مجله تاپ‌ناز‌

روش های عجیب و جدید خواستگاری در میان جوانان

روش های خواستگاری

در زمان قدیم دخترها توسط اشنایان به خانواده پسر معرفی می شدند و پسر به روش سنتی به خواستگاری دختر می رفت و ازدواج می کد که امروزه روش خواستگاری تغییر کرده است.

روش جدید خواستگاری به سبک امروزی

رواج شیوه های عجیب و غریب خواستگاری این روز ها موجب شده تا خانواده ها در همان قدم اول توقف کنند و قید دیدار حضوری دختر و پسر با یکدیگر را بزنند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به خواستگاری دختری بروید یا خواستگاری راه دهید و بعد از چند جمله صحبت کردن؛ یکی یکی چیزهای عجیبی از آن ها بشنوید. گاهی آنقدر متعجب می شوید که در همان قدم اول توقف می کنید و قید دیدار حضوری را می زنید.
رسم خواستگاری یک تدبیر ظریفانه و حساب شده ای است که متناسب با نیازهای فطری، روحی، عاطفی و ابعاد روانشناختی دختر و پسر شکل می گیرد تا موجب بالا رفتن عزت، شخصیت و انگیزه طرفین در امر ازدواج شود، اما این رسم هم اکنون دست خوش تغییراتی شده است.
با توجه به اینکه روحیات دختر ها حساس تر از پسر ها است و در محیط جدید، مضطرب می شوند، این اضطراب بر چهره و صحبت کردن آن ها تاثیرگذار است، برای همین خواستگار ها به منزل دختر ها می آیند تا آن ها بتواند با آرامش بیشتری شرایط پسر ها را بررسی کنند. تا همین چند سال گذشته، دختر خانم سنگین و رنگین می نشست خانه و پسر با دسته گل و شیرنی به خواستگاری او می آمد و منتظر می ماند تا دختر نظرش را اعلام کند.

شیوه های جدید 
خانواده هایی هم که طرفدار ازدواج به شکل سنتی اند؛ چند وقتی است شاهد شیوه ها و ملاک های جدیدی مانند دیدارهای خارج از خانه قبل از خواستگاری رسمی، پیشنهاد به خانواده دختر برای حضور در منزل پسر برای اولین دیدار، فرستادن عکس در تلگرام و … هستند. آن ها سرگردان مانده اند که در صورت پیروی از این رسوم، چطور چند جلسه دخترشان را با یک پسر نا آشنا به پارک یا کافی شاپ بفرستند، در حالی که آن ها جوان و کم تجربه اند و به همین دلیل شاید نتوانند شناخت صحیح و کاملی نسبت به هم پیدا کنند و یا به هم دلبسته شوند

روش های خواستگاری

ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟

ملاک های جدید 
بعضی ملاک ها جای ملاک های موثر بر رابطه زن و شوهری مانند شخصیت و اخلاق مثبت، آشنایی با روحیات جنس مخالف، چشم پاکی و اصالت خانوادگی را گرفته است. آن ها به دنبال ملاک هایی هستند که برایشان نفع شخصی دارد. گویی یک زندگی آماده می خواهند تا زندگی ای که تجربه ساختنش را داشته باشند. پول زیاد، شغل رسمی، ماشین شخصی، خانواده کم جمعیت، جذابیت های ظاهری، نداشتن لهجه، اهل مُد بودن، رنگ چشم و مدل بینی، در کدام دانشگاه تحصیل کرده، از جمله ملاک هایی است که جوانان به دنبال آن هستند تا اینکه یک دوست واقعی برای همراهی در زندگی شان پیدا کنند. شاید متوجه نباشند که چیزهایی که می خواهند، ابزارهای رفاهی زندگی است، نه ملاک های موثر بر خوشبختی و سعادتمندی.
سهراب 33 ساله برای ما از ملاک های عجیبش برای ازدواج می گوید:تنها ملاک ازدواجم، اصلاح نژادی بود، برای همین به دنبال دختری با قد بلند و موی بور و چشم رنگی بودم و به چیز دیگری اهمیت نمی دادم و وضع مالی خیلی مناسبی هم داشتم. در حال حاضر 6 سال است که ازدواج کردم و یک دختر 3 ساله دارم، اما هر دو ما از زندگی راضی نیستیم و مدتی است به ارتباط های خارج از خانه فکر می کنم.

چرا خواستگاری با گل و شیرینی در منزل دختر؟ 
با توجه به اینکه روحیات دختر ها حساس تر از پسر ها است و در محیط جدید، مضطرب می شوند، این اضطراب بر چهره و صحبت کردن آن ها تاثیرگذار است، برای همین خواستگار ها به منزل دختر ها می آیند تا آن ها بتواند با آرامش بیشتری شرایط پسر ها را بررسی کنند. به همراه داشتن دسته گل هم به خاطر روحیه لطیف دختر و علاقه آن به گل است. گل به روح دختر طراوت می بخشد و با دیدن و بوییدن آن، ناخواسته در ضمیر ناخودآگاهش، زمینه مثبتی ایجاد می شود. پوشیدن لباس رسمی و همراهی پدر و مادر، جدیت موضوع و آمادگی پسر، برای پذیرفتن مسئولیت زندگی را نشان می دهد که موجب اطمینان دختر به پسر می شود.

