راهنمای سفر نوروزی به استان کردستان

راهنمای سفر نوروزی به استان کردستان

در ادامه معرفی برترین مقصدها برای سفر نوروز این بار به استان کردستان می رسیم.

راهنمای سفر نوروزی به کردستان

کردستان سرزمین طبیعت، تاریخ و فرهنگ است؛ سرزمین یکی از اصیلترین اقوام ایرانی. در این راهنمای سفر که در دو بخش تهیه شده است، قصد داریم شما را در سفر به این استان راهنمایی کنیم. در قسمت اول مقاله، اطلاعات ضروری سفر به استان کردستان را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

موقعیت جغرافیایی

استان کردستان در غرب کشور و در همسایگی استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و کرمانشاه واقع شده است. این استان از سمت غرب همجوار کشور عراق و استان کردنشین سلیمانیه است. استان کردستان به لحاظ اقلیمی منطقه‌ای کوهستانی با دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن است. سرزمین کردستان پر است از عناصری که هر گردشگری را جذب می‌کند؛ جاذبه‌های فرهنگی مثل زبان، موسیقی، رقص، جشن‌ها و صنایع دستی متنوع و زیبا. به همین علت به کردستان دیار فرهنگ و هنر می‌گویند.

نقشه ایران

نقشه کردستان

برای سفر به کردستان دو راه زمینی و هوایی وجود دارد. هر روزه پروازهای مستقیمی از تهران به سنندج و برعکس انجام می‌شود (فرودگاه سنندج در جنوب این شهر و در جاده‌ی کامیاران واقع شده است) و از اکثر شهرهای بزرگ نیز برای سنندج اتوبوس وجود دارد. سنندج دارای دو ترمینال است: ترمینال اصلی شهر که در شرق واقع شده  و برای بیشتر شهرها اتوبوس دارد و ترمینال شمالی که به ترمینال سقز معروف است. اگر قصد دارید با ماشین شخصی از تهران راهی کردستان شوید، مسیر آزادراه قزوین به سمت زنجان و همدان را در پیش بگیرید. در دوراهی که شما را به دو شهر کرمانشاه و همدان می‌رساند، مسیر کرمانشاه را انتخاب کنید. پس از عبور از کامیاران (اگر قصد بازگشت از همین راه را ندارید، حتماً در مسیر رفت از کامیاران دیدن کنید) به سنندج می‌رسید. مسیر تهران-سنندج ۵۱۲ کیلومتر است و ۵-۶ ساعت طول می‌کشد. برای سفر از سایر شهرها نیز از سمت شرق از مسیر زنجان-بیجار، از سمت همدان از مسیر همدان-قروه ، از سمت شمال (آذربایجان غربی) از مسیر تکاب-بیجار، بوکان-سقز و سردشت-بانه و از سمت جنوب از مسیر کرمانشاه-باختران به کردستان خواهید رسید.

راهنمای سفر نوروزی به استان کردستان

وضعیت آب و هوایی

اگر اهل سفرهای زمستانی نیستید، بهترین زمان برای سفر به کردستان از اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر است. برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت بارانی هم، به علت بارندگی زیاد و سرسبزی منطقه، بهترین زمان فرودین و اردیبهشت است. طرفداران اسکی و برف هم بهتر است در فصل زمستان به این استان سفر کنند.

هزینه‌های معمول

هزینه‌ی اقامت

مثل سایر استان‌ها بهترین گزینه برای سفر به کردستان، اقامت پیش دوستان و آشنایان و افراد بومی است؛ زیرا به این شکل بهتر با فرهنگ و فضای کردستان آشنا می‌شوید. اما اگر چنین امکانی را ندارید، نگران نباشید. هتل‌های بسیاری در سطوح مختلف برای شما در استان کردستان وجود دارد. هزینه‌ی اقامت در یک اتاق دو نفره برای یک شب در هتل‌های ۳ ستاره و ۴ ستاره‌ی شهرهای سنندج، بانه و مریوان بین ۱۵۵۰۰۰ تا ۳۵۵۰۰۰ تومان است. با هزینه‌ی کمتر از ۱۵۰۰۰۰ تومان می‌توانید در هتل‌های ۲ ستاره و ۱ ستاره اتاقی اجاره کنید. در تمام شهرها نیز مهمان‌پذیرهایی با هزینه‌های پایین‌تر برای گردشگران وجود دارد. علاوه بر این در کنار برخی از تفریحگاه‌ها نیز مثل پارک آبیدر چادرهایی برای مسافران تعبیه شده است.

