مجله تاپ‌ناز‌

دلیل کبود شدن بدن و درمان سریع کبودی بدن در نقاط مختلف

ممکن است پوست بدن به دلیل سوء تغذیه و یا کمبود مواد غذایی مشخصی مانند ویتامین C، اسید فولیک، ویتامین K و B12 دچا این مشکل شود. یکی از دلایل کبود شدن پوست هم می تواند به دلیل پیر شدن باشد.

نکاتی برای از بین بردن کبودی های صورت، پا و بدن

کبودهای مختلف روی بدن از روی صورت تا روی پاها می تواند حس بدی ایجاد کند و ناخوشایند باشد و ما سریع به دنبال راهی هستیم که سریع آنها را رفع کنیم. اما چگونه تیرگی را رفع کنیم؟ از طب سنتی و درمان خانگی می توانیم برای رفع تیرگی استفاده کنیم؟ دلیل کبودی روی پوست چیست و چرا تیره می شود؟

 

دلیل کبودی بدن

بعضی از افراد در بدن خود دچار کبودی می شوند و از آن رنج می برند که ممکن است به دلیل سن و سالبالا باشد. افراد مسن خیلی زیاد دچار کبودی می شوند که به دلیل ضعیف شدن پوست می باشد و به دلیل از دست رفتن لایه محافظتی ایجاد می شود و در نتیجه رگ های خونی دچار اسیب می شوند. البته مکمل های خاص و داروها هم ممکن است باعث کبودی شوند مانند داروهای ضد انعقاد و آسپرین.
شاید به دلیل مصرف انتی بیوتیک خون لخته شود و به همین دلیل به خوبی در مویرگ ها حرکت نکند که همین امر موجبتیرگی می شود.
کورتیکو استروئیدهای سیستمیگ و موضعی برای درمان بیماری،مثل آسم،آلرژی و اگزما مورد استفاده قرار گرفته اند با این حال،کبودی یکی از عوارض جانبی آنهاست.
مکمل های خاصی مانند:ginkgo باعث آسیب رسیدن به خطر خونریزی میشوند توصیه میشود که در مورد مشکلات خود با دکتر خود صحبت کنید و راجع به مکمل ها و داروهایی که صرف میکنید با او مشورت کنید.
رفع کبودی بدن

کبودی پوست بدن علائم و نشانه یک مشکل جدی است؟

کبودی ها بی ضرر هستند و بعد از چند روز میتوانند از بین بروند با این حال،اگر آنها ناپدید میشوند، ممکن است بعضی از علائم جدی، مانند:بیماری خونی یا لخته شدن خون باشند در این مورد،شما باید با یک دکتر مشورت کنید.

برخی علائم و نشانه های این مشکلات جدی عبارتند از:

-زخم های بزرگ و رشد بدون دلیل.
-سابقه خونریزی بیش از حد.
-پس از مصرف داروهای جدید،کبودی دارید.
-کسی در خانواده شما دارای سابقه خونریزی یا کبودی است.

این علائم و نشانه ها ممکن است نشان دهنده:

– عملکرد غیر طبیعی پلاکت ها
– شرایط سلامتی مربوط به کمبود پروتئین ها
– سطح پایین عناصر در خون که باعث لخته شدن خون بعد از آسیب می شود.
هنگامی که کبودی های غیر طبیعی را مشاهده میکنید،باید با پزشک خود ملاقات داشته باشید پزشک شما میتواند با بررسی سطح پلاکت خون یا انجام آزمایشات به شما کمک کند تا علت کبود شدن را پیدا کنید.
علل دیگر کبودیها میتواند سوء استفاده و خشونت های خانگی باشد ، اگر دوست یا اعضای خانواده شما کبودی ناگهانی روی صورت و اعضای غیر معمول بدنش داشته باشند،ممکن است علت احتمالی آن خشونت باشد.
رفع کبودی بدن

20 نسخه طب سنتی برای درمان سریع کبودی صورت و اعضای بدن

چگونه کبودی در صورت،زانوها،پاها،بازوها،را به صورت خانگی و طبیعی درمان کنیم؟
1- درمان یخ:
درمان یخ در کاهش جریان خون اطراف منطقه آسیب دیده موثر است که باعث میشود،تا عروق خونی کاهش پیدا کند و سرانجام مقدار خون نیز کم میشود و به بافت اطراف آن تراوش میکند. گذاشتن یخ روی منطقه آسیب دیده میتواند باعث جلوگیری از کبودی و کاهش تورم آن شود.

