مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعات در مورد استیبل کوین (Stablecoin) و ارزهای دیجیتال با ثبات قیمت

استیبل کوین‌ نوعی ارز دیجیتال است که ادعا دارد دارای پشتوانه ارز فیات است. بر خلاف دیگر رمزارزها مانند بیت کوین که دارای نوسان قیمت است، استیبل کوین قیمتی ثابت دارد. از زمان پیداش رمزارزها، این نوع سرمایه از لحاظ قیمت دارای نوسان شناخته شده است. این باعث جهش قیمت و مانع برای پذیرش رمزارزها برای داد و ستد روزانه و کارهای خدماتی شده است زیرا فروشندگان و تاجران از قیمت این ارز و نوسان های آن آگاهی دارند.

استیبل کوین ها در اینجا خود را نشان می دهند. تئوری ساخته شدن این نوع از رمزارزها این است که ارزی دیجتال ساخته شود که قیمت آن همیشه برابر ارز فیات یک کشور مثلا دلار آمریکا باشد و بدین ترتیب ثابت نسبی قیمتی حاصل شود و از نوسان زیاد جلوگیری شود. در ادامه اطلاعات کامل از این نوع ارزها، مزایای و معایب آن را آماده کرده ایم با ما همراه باشید.

استیبل کوین (Stablecoin)

استیبل کوین (Stablecoin)

استیبل کوین‌ ها رمز ارزهایی هستند که ادعا می کنند پیشنوانه هایی مانند ارز فیات، دلار، پوند، روبل یا … هستند. در اساس هر استیبل کوین که ضرب می شود باید همان میزان ارز واقعی و معادل، در مکانی توسط ضرب کننده ذخیره شود.

همان گونه که گفته شد، هدف اصلی ایجاد استیبل کوین، قبات قیمت معادل با ارز پشتوانه آن می باشد.

استیبل کوین های مختلف استراتژی های متفاوت برای رسیدن به ثبات دارند و بعضی از آنها متمرکز و بعضی هم غیر متمرکز می باشند.


انواع استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌های متمرکز

تتر (UDST): تتر یکی از اولین استیبل کوین‌ها و مشهورترین آن‌ها است. شرکت صادرکننده‌ی آن ادعا دارد که ذخیره‌ای از دلار واقعی به‌عنوان وثیقه و خارج از بلاک چین، پشتوانه‌ی این رمزارز است. در دنیای واقعی این ذخیره توسط شرکتی متمرکز اداره می‌شود. با وجود این ذخیره، سرمایه‌گذاران می‌توانند از این امر که تتر آن‌ها ارزشی واقعی و معادل یک دلار دارد، اطمینان حاصل کنند. رمزارز تتر، ۴۸ درصد بازار رمزارزها را از نظر حجم معامله به خود اختصاص داده است. تنها یک مشکل وجود دارد: شرکت تتر که رمزارز USDT را ضرب می‌کند هیچگاه به‌طور کامل اثبات نکرده که این رمزارز به‌طور کامل دارای پشتوانه‌ی دلاری است؛ این امر باعث ایجاد شک و دودلی در میان سرمایه‌گذاران شده.
جمینای دلار (GUSD)/ پکسوس دلار (PAX) / USDC: این رمزارزها که به ترتیب توسط سرمایه‌گذاران ریسکی یعنی برادران ویکنلووس، استارتاپ بلاک‌چینی پکسوس (Paxos) و صرافی کوین بیس ایجاد شده‌اند. این استیبل کوین‌ها مورد توجه سرمایه‌گذاران سازمانی واقع شده و توسط وال استریت از نزدیک مورد نظارت قرار گرفته‌اند و بر اساس قوانین محلی، فعالیت می‌کنند. هر اندازه اعتماد به تتر کمتر می‌شود، این رمزارزها جایگاه بیشتری پیدا می‌کنند.
فایل کوین (oneFIL): این استیبل کوین که توسط پروتکل ICHI برای ساخت «مجوز پول غیر متمرکز» ایجاد شده، استیبل کوین شبکه‌ی فایل کوین است و oneFIL نام دارد. پشتوانه‌ی این استیبل کوین، استیبل کوینی دیگر یعنی UDSC و همچنین توکن بومی شبکه‌ی فایل کوین یعنی FIL است. هدف از ایجاد این استیبل کوین، توسعه‌ی بیشتر شبکه‌ی فایل کوین است و برای کسانی که برای این شبکه فضا ارائه می‌کنند یا کسانی که از این شبکه استفاده می‌کنند، تخفیف در نظر گرفته می‌شود و به‌عنوان مشوق عمل می‌کند.