هتل شادی سنندج

هتل سنگی اورامان

هزینه‌ی خورد و خوراک

هزینه‌ی خورد و خوراک در استان کردستان به نسبت بقیه‌ی استان‌های ایران بسیار ارزان است. برای مثال قیمت یک پرس جوجه کباب در رستوران شیدای سنندج ۱۱۰۰۰ تومان و کباب بختیاری ۱۴۴۰۰ تومان است. در سنندج رستوران‌های ایتالیایی متعددی هم وجود دارد که قیمت غذاهایشان چندان فرقی با باقی مناطق ایران ندارد. برای مثال قیمت یک پیتزای یک نفره در رستوران ایتالیایی دایان سنندج بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان و قیمت پاستاها نیز در همین بازه و کمتر است. در باقی شهرها هم قیمت‌ها مشابه یا کمتر است، البته در جاهایی که ماهی‌ تازه صید و طبخ می‌شود، این خوراک‌ها چندان ارزان نیست. برای مثال در رستوران‌های مریوان که نزدیک زریوار قرار دارند و ماهی تازه را صید و کباب می‌کنند، قیمت یک پرس کباب‌ ماهی دو نفره ۴۵۰۰۰ تومان است.

رستوران دایان

رستوران مم و زین

هزینه‌ی جابه‌جایی و حمل و نقل

هزینه‌ی بلیط هواپیمای تهران به مقصد سنندج در دوران نوروز ۱۶۷۰۰۰ تومان و هزینه‌ی بلیط اتوبوس وی‌آی‌پی از تهران به مقصد سنندج ۳۸۰۰۰ تومان است. هزینه‌ی جابه‌جایی‌های درون‌شهری در سنندج مانند باقی شهرهای نه چندان بزرگ ایران مسیری ۵۰۰ تومان و قیمت بلیط اتوبوس درون‌شهری ۲۰۰ تومان است. کرایه‌ی مسیرهای بین شهری مثل سنندج-مریوان و سنندج-بانه هم به ترتیب بین ۲۰۰۰۰-۲۵۰۰۰ و ۲۵۰۰۰-۳۰۰۰۰ تومان است.

هزینه‌ی استفاده از فعالیت‌های تفریحی

در کردستان شما پول زیادی بابت بازدید از جاذبه‌های گردشگری نخواهید پرداخت. بیشتر مکان‌های تاریخی و طبیعی رایگان است، تنها جاهای معدودی وجود دارد که ورودی ناچیزی در حد ۲۰۰۰-۵۰۰۰ تومان دریافت می کنند. حتی اگر شما قصد ورود به پیست اسکی نسار را هم داشته باشید تنها حدود ۷۰۰۰ تومان ورودی خواهید پرداخت و استفاده از بالابر هم بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان خواهد بود.

پیست اسکی نسار

رستوران‌ها و غذاها

اغلب کسانی که به این استان سفر می‌کنند از کباب‌های لذیذ آن بسیار تعریف می‌کنند. اما کردستان  غذاهای محلی نیز دارد که چندان مشهور نیستند مثل آش کشک، آش عدس بلغور، آش دانه کولانه، آش هالاو و شلکینه که آخری مخصوص مهمانی‌های دسته جمعی است و در فصل بهار پخته می‌شود، این غذاها متاسفانه به سادگی در رستوران‌های استان پیدا نمی‌شود. از رستوران‌های خوب شهر سنندج می‌توان به رستوران جهان‌نما در خیابان طالقانی (که غذاهای ایرانی و فرنگی را سرو می‌کند و دلمه‌ی مخصوص کردی‌هایش پیشنهاد می‌شود)، رستوران شیدا در خیابان شهید تعریف (به خصوص کباب‌های آن)، رستوران خان‌سالار در خیابان پاسداران (به خصوص کباب و دیزی این رستوران) و رستوران ایتالیایی دایان اشاره کرد. در شهر مریوان هم رستوران‌های «ژ مه ن» و «مم و زین» رستوران‌های خوبی هستند. اگر به زریوار هم سفر می‌کنید حتما از ماهی‌هایی که کنار دریاچه صید و طبخ می‌شوند نوش جان کنید.