اهمیت خواستگاری و نقش مدیریت پدر ها 
خانواده با خواستگاری بنا می شود و چگونگی عملکرد در این مرحله، بر میزان سستی یا استحکام آن موثر است. همین موضوع سبب می شود تا خواستگاری پراهمیت ترین و پیچیده ترین مرحله ازدواج شناخته شود، به همین منظور در این گزارش می خواهیم اصولی را در خصوص برگزاری مراسم خواستگاری در اختیار شما بگذاریم.
حدادی، روان شناس بالینی در این ارتباط می گوید:عوض کردن یک سبک و سیاق خاص، تبعاتی به همراه دارد. خواستگاری یکی از رسم های تحت تاثیر تغییرات جامعه است که معمولا پسرها، برای صرف هزینه کمتر، مسئولیت پذیری کمتر و به دنبال آن پاسخگویی کمتر، مسیرهای فرعی را برای رسیدن به ازدواج، پیش می گیرند و دختر خانم ها برای نشان دادن حسن نیت و علاقه شان، به این روش ها تن می دهند، اما بهتر است که اصلا به این روش ها عادت نکنیم تا ادامه پیدا نکنند.
برخی از جوانان دم بخت معتقدند:اینکه «جوانان اول خودشان بروند بیرون بعد خواستگاری رسمی انجام شود» بهتر است. رضوان 27 ساله می گوید:جوانان در حضور پدر و مادر ها خجالت می کشند و نمی توانند راحت و به مدت طولانی با یکدیگر صحبت کنند. در ضمن این طوری زحمت خانواده ها کمتر است و لازم نیست پدر و مادر ها مرخصی بگیرند و یا همسایه ها در جریان آمدن خواستگار قرار بگیرند و بعد سوالات آن ها را پاسخگو باشیم که چه شد؟
خانواده با خواستگاری بنا می شود و چگونگی عملکرد در این مرحله، بر میزان سستی یا استحکام آن موثر است
پروانه 50 ساله، مادر یک پسر دم بخت معتقد است که با توجه به شناختی که از پسرش دارد، ترجیح می دهد تا مراحل اولیه آشنایی بیرون از خانه باشد، زیرا فکر می کند پسرش با چند بار رفتن به خانه این و آن، زود تسلیم می شود و یکی را سریع انتخاب می کند، یا اینکه اگر 2 – 3 مرتبه خانه یک نفر برود؛ به اصطلاح نمک گیر می شود و در صورتی که فرد دلخواهش نباشد، رودربایستی می کند، یا اینکه احترام گذاشتن خانواده دختر و سفره انداختن ها و پذیرایی کردن ها آن ها باعث می شود که جلوی چشمانش را بگیرد و از هدف اصلی که شناخت دختر است، باز بماند.
همچنین بخوانید : عوارض ماندن آب در گوش و روش خشک کردن آن

روش های خواستگاری

ازدواج به سبک سنتی یا مدرن؟

موافق خواستگاری سنتی… 
بای، پژوهشگر آسیب های اجتماعی می گوید:تغییر روش های انتخاب، طبیعی است، اما مهمترین اتفاقی که افتاده است، واگذاری جوانان به خودشان است و پدر و مادر به برگزار کننده و مجری مراسم ازدواج تبدیل شده اند.
مادر برهان می گوید:من ترجیح می دهم آشنایی اولیه برای موضوع های کلی با حضور خانواده ها انجام شود و بعد دختر و پسر برای آشنایی بیشتر و دستیابی به تفاهم در جزییات، با یکدیگر بیرون بروند و صحبت کنند. بالاخره بزرگ تر ها دو پیراهن بیشتر از آن ها پاره کرده اند و بدون اینکه عشق چشمشان را کور کند، می توانند ناظران خوبی بر نحوه رفتار طرف مقابل، باشند. اما اینکه اول خودشان بیرون بروند و بعد خانواده ها وارد جریان بشوند؛ نقش ارشادی خانواده را تبدیل به نقش تشریفاتی می کند، گویی خودشان می برند و می دوزند، بعد میگن خب ما پسندیدیم؛ حالا شما بیایید برای مخارج ازدواج ما، کارت بکشید.

لزوم یک دستورالعمل ارشادی در ازدواج:

بای، آسیب شناس اجتماعی افزود:در دهه های قبل، ملاک هایی مهم بود که پایداری داشتند مانند اخلاق نیک، نجابت و اصالت، اما در حال حاضر شاهد ملاک ها و شناخت های سطحی مانند رنگ مو و پوست، علاقه مندی به غذا و رنگ هستیم.
خانم علیزاده یک معرّف در امر ازدواج است که در این باره می گوید:متاسفانه روش هایی رو به رواج است که با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما همخوانی ندارد. بار ها پیش آمده است که با توجه به شباهت در معیارهای اولیه اعلام شده به خانواده ها دختری را معرفی می کنم، اما به خاطر معیارهای سطحی و ظاهری مانند اینکه در کدام دانشگاه درس خوانده است؟، مورد پسند قرار نمی گیرد.
علیزاده ادامه داد:بسیاری از این موارد برای من پیش آمده و مدت ها است احساس می کنم که اینگونه به جایی که باید برسیم؛ نمی رسیم. ما نیاز به یک راهنما داریم؛ یک دستورالعمل استاندارد و یک گروه که معیارهای اصیل و نحوه صحیح مراسم خواستگاری را به خانواده ها یادآوری کند.
وی با بیان اینکه معتقدم به علت وجود اطمینانی که به مساجد هست؛ باید یک گروه متشکل از کارشناس متخصص، یک کارشناس مذهبی یا همان امام جماعت و والدین را در این مکان مقدس تشکیل بدهیم تا به صورت سیستماتیک، مشخصات و معیارهای جوانان دم بخت را، به علاوه یک عکس، از آن ها دریافت کنیم تا بتوانیم خانواده ها را با هم آشنا کنیم.

مطالب مشابه را ببینید!