مجله تاپ‌ناز‌

روش های ساده و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

روش های ساده و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

اگر حس می کنید حافظه کوتاه مدت شما ضعیف شده است و برای داشتن هوش و حافظه قوی هم میلی به مصرف دارو ندارید، پس بهتر است از روش های موثر و ساده برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود استفاده کنید.

روش های ساده خانگی برای قوی کردن ذهن و حافظه کوتاه مدت

بعضی مواقع یادتان می رود که چه حرفی می خواستید بزنید؟

آیا یادتان میرود که وسایل را کجا قرار داده اید؟

آیا تاریخ های مهم زندگی خود را فراموش می کنید؟

اگر پاسخ شما مثبت است پس شما باید حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنید.

ممکن است به دلیل مشغله زندگی اطلاعات زیادی در مغز شما انباشته شده باشد اما می توانید با انجام تمریناتی حافظه کوتاه مدت خود را بهبود دهید. می توانید با انجام یکسری تمارین و برخی عادات حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنید .خوابیدن ، داشتن رژیم غذایی متعادل ،استفاده از همه ی حواس ، بازی های ذهنی همه ی اینها ذهن را قوی می کند ؛ در ادامه این بخش در مورد آنها خواهیم گفت.

روش های ساده و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

روش تقویت حافظه کوتاه مدت و جلوگیری از فراموشی بدون دارو

برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه کنیم؟

توجه کنید :اول ازهمه اینکه در یک زمان تنها به یک چیز فکر کنید ، در سالهای گذشته فلسفه چند وظیفه ای خیلی معروف شده که پیشنهاد می کرد در یک زمان چند کار انجام دهید با این حال نظریه درست نیست.

برای تقویت حافظه کوتاه مدت از بازی های ذهنی لذت ببرید :

از طریق را ههای بیشماری می توانید حافظه کوتاه مدت خود را تحریک کنید، مغز شما به محرک ها پاسخ می دهد درست به همان شیوه که عضلات ورزش می کنند می توانید با این روش ذهن و مغزتان را ورزش دهید.
همچنین بخوانید : همه چیزهایی که باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید

تقویت حافظه کوتاه مدت از همه ی حواس استفاده کنید :

حافظه تنها با چیزهایی که می بینید ایجاد نمی شود مطمئنا شما خاطرات کودکی مثل بوی نان تازه پخته شده مادربزرگ یا آهنگی که مادر می خواند را بیاد دارید بنابراین در بزرگسالی هم می توانید از تمام این حواس بهره ببرید . اگر در بخاطر آوردن اسم افراد مشکل دارید چند بار با صدای بلند آن را تکرار کنید با اینکار گوش دربخاطر آوردن اسم کمکتان می کند .اگرمی خواهید دستور پخت کیک را به یاد آورید طعم آن را مزه مزه کنید .

تقویت حافظه کوتاه مدت با روش تقویت گوش :

در این تکنیک کلمات ، تصاویر ، جملات، همگی حافظه کوتاه مدت را بهبود می بخشد. قافیه و شعرخوانی هم کمک بزرگی است مثلا اگرمی خواهید به یاد داشته باشید ماه 30 روز است قاعده ایی برا ی آن وجود دارد. البته می توانید تعدادی از قواعد را با توجه به اطلاعات شخصی مثل اسم اعضای خانواده یا چیزهای دیگر نشانه بگذارید .

تقویت حافظه کوتاه مدت با بخش بندی و سازمان دهی :

زمانی که یک شماره تلفن 10 رقمی را بخاطر می سپارید فراموش کردن آن آسان است اما اگر آن را به 2 یا 3بخش تقسیم کنید و بخش بخش تکرار کنید در دراز مدت بیشتر یادتان می ماند . چندبار تکرار کنید تا خوب در ذهنتان بماند .
روش های ساده و موثر برای تقویت حافظه کوتاه مدت

برنامه ریزی و روش های جالب برای تقویت حافظه کوتاه مدت

 تغذیه مناسب راهی است برای تقویت حافظه کوتاه مدت:

بدون شک بین رژیم غذایی و ذهن ارتباط وجود دارد ، غذاهای حاوی امگا3 مثل سالمون ،آوکادو ،مغزها -سبزیجات ، پرو تئین ازپیری زودرس ذهن و بیمارهای شناختی مثل آلزایمر جلوگیری می کند .

خوب خوابیدن توصیه دیگری برای تقویت حافظه کوتاه مدت:

آیا تا بحال توجه کرده اید بخاطر آوردن چیزی در پایان روز سخت تر است ؟ یااینکه اگر3 یا 4ساعت خوابیده باشید به سادگی نمی توانید چیزی را به یاد آورید چون مغز هم مثل سایر اندام ها نیاز به استراحت دارد پس به این مسئله بیش از پیش اهمیت دهید.

ورزش رکن اصلی برای تقویت حافظه کوتاه مدت:

ورزش کردن بطور روزمره برای تقویت حافظه روزمره مفید است ، باورزش کردن بدن اکسیژن را پمپاژ می کند تاهوای تازه به مغز برسد .
همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!