غذای بومی کردستان

غذای بومی کردستان

ماهی کبابی زریوار

سوغاتی و صنایع دستی

قالی و گلیم کردستان از لحاظ تنوع رنگ، گیاهی بودن، اصالت طرح و کیفیت شهرت جهانی دارد. مشهورترین این قالی‌‎ها مربوط به سنندج و بیجار است. فرش سنندج (سنه) از شهرت جهانی برخوردار است. محصولات نازک‌کاری و کلاش را هم می‌توانید از بازار سنندج تهیه کنید. کلاش نوعی گیوه‌ی بافته شده از پنبه است که بسیار سبک و نرم است. تولید کلاش در اصل مخصوص منطقه‌ی اورامان بوده، اما حالا در بیشتر شهرهای کردستان تولید می‌شود. تخته نرد و شطرنج‌های دست‌ساز استان هم بسیار زیبا است.

قالی کردستان

فرش بیجار

کلاش بافی

در کردستان و به خصوص شهر سنندج سوغاتی‌های خوراکی مختلفی وجود دارد؛ مثل شیرینی کنجدی در دو نوع شکر و گزانگبین (کنجی گزو)، نان برنجی، بادام سوخته و باسلق. برای خرید شیرینی و سوغات سنندج می‌توانید به خیابان فردوسی، روبه‌روی سینما بهمن در سنندج مراجعه کنید.علاوه بر این اکثر موزه‌ها و بازارها نیز سوغات کردستان را می‌فروشند.

نان برنجی

شطرنج کردستان

اگر به کردستان می‌روید بد نیست یک دست از لباس‌های زیبا و پارچه‌های رنگارنگ موجود در بازارهای این استان را خریداری کنید تا یادگاری از آن داشته باشید. اگر تا به حال موسیقی کردی را نشنیده‌اید، فرصت را از دست نداده و در اولین فرصت غرق دنیای گوش‌نواز آن شوید.

پارچه کردی

زنان کرد

 

جاذبه‌های دیدنی استان کردستان به تفکیک شهرها

سنندج

سنندج دومین شهر بزرگ کردنشین ایران و مرکز استان کردستان است که در سال ۱۰۴۶ هجری قمری توسط سلیمان خان اردلان برای اهداف نظامی بنا شده است. این شهر از سمت غرب به کوه آبیدر، از سمت شمال به کوه شیخ معروف و از سمت جنوب به کوه سراج‌الدین محدود شده است. سنندج که در منطقه‌ی کوهستانی زاگرس و در ارتفاع ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۸ متری از سطح دریا واقع شده و دارای آب و هوایی سرد و نیمه خشک است. در گذشته این شهر به علت اهمیت نظامی و واقع شدن در پای کوه «سنه دژ» نامیده می‌شد.

سنندج

سنندج

خانه‌ی کرد (عمارت آصف وزیری)

بزرگترین موزه‌ی مردم‌شناسی مربوط به یک قومیت در ایران است. این بنا یکی از بزرگترین عمارت‌های اعیانی شهر سنندج است که به لحاظ معماری و تاریخی بسیار ارزشمند است. خانه‌ی کرد دارای آجرکاری‌ها، گچ‌بری‌ها و اورسی‌های زیبای مربوط به دوران صفویه است. اگر می‌خواهید هر چه بیشتر با این قوم ایرانی آشنا شوید، حتماً به گنجینه‌ی مردم‌شناسی آن سر بزنید. این بنا که به دستور آصف اعظم و توسط استادکاران غیربومی ساخته شده، در خیابان امام خمینی شهر سنندج قرار دارد.

عمارت آصف

خانه کرد

مسجد دارالاحسان (جامع)

این مسجد زیبا در بلندترین نقطه‌ی بافت شهری سنندج واقع شده است، به‌گونه‌ای که گلدسته‌هایش در همه جای شهر دیده می‎‌شود. این بنا که در سال ۱۲۲۷ هجری قمری در دوران حکومت فتحعلیشاه ساخته شده، از باارزش‌ترین مساجد کردستان، به لحاظ معماری است. مسجد دارلاحسان در ضلع شمالی خیابان امام خمینی سنندج قرار دارد.

