مجله تاپ‌ناز‌

نگاهی به غار درفک یکی از دیدنی های گیلان

غار درفک در استان گیلان

گیلان یکی از زیباترین منطاق ایران است. خیلی از مردم هنگام تعطیلات به شمال و گیلان مسافرت می کنند و وارد جاده می شوند تا خود را به استان گیلان و شهرهایش برسانند. استان گیلان دارای طبیعت بکر و زیبایی است. در این استان سواحل ززیبایی وجود دارد که می توانید در آن قدم بزنید و آفتاب بگیرید. جنگل های انبوهی در گیلان می بینید که می توانید در ان بساط کنید و خاطرات خوشی را رقم بزنید. در این منطقه کوهستان، دشت های زیبا، رودخانه های خروشان، آبشار های زیبا و بلند و غارهای عجیب غریب زیادی وجود دارد. در این مطلب می خوایم یکی از غارهای استان گیلان که بسیار شگفت انگیز است را بررسی کنیم.

 

غار درفک

عکس غار درفک

محل غار درفک

این غار در منقه شکار ممنوه درفک، در شهرستان رودبار استان گیلان واقع شده است. فصله غار درفک که در بخش خورگام رودبار و روبروی رستم آباد قرار گرفته است، از شهر رشت در حدود 50 کیلومتر است. نام درفک در حقیقت نام یک قله است که در 27 کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار گیلان است که هر سال تعداد زیادی از کوهنوردان حرفه ای برای فتح آن به استان گیلان مسافرت می کنند. در دامنه های این کوه بلند یک غار یخی وجود دارد که دامداران این ناحیه برای تامین یخ و آب مورد نیاز خود از ان استفاده می کنند.

این غار از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل های رودخانه سفید رود و رودخانه فیرارود محدود می شود. ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود 2400 متر است و این منطقه در ناحیه ای سرد و برف گیر در فصل های سرد سال است.

 

غار درفک

غار زیبای درفک در گیلان

منطقه درفک از سال ۱۳۷۴ از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منطقه شکار ممنوع درفک تبدیل شد. این منطقه وسعتی حدود ۹۹ هکتار دارد و از مناطقی با پوشش جنگلی، کوهستانی و مرتعی تشکیل شده است. تنوع زیستی این منطقه، آن را به یکی از مناطق مهم استان گیلان از منظر محیط زیستی تبدیل کرده است. حیوانات و گیاهان زیادی در این منطقه زندگی می کنند. از جمله مهم ترین گونه های حیوانی منطقه شکار ممنوع درفک می توان به سمور، گربه جنگلی، گراز، شغال، خرس قهوه ای، پلنگ، مارال، شوکا و رودک اشاره کرد. درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شیردار، پلت، لرگ و ممرز هم از جمله گونه های مهم گیاهی این منطقه هستند.

 

غار درفک

غار یخی در شمال

مشخصات غار درفک

از غار درفک به عنوان یخچال طبیعی استفاده می شود، چرا که در تمام ایام سال، حتی در گرم ترین روزهای فصل تابستان برف و یخ را درون خود نگه می دارد. به همین دلیل است که چوپانان این منطقه از این غار برای تامین آب مورد نیازشان استفاده می کنند. غار درفک دهانه نسبتا پهناوری دارد، اما ارتفاع این دهانه بسیار کم است و برای ورود به آن نیاز به تجهیزات غار نوردی و یخ نوردی خواهید داشت. این غار شگفت انگیز طولی حدود ۱۰۰ متر و عرضی حدود ۴۰ دارد. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

در بلندای این منطقه، قله آتشفشانی درفک قرار دارد. این قله ۲۷۰۵ متر ارتفاع دارد و یکی از قلل پر تردد سلسله جبال البرز محسوب می شود. دهانه آتشفشانی این قله به عنوان بزرگترین دهانه آتشفشانی کشور شناخته می شود. تماشای طلوع خورشید از بلندای این قله به حدی زیباست که بسیاری از کوهنوردان برای تماشای آن یک شب را بر فراز قله کمپ می کنند. آورده اند که نام این قله در حقیقت دال فک است که به زبان تاتی معنی آن آشیانه نوعی پرنده مانند عقاب می شود.

 

غار درفک

در نزدیکی غار درفک، یک غار آهکی زیبا به نام نوچاه هم وجود داشته است که گویا بر اثر زلزله سال ۶۹ اکثر قسمت های آن از جمله دهانه اش از بین رفته اند. در گذشته ای نه چندان دور، مردمان این منطقه در اطراف این غار شمع روشن می کردند. چرا که عقیده داشتند این منطقه محل دفن شدن ۴ امام زاده است. مردمی که در این منطقه زندگی می کردند، برف و یخ موجود در این غار را درون سطل هایی چوبی به اسم لاوار می ریختند تا آب شوند. سپس از آن به عنوان آب شرب خود و احشامشان و همچنین آب مورد نیاز برای شستشو استفاده می کردند.
برخی نیز عقیده داشتند که آب این یخ ها و برف ها شفا بخش است. به همین منظور این یخ ها را از مسیر های سخت و طولانی به رشت می رساندند و آن را می فروختند.

 

غار درفک

 

در شهرستان رودبار گیلان علاوه بر غار درفک، جاذبه های طبیعی و تاریخی دیگری هم وجود دارند که از آن ها می توان به غار دربند رشی، سرو هزار ساله هرزویل، روستای داماش، آبشار کلشتر، آب گرم لویه، روستای انبوه، فیلیده رودبار، امامزاده طاهر رستم آباد، پل خشتی لوشان، رودخانه سپید رود، امام زاده محتشم اسطلخ جان، تپه باستانی مارلیک، آبشار زیبای لونک و هزاران هکتار جنگل ها و مراتع سرسبز را نام برد.

 

غار درفک

بهترین فصل سفر به قله درفک

این منطقه ارتفاع زیادی دارد و در فصل پاییز و زمستان پوشیده از برف است. پس بهتر است در فصل بهار و تابستان به این منطقه بروید و از زیبایی آن لذت ببرید.

» همچنین بخوانید :

نگاهی به سوباتان روستایی شبیه به بهشت در گیلان

طرز تهیه خورش ترشه واش گیلان

منطقه گردشگری و توریستی زیبای لیلاکوه

مطالب مشابه را ببینید!