 

استیبل کوین (Stablecoin)

استیبل کوین‌ ها با پشتوانه‌ طلا

بیشتر استیبل کوین ها پشتوانه دلار هستند و این دلارها در بانکی ذخیره شده اند؛ ولی به دلیل عدم تمایل به استفاده از دلار و دیگر پول های فیات، استیبل کوین هایی با پشتوانه دیگر دارایی ها مانند طلا به وجود آمده است. شکل و استفاده از این نوع رمزارزها به صورت کامل با دیگر استیبل کوین ها تفاوت دارد. تمام این نوع استیبل کوین ها توسط طلا با درجه سرمایه گذاری پشتیبانی می شوند.

 • کش گُلد (CACHE) در میان محبوب‌ترین استیبل کوین‌های این دسته قرار دارد. هر CACHE توسط یک گرم طلای خالص پشتیبانی می‌شود که در خزانه‌هایی در سراسر دنیا نگه‌داری می‌شود. فرستادن هر CACHE معادل فرستادن یک گرم طلا است و توکن‌های آن به‌راحتی در ازای طلای واقعی بازخرید می‌شود.
 • تتر گلد (XAUt) و پکس گُلد (PAXG): این نوع از استیبل کوین‌ها معادل یک اونس تروا هستند. این رمزارزها دارای حداقل بازخرید بالاتر از CACHE هستند.

 

استیبل کوین‌های الگوریتمی

  • تِرا لونا (Terra LUNA) استیبل کوینی غیر متمرکز است که به جای اعتماد به شخصی ثالث، از الگوریتمی پیچیده برای ثبات خود استفاده می‌کند. برای این منظور، این نوع از استیل کوین، ذخایر روی-زنجیره‌ی خود را در تعادل نگه می‌دارد؛ یعنی سرمایه‌ها در قراردادی هوشمند نگه‌داری می‌شوند و بر اساس عرضه و تقاضا به‌صورت خودکار، از دستکاری قیمت به‌صورت عمدی یا غیر عمدی توسط کاربران جلوگیری می‌کنند.
  • امپل فورث (AMPL) بر اساس فرآیندی مشابه عمل می‌کند. این رمزارز به جای داشتن پشتوانه‌ی فیزیکی یک دلار، برای پاسخگویی به تغییرات در عرضه و تقاضا، از فرآیندی برای تنظیم خودکار موجودی در جریان استفاده می‌کند. اگر قیمت AMPL نسبت به دلار، ۵ درصد بیشتر یا کمتر شود، برای تنظیم قیمت رمزارز روی یک دلار اقدام به کاهش یا افزایش عرضه می‌کند. به دلیل اینکه این فرایند در تمامی والت‌ها به‌طور نسبی انجام می‌شود، سهم دارندگان AMPL از موجودی کل شبکه، مقداری ثابت خواهد بود.
  • دای (DAI): این استیل کوین با سایر انواع خود تفاوت دارد؛ زیرا درحالی‌که غیر متمرکز و بدون نیاز به اعتماد است،  می‌توان از آن به‌صورت گسترده استفاده کرد. دای که توسط شرکت بلاک چین MakerDAO ساخته شده است، توکنی ERC20 و ارزش آن معادل یک دلار است. این استیبل کوین را می‌توان به‌راحتی بین والت‌های اتریوم جابه‌جا کرد.