مسجد دارلاحسان

مسجد دارالحسان

مسجد و زیارتگاه هاجرخاتون

این بنا یکی از مهم‌ترین مسجدهای شهر سنندج است که توسط عارفی مشهور به نام حاج شیخ شکرالله ساخته شده و اکنون در خیابان صلاح‌الدین ایوبی سنندج قرار دارد. طبق روایات، فرد مدفون در این امامزاده، خواهر امام رضا (ع) است که در مسیر سفر با برادر بزرگوارش در مسیر خراسان در کردستان درگذشته است. این امامزاده از سه حیاط با فضاهای مجاور، مقبره، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج تشکیل شده است.این بنا به دلیل استفاده از گچ‌بری، آیینه‌کاری و نقوش زیبای گل و گیاه و همچنین استفاده از معماری کردستانی در ایوان ستون‌دار جنوبی این بنا، به بنایی ارزشمند تبدیل شده است.

 

امامزاده هاجرخاتون

مسجد هاجرخاتون

بازار سرپوشیده‌ی سنندج

این بازار سنتی که در سال ۱۰۴۶ هجری قمری و همزمان با مرکزیت شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان‌ها ساخته شده، در دو طرف خیابان انقلاب سنندج قرار دارد. این بازار برای علاقه‌مندان به بناهای تاریخی و خرید جذاب خواهد بود. معماری بازار سنندج که یادگاری از دوران صفویه است و به دستور شاه صفی ساخته شده، مستطیلی شکل است و یادآور میدان نقش جهان اصفهان است. اجناس این بازار در بازه‌ی قیمتی متوسط قرار دارند.

بازار سنندج

بازار سنندج

عمارت امجدالاشرف

این عمارت که از بناهای مشهور دوران قاجار است دارای ویژگی‌هایی مثل حیاط سنگفرش، استخر، حمام و سالن تئاتر بسیار زیبایی است. تزئینات این بنا توسط استادکاران اصفهانی انجام شده است، به همین دلیل نقاشی‌ها و گچ‌بری‌های بی‌نظیری دارد. این عمارت در خیابان صلاح‌الدین ایوبی شهر سنندج واقع شده است.

عمارت امجدالاشرف

عمارت مشیر دیوان

این عمارت که در خیابان شهدای سنندج قرار دارد، به تلاش میرزا یوسف مشیر دیوان که فرزند یکی از وزیران کرد تحت سلطنت قاجار بوده ساخته شده است. عمارت مشیر دارای هفت حیاط با فواره‌های مجزا و در عین حال مرتبط با سایر فواره‌هاست و دروازه‌ی ورودی بسیار جذابی به نام «سردرب جلوخانی» دارد که به شکل نیم‌هشتی است.

عمارت مشیر دیوان

عمارت سالار سعید (موزه‌ی سنندج)

اگر قصد بازدید از صنایع دستی کردستان را دارید، موزه‌ی این عمارت بهترین گزینه برای شما خواهد بود. عمارت سالار سعید که همزمان با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده، به علت تزئینات گچ‌بری و آیینه‌کاری‌های زیبا، از زیباترین عمارات سنندج است. این عمارت نیز در خیابان امام خمینی سنندج قرار دارد.

عمارت سالار سعید

موزه سنندج

حمام خان

حمام خان که مربوط به دوره‌ی تاریخی قاجار است، در ضلع شمالی بازار سنندج و چنب مسجد داروغه قرار دارد. این حمام به دستور والی کردستان ساخته شده است و معماری و کاشی‌کاری‌های ظریف آن همراه با آهکبری‌هلی گوشه‌ی حمام چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.

حمام خان

حمام خان

مجموعه پارک تفریحی آبیدر

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، حتماً به این پارک کوهستانی مشرف به شهر سر بزنید. پارک آبیدر که در دامنه‌ی کوه آبیدر قرار گرفته و دارای چندین باغ و باغ وحش است، از دیرباز بسیار بین مردم سنندج محبوب بوده و به گونه‌ای نماد این شهر است. ارتفاع کوه آبیدر ۲۳۵۰ متر است و برخی مکان‌های مشهور آن عبارتند از: کانی شفا، ماماتکه، گویزه کویر، خضر زنده و … . علت محبوبیت این مجموعه‌ی تفریحی نزدیکی آن به سنندج، ارتفاع آن و وجود چشمه‌های زیرزمینی فراوان است.

