهترین حالت در بازی و ورزش کودک زمانی است که او با همسالان یا کودکان هم قد و قواره خود باشد.

همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!