نظر شقایق فراهانی درباره سریال مادرانه

نظر شقایق فراهانی درباره  سریال مادرانه

شقایق فراهانی متولد ۲ مرداد ۱۳۵۱ در تهران است. او فرزند بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم نیا است.

وی از کودکی همراه پدر و مادرش به بازی در تئاتر پرداخت. با حضوری کوتاه در فیلم سینمایی لیلا به سینما آمد. اما تنها در فیلم‌سینمایی چتری برای دو نفر توانست توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد. بازی او در این فیلم کاملا بر بازی بازیگران مقابلش رضا کیانیان و هدیه تهرانی برتری دارد. با بازی خویش در فیلم پروانه در سطح بین‌المللی هم توانست موفق شود.

این روزها سریال مناسبتی مادرانه از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود که شقایق فراهانی در نقش مریم زمان توانست خوش بدرخشد. به بهانه پخش این سریال مناسبتی پای گپ و گفتی با او نشستیم که بخشی از آن را در مصاحبه زیر می‌خوانید:

* خانم فراهانی شما بعد از حضور در مجموعه خانه پدری با وقفه‌ای طولانی به تلویزیون آمدید،‌ چگونه این تصمیم را گرفتید؟

خانه پدری تجربه خوبی بود و بعد به دلیل دلتنگی‌هایی که در کار پیش آمد دیگر تصمیم گرفتم کمتر در یک اثر اجتماعی بازی کنم مگر اینکه کاری تاریخی یا مذهبی باشد.

* که با کلاه پهلوی دوباره به تلویزیون برگشتید؟

بله. با کار تاریخی کلاه پهلوی ساخته سید ضیاء‌الدین دری که با ۵ سال وقفه همراه بود به تلویزیون آمدم. به دنبال این بودم که کاری باشد که مرا جذب کند که پیش نیامد تا کلاه پهلوی و البته حضور در جراحت به من پیشنهاد شد که نتوانستم آن را قبول کنم.

* حضور در مادرانه را چطور پذیرفتید؟

پیش‌تولید مادرانه قبل از عید شروع شد و زمانی که پیشنهاد حضور در این کار به من شد ابتدا فیلمنامه را خواندم و داستان بسیار جذاب و گیرایی داشت و به قول یکی از همکارانم، اگر کاری مرا جذب نکند آن وقت است که به جنبه اقتصادی آن فکر می‌کنم.

در سریال مادرانه کل داستان و همه شخصیت‌ها بسیار جذاب بود و الان می‌بینم که مادرانه با عکس‌العمل خوب مردم مواجه شده و از این بابت بسیار خوشحال هستم و جا دارد که یک خسته نباشید دیگر به سعید نعمت‌الله نویسنده و جواد افشار کارگردان بگویم که وی با زبان روزه در دو شیفت صبح و شب کار را هدایت می‌کند.

* بازی متفاوت شما هم ما را خوشحال کرده و هم امیدوار که شما را در دیگر آثار تلویزیونی مثل سه کار قبلی متفاوت ببینیم، نظر خود شما چیست؟

از اینکه می‌شنوم که متفاوت بازی کرده‌ام، خیلی خوشحال هستم و امیدوار می‌شوم که مردم از شقایق فراهانی در بازی‌هایش دور می‌شوند.

* فیلمنامه مادرانه چقدر به بازی موفق شما کمک کرد؟

به عقیده من اگر مادرانه مورد توجه و درخشش مردم قرار گرفت نتیجه نگارش و قلم خوب سعید نعمت‌الله بوده و همه بازی‌های ما هم در چهارچوب متن پیش رفته است که سپاس ویژه از او دارم.

* از بازی در کنار اردلان تمجید یا بهتر بگویم مهدی سلطانی سروستانی چگونه بهره‌مند شدید و در واقع چگونه پارتنری برای شما بود؟

مهدی سلطانی سروستانی هنرمند توانمندی است که به عنوان پارتنر بسیار عالی بود و خوش درخشید.

