مجله تاپ‌ناز‌

سن پترزبورگ ؛ حقایق خواندنی و جالب در مورد شهر سن پترزبورگ در روسیه

سن پترزبورگ

حقایق خواندنی در مورد شهر سن پترزبورگ در روسیه

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ در پهناورترین کشور جهان روسیه واقع شده است. در این مطلب نکات و حقایق خواندنی در مورد شهر سن پترزبورگ را می خوانید.

سن پترزبورگ در سالیان طولانی پایتخت کشور روسیه بوده است. این شهر به دلیل ویژگیهای خاصی که دارد، خود را از سایه پایتخت روسیه، شهر مسکو، بیرون آورده است و به عنوان یکی از مهمترین شهرهای روسیه مطرح شده است.

این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد که گردشگران را از نقاط مختلف دنیا به سن پترزبورگ می کشاند. جاذبه های طبیعی زیبا؛ جاذبه های تاریخی و فرهنگی باعث شده است که این شهر در صدر فهرست بهترین مقاصد گردشگری اروپا قرار بگیرد.

با این مقدمه با سراغ حقایق و نکات خواندنی در مورد شهر سن پترزبورگ می رویم.

 

سن پترزبورگ

۱. قدمت شهر زیبای سن پترزبورگ به سال 1703 و ابتدای قرن هیجدهم برمیگردد.

2. این شهر در سال 1703 به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد. پتر کبیر Peter the Great در این سال تصمیم گرفت در باریکه سواحل دریای بالتیک که به تصرفش در آمده بود این شهر را بسازد.

سن پترزبورگ

3. بر خلاف باور خیلی از افراد نام شهر سن پترزبورگ برگرفته از نام موسس آن یعنی پتر کبیر نیست. نام این شهر برای گرامیداشت روحانی به نام کشیش پیتر یا همان شمهون می باشد. این فرد یکی از 12 یار عیسی مسیح و از رهبران کلیسای مسیحیت بود که در تابلوی شام آخر اثر لئوناردو داوینچی به تصویر کشیده شده است. او در این نقاشی نفر چهارم از سمت چپ است.

سن پترزبورگ

4. در طول تاریخ نام شهر سن پترزبورگ چند بار عوض شده است. این در حالی است که این منطقه در ابتدا همین نام را داشته است. بعد از جنگ حهانی اول بود که پتروگراد نام گرفت. بعد از انقلاب شوروی نامش به لنین گراد تغییر کرد. با فروپاشیدن شوروی مجددا نامش سن پترزبورگ شد.

5. سن پترزبورگ به مدت 206 سال، طی سال 1712 تا 1918 پایتخت کشور روسیه بود.

سن پترزبورگ

6. جمعیت شهر سن پترزبورگ در حدود 5 میلیون نفر است.

7. شهر سن پترزبورگ شمالی ترین شهر جهان است.

8. شهر سن پترزبورگ در شمال غرب روسیه قرار گرفته است و دارای 42 جزیره و 40 رودخانه می باشد به همین دلیل به آن ونیز شمال نیز می گویند.

سن پترزبورگ

9. میانگین دمای این شهر در فصل زمستان 13 درجه زیر صفر است و در تابستان 20 درجه می باشد. به طور میانگین این شهر در 130 روز از سال برفی است.

سن پترزبورگ

10. رودخانه نواد با طول 74 کیلومتر در شهر سن پترزبورگ جریان دارد. رودخانه Neva چهارمین رودخانه بزرگ اروپا است.

سن پترزبورگ

11. نزدیک به 600 پل در سن پترزبورگ وجود دارد که 22 عدد از آن ها متحرک هسند.

سن پترزبورگ

12. دین بیشتر مردم در این شهر مسیحیت است. در طی سال های اخیر با تنوع ملل، پیروانی از اسلام، یهود و بودا نیز در این منطقه وارد شده اند و کنار دیگر مذاهب به آرامی زندگی می کنند.

