موفقیت یک آهنگساز ایرانی در جوایز اسکار کشورهای چینی‌ زبان

آهنگساز ایرانی در چین

 

پیمان یزدانیان برای فیلم چینی «راز» در چهل و نهمین دوره جوایز فیلم اسب طلایی برنده جایزه بهترین موسیقی شد.
فیلم‌هایی از تایوان، مالزی، سنگاپور و چین شامل هنگ کنگ و ماکائو در این دوره جوایز فیلم اسب طلایی رقابت کردند که از آن به عنوان اسکار کشورهای چینی‌زبان یاد می‌شود.
فیلم‌ها، بازیگران و کارگردانان چینی در جوایز امسال برنده چند جایزه شدند، موفقیتی که به گفته تحلیگران نشانه نفوذ روزافزون چین در صنعت فیلمسازی چینی‌زبان است. در سال‌های قبل بیشتر برندگان این جوایز از هنگ کنگ و تایوان بودند.
مراسم جوایز اسب طلایی شنبه در خانه فرهنگی لودونگ در ناحیه ایلان در شمال شرقی تایوان برگزار شد.
در این مراسم جایزه بهترین فیلم بلند داستانی به فیلم چینی «Beijing Blues» به کارگردانی گائو کانشو اعطاء شد. این فیلم در عین حال جوایز بهترین تدوین و فیلمبرداری را هم از آن خود کرد.
«Beijing Blues» مکاشفه‌ای در تلاش آدم‌های عادی است و از طریق برخوردهای یک کارآگاه پلیس روایت می‌شود که به دنبال دزدان، کلاه‌برداران و دستفروشان غیرقانونی است.
دو فیلم چینی «طراحی مرگ» و «راز» هم هر یک برنده دو جایزه شدند. فیلم اول جوایز بهترین بازیگر زن مکمل (لیانگ جینگ) و طراحی هنری (لین مو) را برد و فیلم دوم به کارگردانی لو یه جوایز بهترین بازیگر جدید (کی زی) و بهترین موسیقی (پیمان یزدانیان و یوهان یوهانسون) را دریافت کرد.
یزدانیان 44 ساله که متولد تهران است، سابقه همکاری با تعدادی از کارگردانان مطرح ایرانی از جمله عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، کمال تبریزی، رسول ملاقلی‌پور، فرزاد موتمن، علیرضا رئیسیان، مسهود کیمیایی، فریدون جیرانی و رامین بحرانی را دارد.
او آهنگساز فیلم‌هایی چون «باد ما را خواهد برد»، «آب و آتش»، «شب‌های روشن»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «مزرعه پدری»، «سربازان جمعه» و «چهارشنبه سوری» است.
فیلم «راز» با نامزدی در هفت بخش پیشتاز جوایز اسب طلایی بود. این فیلم روایتی از عشق، خیانت و جنایت و درباره چند شخصیت است که زندگی آن‌ها در هم می‌پیچد.
فیلم جنایی «زندگی بدون اصول اخلاقی» به کارگردانی جانی تو فیلمساز هنگ کنگی دیگر پیروز بزرگ چهل و نهمین دوره جوایز اسب طلایی بود. این فیلم که به عنوان نماینده هنگ کنگ در جوایز اسکار 2013 رقابت می‌کند، جوایز بهترین کارگردان، بازیگر مرد (لو چینگ-وان) و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد.
داستان «زندگی بدون اصول اخلاقی» در پسزمینه بحران مالی در هنگ کنگ روی می‌دهد، درباره سه نفر است که شدیدا به پول احتیاج دارند. سرنوشت آن‌ها پس از کشته شدن یک نزول‌خور و پیدا شدن کیفی پول حاوی پنج میلیون دلار پول، به هم گره می‌خورد.
گوئی لون-مای بازیگر تایوانی هم برای بازی در فیلم «دوست‌دختر-دوست پسر» برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.
در دیگر بخش‌های اصلی، رونالد چنگ بازیگر هنگ کنگی برای بازی در کمدی «Vulgaria» جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد و جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی به بائو جینگ‌جینگ برای کمدی رمانتیک چینی «عشق کور نیست» رسید.
جوایز اسب طلایی مهمترین جوایز فیلم‌های چینی‌زبان است. این جوایز اولین بار سال 1964 اعطاء شد. جوایز اسب طلایی زمانی تنها به فیلم‌های تایوانی اختصاص داشت، اما از دهه 1990 به بعد فیلم‌های غیرتایوانی نیز در این رقابت گنجانده شدند….. / خبرآنلاین

مطالب مشابه را ببینید!