“قرص های چاق کننده” و انواع آن + مضرات قرص چاق کننده

انواع قرص چاق کننده برای افزایش وزن

خیلی از قرص هایی که برای درمان به کار می روند می توانند خاصیت چاق کنندگی نیز داشته باشند. به همین دلیل آنها به عنوان قرص چاق کننده نیز شناخته می شوند. در این مطلب این قرص های چاق کننده را به شما معرفی می کنیم.

بعضی از قرص ها برای مشکلات و بیماری های دیگر تجویز می شوند اما اثرات جانبی دیگری نیز دارند. مثلا داروهای که به منظور افسردگی، دیابت و فشار خون مورد استفاده قرار میگرند می توانند باعث چاقی نیز بشوند.

داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین البته باعث افزایش وزن نمی شوند. اغلب داروهای ضد افسردگی باعث افزایش سروتونین می شوند، به گونه ای که با خوردن ان احساس سیری می کنید پس چاق کننده نیستند.

پاکسیل هم اضطراب را کنترل می کند اما به عنوان قرص چاق کننده نیز شناخته می شود زیرا هنگام مصرف آن چاق می شوید. اگر خیلی دچار اضافه وزن شدید باید دارو را قطع کنید و داروهای سروتونین مانند زولفت یا پروزاک مصرف کنید.

 

معرفی انواع قرص چاق کننده

رمرون(میرتازایین)

این داروی یکی از داروهای ضد افسردگی است که با عملکردی که دارد نوراپی و سروتونین را افزایش می دهد. این دو ماده در ارتباط مستقیم با کاهش وزن هستند. این دارو تحت تاثیر عملکرد آنتی هیستامینی باعث افزایش وزن می شود. این دارو برای افراد مسن لاغر تجویز می شود.

قرص های چاق کننده

فلوکستین (prozac یا پروزاک)

فلوکستین باعث کاهش وزن می شود و البته بعضی مواقع هم چاق می کند. در تحقیق 60 هفته ای بر روی بیمارانی که فلوکستین مصرف می کردند، معلوم شد که تا 5 کیلو در 6 ماه اول وزن کم کردند و بعد از آن دوباره وزن اضافه کردند. افرادی که به منظور درمان افسردگی از این دارو استفاده می کنند و به دنبال کاهش وزن هستند، با مشورت پزشک می توانند از داروی بوپروپیون(ولبوترین) به عنوان داروی جایگزین استفاده کنند.

» همچنین بخوانید : برای افزایش وزن و رشد عضله چه باید کرد؟

قرص های چاق کننده

دلتازون (پردنیزولون)

کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند داروی دلتازون باعث چاقی می شوند که در دراز مدت رخ می دهد و قرص چاق کننده محسوب می شوند. در یک تحقیقات طولانی مدت در سال 2006 معلوم شد که 60 تا 80 درصد مصرف کنندگان این دارو دچار افزایش وزن شدند. افرادی که برای درمان التهاب روده یا آسم از این دارو استفاده می کنند، بیشتر از مصرف گران این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید در معرض خطر ابتلاء به چاقی قرار دارند. رژیم غذایی، ورزش و گاهی اوقات مصرف متفورمین می تواند عوارض احتمالی این دارو را از بین ببرد.

قرص های چاق کننده

کلرپرومازین(تورازین)

تورازین و ملاریل(تیوریدازین) به دلیل عملکرد آنتی هسیتامینی که دارند، اشتها را افزایش می دهند و باعث چاقی می شوند. اثر این دارو نسبت به زیپرکسا و کلوزاریل کم است اما این دارو به دلیل داشتن عوارض و تاثیر کم بر اسکیزوفرنی کمتر تجویز می شود.