پارک آبیدر

پارک آبیدر

سینمای روباز پارک امیریه

این سینما که بزرگترین سینمای روباز جهان با ظرفیت ۱۰ هزار نفر است، در پارک جنگلی امیریه که یکی از بزرگترین باغ‌های مجموعه‌ی آبیدر است، قرار دارد. در این سینما هر شب رأس ساعت ۲۱ یک فیلم سینمایی به نمایش گذاشته می‌شود و بلیط آن رایگان است.

سینمای روباز پارک امیریه

پارک امیریه سنندج

روستای تاریخی نگل

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی استان کردستان روستای نگل است و علت آن وجود قرآن نگل در این منطقه است. این قرآن که طبق باور مردم روستا یکی از چهار قرآن خطی است که در زمان خلیفه‌ی سوم نوشته شده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده، در مسجد روستا نگهداری می‌شود. مردم برای حل مشکلاتشان به این قرآن مراجعه می‌کنند. این روستا در مسیر جاده‌ی سنندج-مریوان قرار دارد.

قرآن نگل

پل تاریخی قشلاق

به این پل، سی و سه پل کردستان می‌‎گویند. پل قشلاق که در سال ۱۰۴۶ هجری قمری به سفارش شاه صفی ساخته شده، در گذر سال‌ها با وجود بودن در معرض باد و باران و قرار گرفتن در آب همچنان سالم و پابرجا باقی مانده است. پل قشلاق در شرق شهر سنندج و روی رودخانه‌ی قشلاق قرار دارد.

پل قشلاق

پل قشلاق

مریوان

شهر سردسیری مریوان در ۱۲۵ کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است. این شهر علاوه بر زیبایی‌های طبیعی به علت مرکز خرید بودن نیز از شهرت بسیار زیادی برخوردار است.

 

مریوان

مریوان

دریاچه زریوار

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید حتماً به این دریاچه‌ی آب شیرین افسانه‌ای که در فاصله‌ی ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان قرار دارد، سر بزنید. مردم بومی این دریاچه را اسرارآمیز می‌دانند چرا که هیچ منشأ مشخصی برای گردآوری آب خود ندارد و سال‌هاست که به وسیله‌ی قطرات باران و چشمه‌های کف‌جوش،  لبریز از آب است. یکی از بهترین تفریحاتی که در این منطقه‌ی خوش آب و هوا می‌توانید انجام دهید قایق سواری در کنار گل‌های نیلوفر آبی زریوار است. برای صرف ناهار هم می‌توانید ماهی‌هایی که از دریاچه صید می‌شوند و همان‌جا کباب می‌شوند را میل کنید.

دریاچه زریوا ر

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار

بازارچه مرزی مریوان

این بازارچه در ۱۵ کیلومتری شهر مریوان قرار دارد و به دلیل موقعیت مرزی‌اش در کنار کردستان عراق و ورود اجناس خارجی با قیمت‌های مناسب، از بزرگترین و باارزش‌ترین بازارهای غرب کشور است. بازار اورامی‌ها در این مکان، محل فروش اجناس الکترونیک، وسایل خانگی و پوشاک است و در بازارهای دیگر می‌توان صنایع دستی مثل کفش محلی، لباس مردانه و زیورآلات سنتی زنانه را خریداری کنید. حتماً هنگام خرید در این مناطق مراقب اصل بودن و سالم بودن کالای مورد نظرتان باشید. در سال‌های اخیر بازارها و پاساژهای بسیاری در سطح شهر مریوان هم ایجاد شده‌اند و برای افرادی که فرصت رفتن به بازارچه‌ی مرزی را ندارند، جایگزین مناسبی هستند.

روستای پلکانی اورامان تخت

روستای اورامان تخت در جنوب غربی سروآباد و در بخش اورامان شهر مریوان واقع شده و یکی از جلوه‌های زیبای معماری در کوهستان است. خانه‎‌های این روستا از سنگ و اغلب به شکل خشکه‌چین (یعنی بدون استفاده) از ملات ساخته شده‌اند و نوع معماری‌شان شبیه روستای ماسوله است به همین علت به آن هزارماسوله می‌گویند. علاوه بر این اورامان تخت که قدمتش به دوران ساسانیان می‌رسد، مردم بسیار مهمان‌نواز و مهربانی دارد که دیدار با آن‌ها برای شما تجربه‌ی به‌یاد ماندنی‌ای خواهد بود. می‌توانید برای تکمیل تجربه‌ی خود در هتل بسیار زیبای سنگی اورامان اقامت کنید که ساختاری مشابه ساختار روستا دارد. اورامان منطقه‌ای بسیار زیبا و پر از روستاها و مناطق بکر طبیعی است که همچنان بافت قدیمی خود را همراه با داشتن مراسم مختلف و منحصربه‌فرد و موسیقی ویژه‌ی خود حفظ کرده است.