لیست جامع استیبل کوین‌های محبوب

در ادامه به معرفی تعدادی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها موجود در بازار رمزارزها می‌پردازیم:

استیبل کوین با پشتوانه‌ی دلار آمریکا

 • تتر (UDST)
 • ترو یو اس دی (TUSD)
 • بایننس یو اس دی (BUSD)
 • جمنای دلار (GUSD)
 • یو اس دی کوین (USDC)
 • پاکسوس استاندارد (PAX)
 • دای (DAI)
 • sUSD (SUSD)
 • mStable USD (MUSD)
 • امپل فورث (AMPL) (الگوریتمی)

استیبل کوین با پشتوانه‌ی پوند انگلیس

 • بایننس جی بی پی استیبل کوین (BGBP)

استیل کوین با پشتوانه‌ی یورو

 • استاتیس یورو (EURS)

استیل کوین با پشتوانه‌ی لیر ترکیه

 • BiLira (TRYB)

استیل کوین با پشتوانه‌ی وون کره جنوبی

 • بایننس کی آر دبلیو (BKRW)

استیل کوین با پشتوانه‌ی طلا

 • گلد کش (CACHE)
 • تتر گلد (XAUt)
 • پاکسوس گلد (PAXG)

سایر استیبل کوین‌ها

 • پترو (PTR) –  با پشتوانه‌ی نفت
 • لیبرا – با پشتوانه‌ی سبدی از سرمایه‌ها

stablecoin 1 e1630675904502

محبوبترین استیبل کوین کدام است؟

محبوب ترین استیبل کوین در زمان نوشتن این مطلب، تتر است. این رمزارز با داشتن جایگاه پنجم در بین رمزارزها، ارزش بازاری بیشتر از 65 میلیون دلار و حجم ترید روزانه بیش از 86 میلیارد دلار دارد. این رمزارز به دلیل نداشتن شفافیت در انتشار ذخایر پشتوانه خود همواره مورد انتقاد قرار می گیرد؛ ولی تا به حال جایگاه خود را در صدر فهرت برترین استیبل کوین حفظ کرده است.


کاربرد استیبل کوین

مانند بیشتر سرمایه های دیجیتال از استیبل کوین در اصل به عنوان ذخیره ارزش و واسطه ای به عنوان معامله استفاده می شود. این نوع رمزارزها به صورت موقت تریدرها را از نوسانات بازار حفظ خواهد کرد. وقتی که بازار دچار نوسان شدید است، تریدرها رمزارزهای خود را به استیبل کوین تبدیل و در صورت آرامش پیدا کردن بازار، اقدام به خری رمزارزهای قبلی خود می کنند.

کاربرد دیگر استیبل کوین در بازار رو به رشد امو مالی غیر متمرکز (دیفای) و استفاده در کشت سود، وام دهی و تامین نقدینگی می باشد. بیشتر تریدرها و سرمایه گذاران، از پلتفرم صرافی ها اقدام به خرید استیبل کوین می کنند؛ ولی می توان با واریز وثیقه مناسب در وجه شرکت صادر کننده، استیبل کوین جدید ضرب کرد، مثال هایی از این نوع شامل دلار برای تتر یا طلا برای CACHE می باشد.

 


 مزیت استیبل کوین نسبت به سایر رمزارزها

استیبل کوین‌ ها دارای ثبات نسبی هستند. به دلیل آن که هر توکن معادل ارزی فیات می باشد، سرمایه گذاران می توانند از ثابت بودن توکن مطمئن شوند. این امرز به دیدگاه سرمایه گذاران ربط دارد، یعنی اگر آنها فکر کنند، توکنشان پشتوانه حتمی است، قیمت توکن ثابت می ماند.

استیبل کوین بهشت سرمایه گذاران نگران از وضعیت بازار است. بیشتر صرافی ها به کاربران امکان خرید ارز خیات به کاربران خود را نمی دهد. این یعنی اینکه اگر اوضاع بازار ارزهای دیجیتال وخیم شد، کاربران نمی توانند سریع رمزارز خود را نقد کنند. در این شرایط کاربران مجبور هستند از چند صرافی مختلف استفاده کنند و حتی چند روز صبر کنند.

