مجله تاپ‌ناز‌

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

 

برج مدور کپنهاگ در کشور دانمارک

کپنهاگ پایتخت کشور دانارک است و یکی از زیباترین شهرهای حوزه اسکاندیناوی است که به آن پایختن رنگ و وارنگ دانمارک هم می ویند. این شهر تاریخی است و قدمت زیادی دارد و در زمانی سرزمین وایکینگ ها بوده است. این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد. از قلعه ها و کلیساهای تاریخی گرفته تا موزه های کوچک و بزرگ در این بسیار وجود دارد. امروز می خواهیم یکی از دیدنی های کپنهاگ را به شما معرفی کنیم که بسیار زیبا است.

Rundetaarn یا برج مدور کپنهاگ یکی از بناهای قدیمی این شهر است و یکی از قدیمی ترین رصد خانه های اروپا است. رصدخانه این برج، بعد از این همه سال به عنوان قدیمی ترین رصدخانه اروپا به فعالیتش ادامه می دهد. این برج را کریستین چهارم بین سال های 1637 تا 1624 میلادی احداث کرده است. از آن دوران، دانمارک در علم نجوم و ستاره شناسی به پیشرفت های چشمگیری دست یافته بودند. دلیل این همه پیشرفت در آن زمان یک ستاره شناس و دانشمند به نام Tycho Brahe می باشد. بعد از مرگ این دانشمند بزرگ، کریستین چهارم به منظور پاسداشت این دانشمند و برای ادامه راه او دستور دارد تا این رصدخانه مجهز را در مرکز کپنهاگ بسازند.

 

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

برج مدور Rundetaarn

مدت زیادی از مرگ این ستاره شناس می گذرد، ولی با این حال هنوز هم ستاره شناسان آماتور این کشور از این رصدخانه استفاده می کنند. برج مدور کپنهاگ در فضای باز احداث شده است، به همین دلیل از بالای آن چشم انداز زیبایی از مناق قدیمی و تاریخی شهر کپنهاگ را می توان مشاهده کرد.

» همچنین بخوانید : حقایق جالب و خواندنی در مورد کشور دانمارک

معماری با شکوه برج مدور کپنهاگ

برج مدور کپنهاگ آسانسوری ندارد! بنابراین بازدیدکنندگان مجبورند تا مسیر دایره وار برج را با پای پیاده طی کنند. درست همانطور که نیاکان ما مناره های مدور مساجد را بالا می رفتند. این برج ۳۶ متر ارتفاع دارد. ولی نکته جالب اینجاست که برای رسیدن به بالای آن باید ۲۰۹ متر مسافت طی کنید! پس از عبور از مسیری ۲۶۸ متری و پیچ در پیچ در دیواره برج، به فضای داخلی خواهید رسید که ۸۵ متر طول دارد. در میانه های این مسیر، از سالن کتابخانه برج هم عبور خواهید کرد. کتابخانه ای که زمانی بزرگترین کتابخانه شهر بود و H.C. Anderson نویسنده مشهور دانمارکی در این مکان کتاب هایش را می نوشت.

 

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

اولین کتابخانه بزرگ دانشگاهی در دانمارک

کتابخانه این برج زمانی بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کل کشور دانمارک بود که در میانه های برج قرار داشت. این کتابخانه در سال ۱۶۵۷ افتتاح شد و بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب نفیس در آن نگه داری می شدند. امروزه تمامی این کتاب ها به دانشگاه های مدرن این کشور منتقل شده اند. این سالن در سال ۱۹۸۷ به طور کامل بازسازی شد و در حال حاضر به عنوان نمایشگاه هنر، فرهنگ، تاریخ و علم این شهر شناخته می شود. برخی از آثار ارزشمندی که امروزه در موزه ملی دانمارک نگه داری می شوند، زمانی در این مکان قرار داشتند.

» همچنین بخوانید : جاذبه های گردشگری دانمارک

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

سرویس های بهداشتی قدیمی بنا

این بنا دو سرویس بهداشتی داشته که امروزه به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند! یکی در طبقه بالایی و دیگری در مجاورت کتابخانه قرار دارند. کافیست وارد این فضا شوید تا بوی سیگار شدید به مشامتان بخورد و دیوارهای دود آلود آن را تماشا کنید. اینجا مکانی بوده که دانشمندان بسیاری برای سیگار کشیدن به آن مراجعه می کردند، به همین دلیل بوی نیکوتین هنوز هم از در و دیوار آن بلند می شود. افراد معروفی همچون لودوویگ هولبرگ، اوله رومر، هانس کریستیان اندرسن و … از آن جمله اند.

فاضلاب این دستشویی ها به یک مخزن بسیار بزرگ می ریختند. علی رغم اینکه این سرویس ها پنجره هایی بزرگ و دو در داشتند، ولی زمانی بوی بسیار بد آن تمام برج را فرا می گرفت. در سال ۱۹۰۲ مخزن آبی بزرگ برای شست و شو به این سرویس ها اضافه شد. مخزن فاضلاب این سرویس ها، تا سال ۱۹۲۱ تخلیه نشدند! در آن زمان ۹ کامیون بسیار بزرگ وظیفه دور کردن فاضلاب دسشتویی ها را از برج بر عهده گرفتند!

زنگ بزرگ برج مدور کپنهاگ

زنگوله بزرگ کلیسای ترینیتی، در بالای سقف گالری این ساختمان آویزان است. البته این زنگوله بزرگ، فضای زیادی را در محوطه ۹۰۰ متر مربعی که دورنش قرار دارد، اشغال نمی کند. مردم کپنهاگ، این مکان را به عنوان محلی برای خشک کردن رخت و لباس خود انتخاب کردند. بعد ها از این مکان به عنوان انبار استفاده شد. این اتاق زیر شیروانی مانند، امروزه محل نگه داری زنگوله بزرگ برج و سایر وسایل قدیمی و ارزشمند آن است.

به تازگی یک جاذبه گردشگری جدید و جذاب هم به این مجموعه اضافه کرده اند. شما با ایستادن بر کف شیشه ای این طبقه، قادر خواهید بود هسته مرکزی برج را از ارتفاع ۲۵ متری تماشا کنید. کف شیشه ای این طبقه ۵۰ میلی متر ضخامت دارد و قادر است ۹۰۰ کیلوگرم وزن را در هر متر مربع تحمل کند.

 

نگاهی به برج مدور کپنهاگ یکی از دیدنی های دانمارک

اطلاعات بازدید

برج مدور کپنهاگ در بافت تاریخی شهر کپنهاگ بین ایستگاه نورپورت (Norreport) و استروگت (Stroget) قرار دارد. این برج در شش ماه اول سال همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر و در شش ماه دوم سال در روزهای سه شنبه و پنجشنبه تا ساعت ۲۱ باز است. این برج هر سال در تاریخ های ۲۴ و ۲۵ دسامبر و ۱ ژانویه تعطیل است. بازدید از برج مدور کپنهاگ به افرادی که محدودیت حرکتی دارند و همچنین کودکان زیر ۵ سال، توصیه نمی شود.

مطالب مشابه را ببینید!