مجله تاپ‌ناز‌

موفقیت در کنکور | عواملی که باعث موفقیت و قبولی در کنکور می شوند

کنکور آزمونی سرنوشت ساز و تعیین کننده زندگی آینده برای خیلی از دانش آموزان است که اگر راه های موفقیت را بدانید می توانید در کنکور پیروز شوید و به هدف و شغل دلخواه خود در آینده دست پیدا کنید.

عوامل مختلفی می توانند بر موفقیت شما تاثیرگذار باشند این عوامل از بهره هوشی، تا امکانات آموزشی هر یک دارای تاثیرات جداگانه ای بر روی موفقیت شما در کنکور می باشند. اما در این بین بعضی از عوامل موفقیت در کنکور بسیار برجسته تر هستند که شامل تکنیک های یادگیری، به یادسپاری و نحوه درس خواندن می باشند.

عواملی که باعث موفقیت در کنکور می شوند

اگر می خواهید که در کنکور از نتیجه راضی باشید باید تکنیک های موثر که توسط روانشاسان و افراد موفق در کنکور ارائه شده اند را بدانید و به این تکنیک ها عمل کنید. این تکنیک ها می توانند با از بین بردن نقاط ضعف تحصیلی شما به میزان موفقیت شما در کنکور بیافزایند و باعث موفقیت شما شوند.

اگر می خواهید در کنکور نتایج رضایت بخشی را داشته باشید باید از مجموعه تکنیک های موثر که توسط روانشناسان و افراد موفق در کنکور ارائه می شود آگاه شوید و به آن ها عمل کنید. این تکنیک ها می توانند با از بین بردن نقاط ضعف تحصیلی شما به میزان موفقیت شما در کنکور بیافزایند.

پیدا کردن منبا خلاء

یکی از اصول اساسی اثبات شده در میان افراد موفق وجود خلاء در زمینه های مختلف است که این فقدان در زندگی افراد به شکل های گوناگونی ظاهر می شود. به عنوان مثال ممکن است خلاء موجود در زندگی یک فرد رفع گرسنگی روزمره باشد و در مقابل فردی دیگر این خلاء را باید با بدست آوردن یک هدف تحصیلی پر کند.

تفاوت این دو مثال به خوبی نشان می دهد که افراد در زندگی آرزوها و اهداف خود را پیش می گیرند و داشتن هدف نیز در کنکور یکی از عوامل موفقیت در  کنکور است که می تواند به برنامه شما جهت دهد.  یکی از رازهای موفقیت در کنکور که باید بدانید همین شناسایی خلا و هدف است.

هدف اصلی

حال نوبت به آن می رسد که هدفی برای آینده خود در نظر بگیرید افرادبعد از اینکه می دانند جای چه چیزی در زندگیشان خالی است می توانند به راحتی برای آن هدف تعیین کنند. هدف داشتن می تواند یک مقصد دقیق و روشن را برای شما تعیین کند هدفی که با داشتن برنامه ریزی شما را به آرزوها می رساند.

هدفی که برای خود انتخاب می کند باید دارای ارزش و تعالی بالا باشد داشتن یک ذدورنما که شما را برای حرکت وادار می کند از خصیصه های یک هدف جهت دار و مثبت است.

یکی از عوامل موفقیت در کنکور واضح بودن هدف شما است. واضح بودن از دیگر نشانه های یک هدف درست هستند شما باید بدانید که در هر زمینه به دنبال دستابی به چه هدفی هستید. به عنوان مثال: هدف شما از کنکور دادن چیست و در واقع چه رشته تحصیلی و چه دانشگاهی را می خواهید. این هدف دقیق، واضح بیان شده است و روشن می باشد.

هدف شما در صورتی می تواند تاثیرگذار باشد که ثابت و تغییرناپذیر باشد این به این معناست که شما نباید در داشتن و تعیین هدف دچار تردید شوید و یک هدف را پیش بگیرید. اهداف واحد که یک هدف کلی را در نظر دارند انتخاب نمایید تا دچار چند سویی نشوید.

موفقیت در کنکور

برنامه ریزی

مهم ترین عاملی که از عوامل موفقیت در کنکور شناخته می شود برنامه ریزی داشتن که از عناصر طلایی به شمار می رود. بی تردید بیشتر افراد موفق برای به دست آوردن نتایج خوب در کنکور دارای برنامه ریزی هستند.

یک برنامه ریزی صحیح و اصولی باید به شکل های کوتاه مدت: روزانه، هفتگی، ماهانه و بلندمدت: برنامه ریزی سالانه صورت بگیرد تا نتیجه مطلبوب حاصل شود.  باید بدانید که روش برنامه ریزی روزانه برای کنکور شما را به موفقیت می رساند.

مطالعه درست

مطالعه شما در صورتی مفید است که دارای بازدهی مطلوب باشد و برای بازدهی مطلوب داشتن باید بدانید که نحوه درس خواندن اصولی به چه شکل است. روش مطالعه برای کنکور و نکاتی که باید بدانید این است که هر فردی دارای یادگیری مخصوص به خود است و با در نظر زمان یادگیری، روش یادگیری و منبع مطالعه می تواند برنامه ریزی شود.

رعایت سلامت روان

یکی از عوامل موفقیت در کنکور داشتن فکری آسوده است که با دور کردن افسردگی، استرس، اضطراب و تنش های گوناگون به شما این فرصت را می دهد تا درست و به موقع برای مسائل مختلف تصمیم بگیرید. در این زمینه می توانید از راهکارهای کاهش استرس کنکور برای غلبه بر ان و افزایش دادن تمرکز خود استفاده نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!