همیشه معتقدم وقتی هم بازی یک هنرمند در هر اثر یا مجموعه‌ای توانمند باشد ذوق و درخشش همه ما صد چندان می‌شود، من در تمامی کارهایی که بازی کرده‌ام همبازی‌های خوبی داشته‌ام.

معتقدم اگر در کلاه پهلوی، داریوش فرهنگ نبود خوب مه‌لقا هم خلق نمی‌شد و در خانه پدری، اگر پدرم بهزاد فراهانی نبود، سارا شکل نمی‌گرفت و در مادرانه هم مادرم فهیمه رحیم نیا و مهدی سلطانی سروستانی مؤثر بودن که نهایت تشکر را از همه آنها دارم.

* به مادر خود اشاره کردید، استاد رحیم نیا، چقدر وی شما را در ایفای نقش هر چه بهتر مریم زمان همراهی کرد؟

مادر من از سالیان دور در تئاتر بازی می‌کرد و در طی این سالها جسته و گریخته با وی و پدرم بازی می‌کردم و فکر می‌کنم سال ۷۵ بود که در کار مهره به کارگردانی سجادی با مادرم به ایفای نقش پرداختم. لطف آقای افشار کارگردان کار بود که به من گفتند این نقش را مادر شما بازی می‌کند؟ و من گفتم نمی‌دانم، وی باید فیلمنامه را بخواند و مادر هم خواند و پسندید. من و مادرم مثل دو دوست هستیم و او همیشه مرا راهنمایی می‌کند و گاهی من به وی کم‌لطف هستم که از او در همین مصاحبه عذرخواهی می‌کنم.

* سخت نبود که با مادر خود در یک اثر بدون در نظر گرفتن اینکه او مادر واقعی شما است، بازی کنید؟

نه، بیشتر با پدر برایم سخت بوده است. چون زمانی بوده که با پدرم بازی کردم ولی باید مقابل او می‌بودم و فکر می‌کردم که او پدر من نیست ولی در مادرانه مادرم در کنارم بود.

*شما به عنوان مخاطب، مادرانه را چگونه دیدید؟

خب،مادرانه به شعور مخاطب احترام گذاشت ولی متأسفانه ممیزی‌ها و قوانین خاص گاهی باعث لطمه به کار شد ولی نشان داد که می‌تواند مردم را از ماهواره‌ها دور کند تا بعضی از مردم سریال‌های بی‌محتوایی ترکیه را نبینند.

پس مادرانه نشان داد که هنرمندان ما می‌توانند مثل گذشته بدرخشند و آثار سینمایی و تلویزیونی ما دوباره در جهان اول شود ولی خواهش می‌کنم که دست‌اندرکاران مجموعه‌های تلویزیونی کمتر سخت‌گیری داشته باشند. فکر می‌کنم در جایی سانسورها به کار لطمه می‌زند، چون هنروران ما سعی می‌کنند که کاری در شأن مردم و ایران بسازند و نشان دادند که می‌توانند و موفق هم می‌شوند. من از بابت موفقیت مادرانه خیلی خوشحال هستم و از طرفی ناراحت، به این دلیل که چرا کارهای ما باید با سریال‌های بی‌محتوای ترکی مقایسه شود و از سوی دیگر هنوز شبکه به ما پول نداده است. ما به عشق مردم کار می‌کنیم ولی خب از این کار هم زندگی ما می‌گذرد، به هر حال امیدوارم در سیاست‌ها تغییری داده شود تا آثار کمتر با ممیزی روبرو شوند.

* اکنون روند فیلمبرداری به چه صورت ادامه دارد؟

مشغول ضبط قمست‌های آخر مادرانه در یک درمانگاه در ازگل هستیم و فکر می‌کنم فیلمبرداری قسمت‌های ۲۶ و ۲۷ در حال ضبط است و کار در دو گروه یا بهتر بگویم در دو شیفت فیلمبرداری می‌شود تا زودتر به پخش برسد و جواد افشار با زبان روزه همچنان در حال تلاش و دوندگی است و جا دارد که از همه تیم تشکر کنم.

مطالب مشابه را ببینید!