روستای اورامان تخت

اورامان تخت

اورامان

مراسم پیر شالیار

اگر در اواسط زمستان به اورامان تخت سفر می‌کنید، به هیچ وجه مراسم پیر شالیار را از دست ندهید. این مراسم هزارساله، هر ساله ۴۵ روز بعد از شروع فصل زمستان در آخرین چهارشنبه و پنجشنبه‌ی منتهی به نیمه‌ی بهمن برگزار می‌شود. محلی‌ها داستان جالبی درباره‌ی علت این مراسم دارند. آن‌ها می‌گویند که سالها پیش حاکم شهر بخارا دختری گنگ و ناشنوا داشته و اعلام می‌کند که هر کس بتواند دخترش را شفا دهد، حاکم او را به عنوان همسر دخترش انتخاب می‌کند. در آن زمان پیرشالیار پیرمردی با کرامات عجیب بوده که حاکم آوازه‌اش را می‌شنود و دخترش را همراه با سوارانی به سمت اورامان می‌فرستد. هنگامی که سواران به اورامان می‌رسند دختر توانایی صحبت و شنیدن را به دست می‌آورد و از آن روز تا به حال در اورامان هر سال مراسم عروسی بزرگی برای آن‌ها برگزار می‌شود که قربانی کردن گاو و گوسفند، دف‌نوازی، رقص‌های محلی عرفانی و پخش خوراکی و نذری بخشی از جذابیت‌های این مراسم است.

مراسم پیر شالیار

مراسم پیر شالیار

مراسم پیر شالیار

بانه

بانه دورترین شهر کردستان به مرکز این استان است. این شهر بارش برف و باران زیادی دارد و کاملاً کوهستانی و سردسیر است. بانه بیش از همه چیز به علت مرکز خرید بودن شهرت دارد و بیشترین سفرهای داخلی استان به مقصد این شهر انجام می‌شود، بنابراین اگر قصد سفر به آن را دارید، حتماً در روزهای غیرتعطیل به آن سفر کنید. برای رسیدن به بانه پنج مسیر وجود دارد: از طرف غرب از مرز عراق، از طرف جنوب غرب از کردستان عراق، از طرف جنوب شرق از طرف مریوان و از طرف شمال از شهرستان سقز می‌توان وارد بانه شد.

بانه

کوه آربابا

کوه آربابا نماد شهر بانه محسوب می‌شود. این کوه ۲۲۲۰ متری در جنوب بانه واقع شده و مربوط به دوره‌ی دوم زمین‌شناسی است. در سال‌های اخیر این کوه حالت تفرجگاهی نیز پیدا کرده است.

کوه آربابا

کوه آربابا

روستای گردشگری نجنه

این روستا در ۳۸ کیلومتری شمال غرب بانه در جاده‌ی بانه-سردشت قرار دارد. این منطقه به واسطه‌ی چشمه‌سارهای پرآب به یکی از سرسبزترین مناطق کردستان تبدیل شده است. در این روستا مجتمع‌های شیلات متعددی قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها ماهی تهیه کرده و یا همان‌جا ماهی کبابی میل کنید. در نجنه چند هتل یک و دو ستاره هم برای اقامت وجود دارد. یکی دیگر از جاذبه‌های روستای نجنه، وجود قرآنی با قدمت ۴۵۳ سال در مسجد آن است.

 

روستای نجنه

بازار بانه

بانه بازار سنتی ندارد. برای خرید به تعداد بسیار زیادی مغازه و پاساژ در سطح شهر وجود دارد که کالاهای با کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلف را عرضه می‌کنند. اگر قصد سفر در بهار به بانه را دارید باید بدانید که با وجود هوای مطبوع، اما مسیرها، رستوران‌ها و مغازه‌ها بسیار شلوغ خواهند بود و خبری از تخفیف نیست. بهترین زمان برای سفر به بانه و انجام خریدی آسان، فصل پاییز و زمستان است.