13. موزه آرمیتاژ یا هریمتاز یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است.این موزه دومین موزه بزرگ هان است. آرمیتاژ بیشتر از 3 میلیون آثار فرهنگی و هنری دارد. بسیاری از کشورهای جهان برای آثار و تاریخ خود، سالن های محرابی در این موزه دارند.

سن پترزبورگ

14. موزه آرمیتاژ در سال 1764 به دستور ملکه کاترین کبیر تاسیس شد. ملکه وقت 4000 تابلوی نقاشی، 38 هزار کتاب نفیس و مجموعه ای از 16 هزار سکه قدیمی را به این موزه واگذار کرده است.

15. آرمیتاز از 5 ساختمان و 350 سالن ساخته شده است. اگر به تمام آثار این موزه فقط برای یک دقیقه نگاه کنید، 8 سال زمان می برد تا بتوانید تمام آنها را مشاهده کنید.

سن پترزبورگ

15. مجموعه کاخ زمستانی مقر رسمی و اصلی خانواده های سلطنتی روسیه در طی سال های 1732 تا 1917 بوده است.

سن پترزبورگ

17. مجموعه کاخ زمستانی بعد از انقلاب روسیه در سال 1917، به موزه هرمیتاژ پیوست و بعد از آن به عنوان موزه انقلاب فعالیت کرد. در سال های بعد نیز بارسازی هایی بر روی کاخ آن صورت گرفته است.

سن پترزبورگ

18. یکی دیگر از بناهای تاریخی و جالب این شهر، کلیسای اسحاق است. ساخت این کلیسا در سال 1818 آفاز شد و بیشتر از 40 سال به طول انجامیده است. وزن بنای این کلیسا سیصد هزار تن است. گنبد بالای این موزه از طلای خالص ساخته شده است.

سن پترزبورگ

18. خیابان نوسکی یکی از شناخته شده ترین و مهمترین خیابان های این شهر است که جزو جاذبه های گردشگری آن نیز به شمار می رود. مسیر 5 کیلومتری این خیابان گذرگاهی است به میدان ها و مناطق تاریخی این شهر و به طور روزانه نزدیک به 2 میلیون نفر از ان خیابان رد می شوند.

سن پترزبورگ

20. یکی دیگر از جاذبه های شهر سن پترزبورگ، شب های سفید این شهر است که در زمان بین ماه اردیبهشت تا تیر رخ می دهد. هنگام بروز این پدیده طبیعی، خورشید در نزدیکی نیمه شب غروب می کند، البته ه به طور کامل، بلکه آسمان، روشنایی نسبی دارد. از طرفی دیگر در ساعت 3 بامداد طلوع می کند.

سن پترزبورگ

21. متروی سن پترزبورگ در سال 1955 تاسیس شده است و اکنون دارای 5 خط و 67 ایستگاه می باشد.

22. ایستگاه های متروی سن پترزبورگ جزو عمیق ترین ایستگاه های جهان هستند. میانگین عمق این ایستگاه ها به 60 متر می رسد. عمیق ترین ان در عمق 90 متری زمین قرار دارد.

سن پترزبورگ

23. سن پترزبورگ یکی از اصلی ترین بندرهای کشور روسیه است، به همین دلیل از مهمترین مراکز تجاری نفت، گاز، مواد شیمیایی و دیگر صنایع به شمار می رود.

سن پترزبورگ

24. امروزه سن پترزبورگ به نوعی پایتخت فرتگی کشور روسیه حساب می شود. سالانه بیش از 20 جشنواره فرهنگی و 80 جشنواره تئاتر و موسیقی در این شهر برگزار می شود.

سن پترزبورگ

25. برای آخرین مورد جالب است که بدانید، در ادبیات کشور روسیه، بیشترین اشعار برای شهر سن پترزبورگ سروده شده است.

مطالب مشابه را ببینید!