مجله تاپ‌ناز‌

آموزش نماز ظهر عاشورا | نماز ظهر عاشورا چند رکعت است و چطور خوانده می شود؟

آموزش نماز ظهر عاشورا | نماز ظهر عاشورا چند رکعت است و چطور خوانده می شود؟

نماز ظهر عاشورا چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟

در روز عاشورا بیشتر افرادی که شهید شدند بعد از ظهر شهید شدند، یعنی تا ظهر عاشورا بیشتر یاران و تمام بنی هاشم و حضرت امام حسین (ع) که بعد از همه شهید شدند، زنده بودند.

فقط تعدادی از یاران امام حسین در جریان تیراندازی دشمن در قبل از ظهر شهید شدند و افراد اباعبدالله الحسین تا ظهر عاشورا در قید حیات بودند.

مردی که از یاران امام حسین بود به حضور ایشان آمد و گفت : یا اباعبدالله وقت نماز سیده است و ما مایل هستیم که آخرین بار نماز جماعت را با شما بخوانیم.

حضرت امام جسین به اسمان خیره شد و گفتند که وقت نماز است، نقل است که فرمودند :” ذکرت الصلوه… جعلک الله من المصلین…”

امام حسین نماز ظهر عاشورا را چگونه خواند؟

امام ظهر عاشورا در میدان جنگ نماز خواندند، نمازی که در اصطلاح فقه اسلامی نماز خوف نامیده می شود، نماز خوف مانند نماز مسافر دو رکعت دارد و نه چهار رکعت.

یعنی اگر فردی در وطن خود هم باشد باز باید همان دو رکعت را بخواند برای این که وقت نیست و آنجا باید مخفف خواند. زیرا اگر همه به نماز بایستند وضع دفاعی شان بهم می خورد، سربازان موظف هستند در حال نماز، نصفی در مقابل دشمن بایستند و نصفی دیگر به امام جماعت اقتدا کنند.

امام جماعت بعد از اینکه یک رکعت خواند صبر می کند تا آنها رکعت دیگر خود را بخوانند. بعد آنها می روند پست را رفقای خود می گیرند و در حالی که امام منتظر نشسته یا ایستاده است سربازان دیگر می ایند و نماز خودشان را با رکعت دوم امام می خوانند.

شهادت یاران اباعبدالله الحسین هنگام نماز خواندن

امام حسین(ع) در آن هنگامه جنگ در کربلا چنین نماز خوفی خواندند، نمازی که اوج بندگی خدا و اخلاص را به نمایش گذاشت، اما وضعیت خاصی داشتند زیرا چندان از دشمن دور نبودند.

اما آن عده‌ای که می‌خواستند دفاع کنند نزدیک اباعبدالله ایستاده بودند و دشمن بی‌حیای بی‌شرم حتی در این لحظه هم آنها را راحت نگذاشت و در حالی که اباعبدالله مشغول نماز بود.

دشمن شروع به تیراندازی کرد، دو نوع تیر اندازی: هم تیر زبان که یکی فریاد؛ حسین! نماز نخوان نماز تو فایده‌ای ندارد، تو بر پیشوای زمان خودت یزید یاغی هستی، نماز تو قبول نیست! و هم تیرهایی که از کمان‌های معمولی شان پرتاب می‌کردند.

در این شرایط یکی دو نفر از اصحاب اباعبدالله(ع) که خودشان را برای ایشان سپر قرار داده بودند، روی خاک افتاده‌اند، یکی از آنها سعید ابن عبد الله حنفی به حالی افتادند که وقتی نماز اباعبدالله تمام شد، دیگر نزدیک جان دادنش بود.

آقا خودشان را به بالین او را رساندند. وقتی به بالین او رسیدند، او جمله عجیبی گفت: «یا اباعبدالله! اَوفیتُ؟» آیا من حق وفا را به جا آوردم؟ مثل این که هنوز هم فکر می کرد که حق حسین آن قدر بزرگ و بالاست که این مقدار فداکاری هم شاید کافی نباشد.

این بود نماز حضرت ابا عبدالله (ع) در صحرای کربلا.

در ادامه اینفوگرافیک از اعمال و نماز ظهر عاشورا را آماده کرده ایم.

آموزش نماز ظهر عاشورا | نماز ظهر عاشورا چند رکعت است و چطور خوانده می شود؟

نماز معراج در ظهر روز عاشورا

اما نکته ویژه در نماز ظهر عاشورا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) این بود که ایشان در این نماز تکبیر گفتند، ذکر گفتند، سبحان الله گفتند، بحول الله و قوته اقوم و اقعد گفتند، رکوع و سجود کردند و این در حالی بود که درست دو سه ساعت بعد از این نماز برای ایشان نماز دیگری پیش آمد، رکوع دیگری پیش آمد، سجود دیگری پیش آمد، به شکل دیگر ذکر گفتند، اما رکوع ابا عبدالله آن وقتی بود که تیری به سینه مقدس‌شان وارد شد و حضرت مجبور شدند تیر را از پشت سر بیرون بیاورند.

سجود ایشان… سجده بر پیشانی… وقتی که از اسب بر زمین افتادند… طرف راست صورتشان را روی خاک‌های گرم کربلا گذاشتند… ذکر ایشان ذکری دیگر بود… بسم الله… و بالله… و علی مله رسول الله… و با این نماز حضرت به عرش خدا عروج کردند.

مطالب مشابه را ببینید!