مجله تاپ‌ناز‌

آزمایش کشت مدفوع؛ نحوه تفسیر نتایج کشت مدفوع

آزمایش کشت مدفوع و تفسیر نتیجه آن

برای تشخیص باکتری هایی که در مدفوع موجود هستند و باعث بروز عفونت در دستگاه گوارش شده اند، آزمایش کشت مدفوع را انجام می دهند. این دلایل در مورد آزمایش کشت مدفوع و تفسیر نتایج آن توضیحاتی می دهیم.

کشت مدفوع چیست؟

پزشک می تواند با استفاده از کشت مدفوع، مشکلات گوارش و هاضمه را برطرف و درمان کند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ابتلای شما به بیماری های گوارشی می شوند. در خیلی از این موارد عفونت های باکتریایی باعث ایجاد مشکل و بیماری می شوند. پزشک با تجویز کشت مدفوع، می تواند وجود باکتری های مضر را بررسی کند.

Madfoo 1

روش کشت مدفع از آنالیز تخمک و امگل موحود در مدفوع متفاوت است البته گاهی نیاز است که مدفوع به لحاظ وحود تخمک و انگل نیز مورد بررسی قرار بگیرد. در کشت مدفوع، باکتری موجود در مدفوع مورد کشت قرار میگیرد و این امر به پزشک کمک می کند که احتمال وجود باکتری های بیماری را بررسی کند. پزشک نمونه مدفوع را روی صفحات مخصوصی که حاوی ژل هستند قرار می دهد که این ژل به عنوان واسطع به کشت باکتری کمک می کند. با استفاده از رنگ زدن نمونه، آنالیز میکروسکوپی و دیگر آزمایش ها، نوع باکتری را تشخیص می دهند.

به عنوان مثال، ممکن است پزشک به دنبال باکتری های زیر باشد:

 گونه های کمپیلوباکتر

 گونه های سالمونلا

 گونه های شیگلا

اگر اخیرا به خارج از کشور سفر کرده باشید، ممکن است موارد زیر را نیز بررسی کنند:

 گونه های ویبریو

 اشرشیا کولی (۰۱۵۷:H۷)

 یرسینیا انتروکولیتیکا

 پلزیوموناس

 آئروموناس

Madfoo 2

چرا کشت مدفوع صورت می گیرد؟

عفونت دستگاه گوارش می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شده که برخی از آن ها حتی خطرناک می باشند. بسیاری از عفونت های مختلف علائم مشابهی را ایجاد می کنند مانند:

 تب

 تهوع و استفراغ

 گرفتگی و درد شکم

 اسهال شدید که باعث می شود هر ۳۰ دقیقه به دستشویی بروید

 وجود خون در مدفوع

آزمایش مدفوع در تشخیص علت این علائم به پزشک کمک کرده و با کشت مدفوع احتمال وجود باکتری های مضر شناسایی می شوند. همچنین این آزمایش ها به نحوه درمان و از بین بردن باکتری ها نیز کمک می کنند.

تفسیر نتایج کشت مدفوع

پس از دریافت جواب آزمایش، پزشک بر اساس نتایج، درمان یا آزمایش های بیشتری را به شما توصیه خواهد کرد. اگر در مدفوع، باکتری های مضر وجود داشته باشند، پزشک احتمالا آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در غیر این صورت علائم ایجاد شده دلایل دیگری خواهند داشت. در این شرایط پزشک آزمایشات بیشتری را تجویز خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است به دنبال علائم سندرم روده تحریک پذیر و عفونت انگلی بگردند.

Madfoo 3

ورای کشت مدفوع: وجود روده سالم

هنگامی که بدن شما سالم باشد، باکتری های خوب درون روده وجود دارند.به این شرایط میکروبیوم یا ریز اندامگان همزیست گفته شده که به حفظ سلامتی شما کمک می کنند. زمانی که بیمار می‌شوید، عفونت ها باعث از بین رفتن باکتری های خوب در روده می شوند.

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک می تواند باعث ایجاد عوامل بیماری زاد در روده شوند. این آنتی بیوتیک ها، باکتری های مفید روده را نیز از بین می برند و در برخی از موارد این احتمال وجود دارد که پس از مصرف آنتی بیوتیک، باکتری های خوب دیگر تولید نشوند.

در این حالت باکتری های مضر که نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم می باشند، زنده مانده و در دستگاه گوارش رشد می‌کنند. به عنوان مثال کلستریدیوم دیفیسل یکی از انواع باکتری‌های مضر می‌باشد. درمان عفونت ایجاد شده توسط این باکتری بسیار مشکل می‌باشد. این باکتری می‌تواند باعث ایجاد بیماری کولیت با غشای کاذب شود که منجر به التهاب روده بزرگ شده و خطرناک می باشد.

اخیرا برای درمان باکتری کلستریدیوم دیفیسل از باکتری درمانی با مدفوع استفاده می کنند که به آن پیوند مدفوع نیز گفته می شود. در این روش، نمونه مدفوع از یک فرد سالم را به روده شما پیوند می‌زنند. سپس باکتری های خوب موجود در مدفوع اهداکننده در روده شما ساکن شده و در نتیجه به بهبود عفونت کلستریدیوم دیفیسل کمک می کنند.

مطلب مشابه: اطلاعات کامل در مورد آزمایش کولونوسکوپی و روش انجام آن

مطالب مشابه را ببینید!