بازار بانه

خرید از بانه

سقز

سقز که در ۷۰۶ کیلومتری تهران و شمال استان کردستان واقع شده است، در گذشته اولین پایتخت مادها بوده که توسط آشوریان نابود شده است. سقز در بهار و تابستان آب و هوایی معتدل دارد.

سقز

سقز

تپه‌ی باستانی زیویه

این تپه‌ی ۱۰۰۰ ساله در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی عبدالرزاق در جنوب شرقی سقز و نزدیکی جاده‌ی دیواندره-سقز واقع شده است. در بالای این تپه‌ی مرتفع، در سالیان بسیار دور اقوام مانایی زندگی می‌کرده‌اند و حال آثار باارزشی از آن دوران کشف شده است.

تپه باستانی زیویه

تپه باستانی زیویه

مسجد دومناره

این مسجد در خیابان امام خمینی در بافت قدیم شهر سقز قرار گرفته است. طبق اسناد قدمت این مسجد به دوران افشاریه برمی‌گردد. این مسجد پلانی مربع شکل دارد و در ساخت آن از مصالحی مثل خشت خام، ملات گل، سنگ‌های لاشه، آجر و چوب استفاده شده است. در دیوارهای این مسجد از کاشی‌های صابونکی با طرح سرو استفاده شده که اثر استاد علی اصفهانی است. علت نام‌گذاری مسجد دومناره، وجود دو مناره‌ی رفیع و زیبا در بالای مسجد است.

مسجد دو مناره

حمام حاج صالح

این حمام در بافت قدیمی شهر سقز و در مجموعه‌ی بازار تاریخی این شهر قرار دارد. حمام حاج صالح به سبک اصفهانی ساخته شده و قدمتش به دوران صفویه برمی‌گردد. این بنا با کادربندی و آهک‌بری سقف و دیوارها و حکاکی ستون‌ها تزئین شده است. حمام حاج صالح به زودی به موزه تبدیل خواهد شد.

 

حمام حاج صالح

کامیاران

در ۶۵ کیلومتری سنندج واقع شده و دارای آب و هوایی مطبوع است.

کامیاران

سنگ‌نبشته‌ی اورامان (کتیبه‌ی تنگی‌ور)

این نقش برجسته که متعلق به تمدن آشور است به همراه کتیبه‌ای با خط میخی بین روستاهای تنگی‌ور و یوزیدر در شهرستان کامیاران و بر فراز کوه زینانه قرار دارد. این نقش برجسته تصویری از یک انسان به صورت نیمرخ را نشان می‌دهد که کلاهی استوانه‌ای بر سر و شلاقی در دست دارد. کتیبه‌ی کنار آن نیز به زبان میخی به ستایش خدایان آشوری و شرح پیروزی‌های این قوم پرداخته است.

روستای پالنگان

این روستا که جز مراکز مهم کردستان در دوران سلجوقی بوده، حالا به دلیل هوای مطلوب و دل‌انگیز و آسفالته بودن، در تمام طول سال مورد بازدید گردشگران است. یکی از آثار تاریخی دیدنی این روستا قلعه‌ی پالنگان است که از دوره‌ی سلجوقیان باقی مانده و حالا در دره‌ی تنگور و نزدیک روستا واقع شده است. یکی از ویژگی‌های این روستا وجود مراکز پروش ماهی متعدد است که شما می‌توانید ماهی تازه‌ای را که از رودخانه‌ی تنگور گرفته شده، با قیمت مناسب تهیه کنید. حضور عشایر در فصل‌های تابستان و بهار در ارتفاعات این روستا که با برگزاری مراسم سنتی همراه است، یکی دیگر از جاذبه‌های این روستاست. این روستا معماری شبیه روستای ماسوله دارد.

روستای پالنگان

روستای پالنگان

بیجار

دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. بیجار به معنای مکان رویش بید است. این شهر که در شرق استان کردستان واقع شده است، بعد از شهر کرد مرتفع‌ترین شهر ایران است و گاهی به آن بام ایران می‌گویند.

بیجار

قلعه‌ی قمچقای

در فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری شمال بیجار و ۱۲ کیلومتری شمال روستای قمچقای، قلعه‌ی سلطنتی قمچقای (دره‌ی شاهان) قرار دارد که بازدید از آن به علاقه‌مندان معماری کهن پیشنهاد می‌شود. این قلعه که قدمتش به دوران ساسانیان می‌رسد، در سه دوره محل سکونت مادها، پارت‌ها و اشکانیان بوده است. یک ویژگی منحصربه‌فرد این قلعه وجود کتیبه‌ای باستانی با نقش هیروگلیف و خط هیراتیک است که آن را به یکی از قدیمی‌ترین کتیبه‌های نیمه‌تصویری ایران تبدیل می‌کند.

