مجله تاپ‌ناز‌

دلیل کراس بایت دندان و روش درمان آن

کراس بایت دندان

کراس بایت یکی از ناهنجاری های دندان است که سن مشخصی ندارد و باعث می شود که دنادن های شکل زشتی پیدا کنند و حتی جویدن غذا نیز دشوار شود.

در مورد کراس بایت نوعی مشکل ظاهری دندان بیشتر بدانید

مشکلات ظاهری دندان به جز زشت کردن ظاهر دهان و دندان حتی جویدن غذا را نیز با مشکل روبرو می کند که یکی از این مشکلات کراس بایت است.

کراس بایت چیست؟ کراس بایت چگونه ایجاد می شود؟ اثرات کراس بایت چیست؟ راههای درمان انواه کراس بایت با ارتودنسی و بدون ارتودنسی کدام است؟

کراس بایت از اثرات تا درمان

کراس بایت در دوران کودکی وجود دارد و به دلیل سن بیمار خود را بروز نمی دهد، هماهنگ نبودن بین دندان های جلو یا عق دندان یا هر دو می تواند تاثیرات روی سلامت شما ایجاد کند.
 وقتی دندان نیش شما درست نیست:
هنگامی که دندان ها را روی هم فشار می دهید ممکن کمی ردیف بالا از ردیف پایین فاصله داشته باشد و در هر دو طرف دهان قرار بگیرید، زمانی که دو ردیف دندان خوب روی هم قرار نگیرند، این یک ضعف کوچک است که به عنوان مال اکلوژن نامیده می شود و باید اصلاح شود.
کراس بایت دندان
کراس بایت خلفی و یک طرفه

انواع کراس بایت

کراس بایت دو نوع ناهنجاری غیر طبیعی دارد یکی قدامی است و دیگری خلفی است.
خلفی را به عنوان جایی است که دندان های بالا پشتی در انتهای دندان پایین قرار دارد، تعریف می کنند ، یک تا 16 درصد از کودکان قبل از دندان دائمی دچار کراس بایت خلفی می شوند.
طبقه بندی دوم، با توجه به دندانپزشکی بالینی ، نتایجی زمانی حاصل می شود که قامت دندان های فوقانی رو به جلو را در پشت دندان های جلویی نشسته است. مجله تخصصی دندان پزشکان گزارش می دهد که مقدار کراس بیت قدامی 4 تا 5 درصد است.
اثرات ناهمسانی دندانهای نیش:
هنگامی که نیش شما مرتب شده است، احتمال بیشتری برای رفع مشکلات دندانپزشکی و دیگر مسائل بهداشتی و عاطفی دارید ، اثرات یک ناهنجاری ناهموار شامل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و استرس برعضلات شکم است که منجر به سردرد و فک پایین، گردن، شانه و کمر درد می شود. دندان های آسیاب و رشد غیر طبیعی آنها باعث نامرتب شدن دندانهای نیش شما می شود.
اگر شرایط اصلاح نشده باشد، می تواند به طور نامتقارن رشد کنند و نتیجه هایی مانند این را دارد، یک کودک یا نوجوان ممکن است اذیت شدن در مدرسه را تحمل کند و از عزت نفس پایین رنج ببرد.
همچنین بخوانید : روش مراقبت از دندان با نکات کلیدی و بسیار کاربردی

  درمان کراس بایت

بهترین زمان برای اصلاح یک ناهنجاری نامرتب، در زمان کودکی یا نوجوانی است، اما گزینه های درمانی برای بزرگسالان نیز وجود دارد. درمان این ناهنجاری شامل تنظیم دندان، سقف دهان یا فک با وسایل ارتودنسی می باشد.
کراس بایت دندان
درمان کراس بایت با اردتودنسی

درمان کراس بایت با گسترش دهنده کام یا فکی

ارتودنتیست یک وسیله را بر روی کام قرار می دهد و به دندان های فوقانی متصل می کند و به طور مرتب با چرخش منظم یک کلید مخصوص، دستگاه را به تدریج باز میکند گسترش کامی در کودکانی که بیشتر در حال رشد هستند، موثر هستند.

درمان کراس بایت با گسترش دهنده متحرک

وسیله ای است که بزرگسالان می توانند در شب از آن استفاده کنند برای زمانی که نیاز به حداقل گسترش را دارند. جراحی سریع گسترش پالاتال کمک می کند:یک جراح عمل جراحی را انجام می دهد تا عمدا استخوان فک را در چندین محل بشکند و پس از جراحی بیمار ،یک دستگاه مخصوص آن را می پوشد این جراحی اجازه می دهد تا گسترش گسترده تری در سقف بالای دهان انجام شود.

درمان کراس بایت با محکم بستن

به عنوان یک درمان تنها و یا پس از گسترش سقف دهان، دندان های بالا و پایین را مرتب و صاف میکند. در حالی که درمان برای نیش های ناهموار را دریافت می کنید، دندان هایتان را تمیز نگه دارید تا خطر خراب شدن دندان ها را کاهش دهید.
کراس بایت دندان
مراقبت از دندان ها با مسواک زدن مرتب
دو بار در روز مسواک زدن و یکبار نخ دندان کشیدن در و از دهانشویه ضد باکتریایی هایی استفاده کردن، بسیار موثر می باشند. از قبیل ضدعفونی پیشرفته پروتئین، برای جلوگیری از ایجاد پلاک در مناطقی از دهان که دشوار است.
خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات دندان را افزایش می دهد و می تواند بر فک، گردن و شانه شما تاثیر بگذارد. اگرچه این شرایط در کودکان به طور موثری درمان می شود، اجازه ندهید که از نزدیک شدن به دندانپزشک یا ارتودنتیست برای مشاوره متوقف شوید.
با درمان مناسب، شما می توانید نیش ناهماهنگ خود را اصلاح کنید.

مطالب مشابه را ببینید!