قرص های چاق کننده

زیپرکسا (اولانزاپین)

داروهای ضدسایکوتیک آتیپیک(Atypical antipsychotics) مانند کلوزاریل(کلوزاپین) یا زیپراکسا می توان جزء دسته قرص چاق کننده قرار داد. تحقیق سال ۲۰۰۵ نشان می دهد که ۳۰ درصد از مصرف کنندگان آن، ۷ درصد از وزن بدن خود را در طول ۱۸ ماه اضافه کردند. این دارو برای افسردگی دو قطبی و اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می گیرد. قرص های معادل آن طبق نظر پزشک می تواند گدون(زیپرازیدون) و ابیلیفای(aripiprazole) باشد. برای کاهش اثر چاقی این دارو می توان از متفورمین در کنار آن استفاده کرد.

قرص های چاق کننده

کلورپروپامید (اینسولاز)، دیابینیز

برخی از داروهای درمانی دیابت نوع ۲، وزن را کم می کنند. البته بعضی دیگر وزن را افزایش می دهند. این دارو دارای سولفونیل اوره بوده و عملکرد انسولین را افزایش می دهد. انسولین موجب کاهش قندخون و افزایش اشتها می شود. در این حالت نیز داروهایی مانند بیتا، ژانویا و متفورمین برای کاهش وزن مناسب هستند.

» همچنین بخوانید : بهترین راه برای افزایش اشتها

والپوریک

والپوریک اسید(Depakote) برای درمان و بهبود تشنج، اختلال دو قطبی و جلوگیری از میگرن تجویز می گردد. مطالعات سال ۲۰۰۷ بر روی بیماران صرعی نشان می دهد که ۲۴ درصد مردان و ۴۴ درصد از زنان مصرف کننده این دارو، معادل ۵ کیلو یا بیشتر وزن اضافه کرده اند.

قرص های چاق کننده

آمیتریپتیلین (Elavil, Endep, vanatrip)

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای(TCAs) مانند آمیتریپتیلین بیشتر از دیگر داروهای ضدافسردگی و میگرن سبب چاقی می گردند. عملکرد آنتی هیستامینی این دارو دلیل چاقی است. این دارو برای درمان افسردگی کمتر تجویز می شود. زیرا استفاده بیش از حد آن ها موجب بروز مشکلات قلبی می شود.

قرص های چاق کننده

انسولین (Insulin)

موجب چاقی می گردد. نوع خاصی از انسولین ماند لوبمیر با اثر طولانی موجب چاقی کمتر شده و مطالعات نشان می دهد که دریافت کنندگان انسولین در سه سال اول، ۵ کیلو وزن اضافه کرده اند و نیم بیشتر این وزن در سه ماه اول مصرف پدید آمد.

داروهای ضدحساسیت (پزودوافدرین و فکسوفنادین)

این داروها نیز با عملکرد آنتی هیستامینی سبب افزایش وزن می گردند. این نوع عملکرد در بیشتر داروهای ضدافسردگی حذف یا تقلیل یافته اما این عملکرد در داروهای ضدآلرژی مهم بوده و قابل حذف نیست. تحقیقات سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که مصرف این داروها، شانس چاقی به اندازه ۵۵ درصد افزایش می دهد. ضمن اینکه آنتی هیستامین در فعالیت آنزیمی که باعث تنظیم مصرف غذا در بدن می شود، اختلال ایجاد می کند.

آتنولول (Tenormin)

از داروهای درمان  فشار خون، بتا بلاکر (Beta-blockers) بوده که پر مصرف ترین آن ها ایندرال، متوپرولول و آتنولول می باشد. با مصرف آتنولول، مصرف کنندگان ۲.۵ کیلو وزن را در ماه های اولیه اضافه می کنند. این داروها سرعت سوخت کالری را کاهش و موجب خستگی می گردند.

قرص های چاق کننده

داروهای پیشگیری از بارداری

مدروکسی پروژسترون استات (DMPA) تنها دارویی است که اثر آن بر چاقی به اثبات رسیده است و به عنوان قرص چاق کننده شناخته می شود.

مطالب مشابه را ببینید!