قلعه قمچقای

پیست اسکلی بین‌المللی نسار

اگر اهل ورزش‌های زمستانی و تفریحات هیجان‌انگیز و لوکس هستید، حتماً به این پیست اسکی که قابلیت اسکی روی برف و چمن را داراست سر بزنید. ویژگی جالب این مکان دسترسی آسان آن است یعنی با ماشین و پای پیاده به راحتی می‌توانید از مرکز شهر به این مکان ورزشی برسید. یک ویژگی بسیار مهم دیگر این پیست اسکی قیمت بسیار پایین آن است. ورودی این پیست حدود ۷۰۰۰ تومان است و حتی شما برای یک دوره‌ی آموزشی ۱۰ جلسه‌ای بیش از ۵۰۰۰۰ تومان نخواهید پرداخت. این پیست دارای امکاناتی مثل تله سیژ، پیست چمن، پارکینگ، هتل و رستوران است.

پیست اسکی نسار

بازار سنتی بیجار

قدمت این بازار به دوران قاجار برمی‌گردد. حتماً برای خرید صنایع دستی به خصوص فرش و گلیم به این بازار که در مرکز بافت قدیمی شهر بیجار واقع شده، سر بزنید. این بازار دارای معماری سنتی و شامل یک راسته‌ی طولانی شمالی-جنوبی، تیمچه‌ی حتج شهباز و سرایی به نام امیرتومان است.

بازار بیجار

سایر شهرها

غار باستانی کرفتو (دیواندره)

برای رسیدن به این غار مربوط به دوران نوسنگی باید از دیواندره به سمت شمال استان حرکت کنید، این غار در نزدیکی منطقه‌ی حفاظت شده‌ی عبدالرزاق و در ۳۱ کیلومتری شمال غرب دیواندره قرار دارد. این غار یکی از کهن‌ترین غارهای ایران است که نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد است و نمونه‌ای بارز از زندگی پیشنیان قوم کرد در ایران است. غار کرفتو از غارهای طبیعی و آهکی صخره‌ای و چند طبقه است که دارای اتاق‌های تودرتو، راهرو و دالان‌های عبوری است. در بخش‌هایی از این غار، حکاکی‌هایی با دست و کتبیه‌ها دوران پیش از تاریخ دیده می‌شود. بر سردر این غار کتیبه‌ای یونانی وجود دارد، که اسم این غار را هراکلس ذکر کرده است. ورودی غار کرفتو از دامنه‌ی کوه ۲۵ متر ارتفاع دارد و برای دسترسی به آن باید از پلکانی فلزی استفاده کنید.

غار کرفتو

غار کرفتو

بابا گرگر (قروه)

چشمه‌ی آب معدنی باباگرگر و بقعه‌ی باباگرگر در شهر سردسیر قروه قرار دارند. روستای باباگرگر در حدود ۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان واقع شده است. در این روستا چشمه‌ای همیشه جوشان به نام «دنگز» وجود دارد که دارای آبی به رنگ سرخ و گاهی لیمویی است. گفته می‌شود که آب این چشمه برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سؤهاضمه و دیگر بیماری‌های گوارشی و همچنین راشیتیسم و تورم مؤثر است. علاوه بر این چشمه، در کنار روستای باباگرگر آرامگاه یکی از امامزادگان به نام سید جلال مشهور به باباگرگر وجود دارد که گفته کی‌شود که از نوادگان امام باقر (ع) است. بنای این مقبره روی صخره‌ی سنگی حاصل از آب و گازهای معدنی ساخته شده است. در پایین این بنا سوراخی به قطر ۱۰ سانتی‌متر وجود دارد که بادی با سرعت زیاد و با بوی تند گوگرد از آن خارج می‌شود. زائران بسیاری سکه‌ای در آن می‌اندازند و سپس جلوی سوراخ را با دست گرفته و بعد رها می‌کنند. آنها معتقدند که اگر پس از رها کردن دستشان شی به بیرون پرتاب شود، نیاز آن شخص برآورده می‌شود.

کجارو

مطالب مشابه را ببینید!