استیبل کوین ها در اینجا وارد صحنه می شوند. به دلیل ماهیت رمزارز بودن، در بیشتر صرافی ها ارز دیجیتال وجود دارند، ولی چون ارزش آنها برابر با ارز فیات است، سرمایه گذاران به صورت موقت برای حفظ سرمایه های خود در بازار خرسی، از آن بهره می گیرند. بدین طریق استیبل کوین ها نسخه بلاک چینی دلار یا دیگر ارزهای فیات می باشند.


معایب استیبل کوین‌ها

سرمایه گذاران نیاز به بعضی از مدارک دارند که نشان دهد، استیبل کوینی درایا پشتوانه واقعی می باشد. در مورد تتر، این رمزارز هیچ موع به صورت جامعه ذخایر خود را منتشر نکرده و همیشه باعث ایجاد این شک و گمان می شود که این رمز ارز بدون پشتوانه ضرب می شود

استیبل کوین همیشه ثابت نیست. جمنای دلار سال گذشته چندین بار به دلیل هجوم کاربران دچار افزایشی چند سنتی شد. اغلب این کاربران در شرایطی آمده بودند که تتر در بعضی از صرافی‌ها تا ۵۱ سنت معامله می‌شود. به همین دلیل است که استیبل کوین‌ها در مقایسه با ارزهایی مانند بیت کوین، «نسبتا» پایدار هستند.

تتر نخست ادعا می کرد که تمام رمزارزهایش دارای پشتوانه دلاری است، ولی وقتی که برای نخستین بار پس از هفت سال، آماری از ذخایرش منتشر شد، معلود شد که فقط سه درصد از تترها دارای پشتوانه واقعی می باشند.

از سوی دیگر سیاستمداران هم طرفدار استیبل کوین نمی باشند. مثلا یکی از اعضار فدرال رزرو آمریکا به نام جروم پاول، در مورد استیبل کوین می گوید که این رمزارز نیاز قانون گذاری سخت گیرانه تری می باشد و می گوید:

اگر آن‌ها به بخش قابل توجهی از دنیای پرداخت تبدیل شوند که البته فکر نمی‌کنیم رمزارزها به چنین مقامی برسند؛ اما این احتمال در مورد استیبل کوین‌ها وجود دارد؛ آن‌گاه نیازمند چارچوب قانون‌گذاری مناسب هستیم. در حال حاضر چنین چارچوبی وجود ندارد.

جنت یلن وزیر خزانه داری جو بایدن، در تاریخ جولای 2021 با قانون گذاران ارشد دیدار داشت و با آنها در مورد فعالیت میان سازمانی استیبل کوین ها بحث کرد. او از قانون گذاران خواست که  «به‌صورت ویژه اقدام به ساخت چارچوب قانونی مناسب ایالات متحده» برای استیبل کوین‌ها اقدام کنند.

در آن ماه، بانک مرکزی چین اخطاری در مورد این ارزها صادر کرد. معاون یان بانک گفت: «استیبل کوین‌ها می‌توانند ریسک و چالش جدی همراه خود برای سیستم پولی جهانی و سیستم‌های پرداخت به بار بیاورند.» او اضافه کرد که مقامات چینی «کاملا در این مورد نگران هستند» و اقداماتی نامشخص انجام داده‌اند.

آینده‌ی استیبل کوین‌ها چگونه است؟

بعد از اتمام بازار گاوی 2017، سرمایه گذران از استیبل کوین ها برای راهی برای آزمایش تکنولوژی ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. در نیمه اول سال 2020، موجودی استیبل کوین ها با افزایشی 94 درصدی به 11 میلیارد دلار رسید. سیاستمداران هم در این مورد فعال تر شدند. در تاریخ سپتامبر سال 2020، اداره ممیزی ارز (OCC) ایالات متحده، به بانک‌ها و ذخایر فدرال، چراغ سبزی مبنی بر اجازه نگه‌داری استیبل کوین‌ها نشان داد.

هر اندازه بازیگران برجسته‌ی بیشتری مانند برادران وینکلووس، Circle و کوین بیس وارد بازی می‌شوند، ایده‌ی دلار دیجیتال و نسخه‌ی بلاک‌چینی ارز فیات بیشتر وسوسه‌انگیز می‌شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!