در اینجا دستورالعمل آن وجود دارد:

یخ ها را در یک حوله یا پارچه قرار دهید و برای 10 دقیقه روی کبودی نگهدارید.
20 دقیقه استراحت کنید و دوباره یخ درمانی را شروع کنید.
اگر شما یخ ندارید،میتوانید از سبزیجات منجمد استفاده کنید.
یخ درمانی یکی از راه های شگفت انگیز خلاص شدن از کبودی است.
رفع کبودی بدن
2- کرم ویتامینK:
ویتامین K میتواند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند.زدن کرم ویتامینK بر روی پوست آسیب دیده،شدت کبودی را کاهش میدهد و اینکه باید حداقل دوبار در روز از آن استفاده کنید.
3-آلوئه ورا:
آلوئه ورا در کاهش التهاب و درد موثر است.برای درمان کبودی و کاهش تورم،باید از آلوئه ورا خالص استفاده کنید.و باید دوبار در روز آن را به محل آسیب دیده اعمال کنید.
4- ویتامین C:
ویتامین C دارای خواص ضد التهابی است که میتواند روند بهبود زخم را افزایش دهد بنابراین ویتامین C میتواند به عنوان یکی از درمان های خانگی شگفت انگیز برای کبودی ها عمل کند. برای درمان کبودی ها میتوانید کرم ها،ژل هایا سرم هایی که ویتامین C دارند،را امتحان کنید همچن میتوانید با خوردن مقدار زیادی سبزیجات و میوه ها،میزان ویتامین C خود را افزایش دهید و پس از مشاوره با پزشک، میتوانید از مکمل های ویتامین C هم استفاده کنید.
5- آناناس:
بروملین و ترکیبی از آنزیم های موجود در آناناس، مزایای زیادی برای سلامتی و زیبایی دارد بروملین موجود در آناناس شدت کبودی را کاهش میدهد و در درمان التهاب موثر می باشد همچنین میتوانید پس از مشاوره با پزشک خود،از مکمل های بروملین استفاده کنید همچنین میتوانید از کرم هایی که حاوی بروملین هستند،به طور موضعی استفاده کنید.
رفع کبودی بدن
6- حرارت و گرما:
گرمایش میتواند جریان خون را افزایش داده و گردش خون را نیز بالا ببرد ، با استفاده از گرما ،میتوان به کاهش درد،و آسیب عضلات کبود شده کمک کرد.اگر از کبودی رنج میبرید،میتوانید یک بطری آب گرم یا پد آب گرم را روی محل آسیب دیده قرار دهید همچنین میتوانید دوش آب گرم بگیرید.
7-کمپرس:
کمپرس میتواندتورم و درد را کاهش دهد و مانع از نشت عروق خونی میشود فقط باید یک باند الاستیک را روی منطقه آسیب دیده بگذارید و پوشش دهید.
8- سرکه:
سرکه میتواند خونریزی ممکن در ناحیه را از بین ببرد. اگر میخواهید از سرکه استفاده کنید،میتوانید این دستورالعمل را دنبال کنید:
– آب گرم را با سرکه مخلوط کنید.و روی کبودی بمالید.برای نتیجه بهتر این درمان ،هر روز آن را تکرار کنید.
9- شکلات:
شکلات حاوی خواص ضد التهابی است بنابراین شکلات دارای مزایای مفیدی برای پوست است ، شکلات در کنترل جریان خون و مراقبت از رگ های خونی موثر است.
رفع کبودی بدن

دستورالعمل:

با استفاده از حرارت،مقدار کافی از شکلات را ذوب کنید و سپس روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید و روی آن را با باند پوشش دهید.
نکته:شکلات داغ را روی پوست خود نریزید تا بدتر به پوست شما آسیب بزند.
10- تمر هندی و چاشنی زردچوبه:
زرد چوبه یک ادویه معمول در کشورهای آسیای جنوبی است.زرد چوبه حاوی خواص دارویی و درمانی است.و تاثیر بسیار مثبتی برای کبودی ها دارد و زرد چوبه دارای اثرات ضد باکتری است همچنین کورکومین موجود در زرد چوبه برای پوست مزایای زیادی دارد.
تمر هندی،در بهبود زخم ها و درمان التهاب(به دلیل خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی) بسیار موثر است.و ترکیب این تمر هندی و زرد چوبه با هم میتواند روش موثری در خلاص شدن از کبودی ها باشد.

دستورالعمل:

مخلوط دو قاشق زرد چوبه و یک تکه تمر هندی(که به صورت رنده شده است).
این مخلوط را روی حرارت قرار دهید سپس آنرا با استفاده از یک پارچه نرم یا پنبه روی محل آسیب دیده بمالید و هر روز این روند را تکرار کنید تا در بهبود آن بسیار موثر باشد.
11- پیاز:
پیاز حاوی خواص ضد التهابی است که میتوانند سلول های آسیب دیده پوست را درمان کند ، پیاز بسیار در خلاص شدن از کبودی ها موثر است، مخصوصا هنگامی که کبودی ها به علت آسیب های عروق خونی باشد.

دستورالعمل:

عصاره آب پیاز را بدست آورید.
این عصاره را روی کبودی ها بمالید و حدود 5 الی 10 دقیقه بعد،به آرامی پاک کنید.
رفع کبودی بدن
12- عسل و شکر:
شکر حاوی خواص ضد باکتریایی است که روند بهبود را تسریع میبخشد.و با استفاده از شربت عسل و شکر میتوانید از رشد باکتری ها و کرم ها جلوگیری کنید ، همچنین عسل حاوی خواص درمانی و اثرات ضد باکتریایی است که میتواند زخم و بریدگی ها را درمان کند بنابراین آنها به عنوان راه حل مناسبی برای رفع کبودی میباشند.

دستورالعمل:

شکر و عسل داغ را روی محل آسیب دیده بمالید و برای پوشاندن آن،از یک باند استفاده کنید،سپس صبر کنید تا خشک شود.
و این درمان را هر روز ادامه دهید تا نتیجه مطلوب را بدست آورید.
13- کره:
کره حاوی اثرات ضد التهابی است، با توجه به مطالعات متعدد خواص دارویی کره میتواند بسیاری از مشکلات و مسائل مربوط به پوست را درمان کند و همچنین کره میتواند سوختگی و کبودی های جزئی را درمان کند و شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که کره تازه ای را در منطقه آسیب دیده اعمال کنید و چند دقیقه ماساژ دهید.
رفع کبودی بدن
14 . علف چای:

بر طبق تحقیقات دارویی انجام شده علف چایی برای درمان انواع امراض پوستی موثر است ، از جمله :زخم ها،کبودی ها،خراشیدگی ها،آفتاب سوختگی ها و… بدین منظور فقط کافیست مقداری از روغن یا تنتور آن را بر ناحیه بمالید. علف چایی شامل زد اشتعالی طبیعی است که میتواند زخم ها و کبودی هارا بسرعت درمان کند ، برای درمان کبودی ها و از بین بردن درد کافیست علف چای را به این ناحیه بمالید

اگر علف چای دارید میتوانید از روش زیر استفاده کنید:

علف چای خشک شده را در ظرفی پر از آب بگذارید. برای دقایقی انرا بجوشانید. مایع را بنوشید تا زمانیکه کبودی ها کاملا رفع شوند.
15. نارون کوهی:
بدلیل سختی و غیر قابل انعطاف بودنش برای درمان کبودی مفید است. نارون کوهی کبودی صورت، ساق پا و آرنج را به سرعت از بین میبرد. از همین رو دوست داریم آنرا به شما معرفی کنیم.
معرفی آن به شرح زیر است:
پارچه ی کتانی آغشته به نارون کوهی را بر کبودی ها بکشید.
این دستور درمانی را روزانه انجام دهید تا به روند درمان سرعت بخشید و مرض پوستی را از بین ببرید.
16- جعفری:
کمبود ویتامین K میتواند موجب کبودی شود، بنابراین بعنوان یکی از نکات و اسرار شگفت انگیز در مورد چگونگی خلاص شدن از کبودی شما میتوانید جعفری را در رژیم منظم خود مصرف کنید تا از کمبود ویتامین K جلوگیری کنید ، همچنین شما میتوانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:
جعفری خرد شده را بر روی کبودی ها قرار دهید و ناحیه آسیب دیده را با باند الاستیک بپوشانید، استفاده از این دارو میتواند به کنترل لخته شدن خون و کاهش درد و کاهش التهاب ناشی از کبودی کمک کند.
رفع کبودی بدن
17- گل نعناع و روغن زیتون:
هنگامی این دو در یک بطری در بسته مخلوط میشوند و در مدت زمان طولانی در نور خورشید نگهداری می شوند،میتوانند یک روش موثر برای خلاص شدن از کبودی ها باشند این مخلوط میتواند در کاهش التهاب و درد بسیار موثر واقع شود.
18- وازلین،فلفل سیاه وفلفل قرمز:
فلفل قرمز سرشار از کپساسیسین است که میتواند بسیاری از شرایط را درمان کند ، فلفل قرمز میتواند یکی از داروهای خانگی شگفت انگیز در مورد چگونگی خلاص شدن از کبودی ها باشد و اگر با فلفل سیاه و وازلین مخلوط شود،میتواند، سرعت بهبود کبودی را افزایش دهد.
19- دانه انگور:
دانه انگور میتواند زخم ها را به سرعت و به طور موثر درمان کند دانه انگور در خلاص شدن از کبودی ها میتوانند بسیار مناسب با شند.زیرا دانه های انگور سرشار از فلاونوئید است. برای درمان کبودی میتوانید عصاره دانه انگور خرد شده را به کبودی ها بمالید.و یا آب انگور را متناوبا دو بار در روز بنوشید.
رفع کبودی بدن
20- لیمو:
ویتامین C موجود در لیمو میتواند بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کند ودر خلاص شدن از کبودی بسیار موثر است لیمو میتواند درد و التهاب ناشی از کبودی را از بین ببرد همچنین برای درمان کبودی ها و کاهش درد بسیار موثر است. باید آن را روی کبودی بمالید و برای مدت 5 دقیقه ماساژ دهید و سپس بشویید.
» همچنین بخوانید :
ماسک از بین بردن کبودی دور چشم
رفع کبودی گردن ناشی از بوسیدن با این روش ها

مطالب مشابه را ببینید!