مجله تاپ‌ناز‌

هوس خوردن نمک نشانه چه مشکلی است؟

هوس خوردن نمک

اگر شما هم جزو افرادی هستید که هوس مصرف نمک میکنید و بیش از حد نمک میخورید بهتر است با دلایل هوس نمک آشنا شوید.

چرا هوس نمک میکنیم؟

مغز و بدن ما به گونه ای طراحی شده که از نمک برای زنده ماندن لذت ببریم. در طول تاریخ بشر، پیدا کردن نمک دشوار بود به طوری که ولع مصرف نمک یک مکانیسم برای بقا بود.

هوس خوردن نمک

هوس مصرف نمک

هوس مصرف نمک می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی و نیازمند درمان باشد. بر همین اساس است که هیچ گاه نباید هوسی ناگهانی را نادیده گرفت. در ادامه با برخی شرایط که ممکن است دلیل هوس مصرف نمک باشند، بیشتر آشنا می شویم.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند بزرگسالان باید روزانه 1500 تا 2400 میلی گرم نمک مصرف می کنند. این میزان یعنی یک قاشق چای خوری نمک در روز. نمک برای بسیاری از فرایندهای بدن از جمله عملکرد عضلات، و حفظ تعادل مایعات ضروری است ولی ولع مصرف نمک ممکن است نشانه ای از یک بیماری باشد:

بارداری: مادران باردار اغلب اسهال و استفراغ را به عنوان علائم اولیه بارداری تجربه می کنند. هر دوی این شرایط می توانند منجر به کم آبی بدن و هوس نمک شوند.

سندرم پیش از قاعدگی: چند روز قبل از شروع دوره قاعدگی طیف وسیعی از علائم از جمله نوسانات خلقی، از دست دادن خواب، و حتی میل شدید به غذا تجربه می شود. برای برخی از زنان هوس شدید به مصرف نمک نیز یک علامت دیگر است.

کم شدن آب بدن: بدن شما به حفظ سطح معینی از مایعات برای عملکرد درست نیازمند است. کاهش سطح مایعات بدن منجر به ولع مصرف نمک می شود. نشانه های دیگر از دست دادن آب بدن عبارتند از سرد شدن پوست و رنگ پریدگی، سرگیجه، احساس تشنگی، سردرد، کاهش ادرار، تغییرات خلق و خوی و تحریک پذیری، سریع شدن ضربان قلب، اسپاسم های عضلانی یا درد.

عدم تعادل الکترولیت: مایعات در بدن شما به حمل مواد معدنی حیاتی کمک می کنند و برای عملکرد درست اندام ها ضروری هستند. سدیم موجود در نمک یک ماده معدنی است. مواد معدنی که به نام الکترولیت ها شناخته می شوند، در صورت نامتعادل بودن منجر هوس نمک و به بروز علائمی از قبیل سردرد، تهوع و استفراغ، خستگی یا از دست دادن انرژی، گیجی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خوی، سردرد، تشنج و … می شود.

بیماری آدیسون: غده فوق کلیه مسئول تولید هورمون هایی است که برای ادامه حیات ضروری هستند. بیماری آدیسون یک اختلال نادر است که منجر به کاهش میزان هورمون های تولید شده توسط عدد آدرنال می شود. افراد مبتلا به این بیماری تجره هوس نمک و سایر علائم از قبیل خستگی شدید و یا کمبود انرژی، پریدگی رنگ پوست، فشار خون پایین، از دست دادن اشتها، کاهش وزن بدون علت، اسهال بلند مدت، لکه های تیره روی پوست بخصوص پوست صورت را دارند.

استرس: غدد آدرنال مسئول ترشح و انتشار کورتیزول هستند. این هورمون به تنظیم فشار خون و پاسخ بدن به استرس کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که بدن افراد با سطوح بالاتر سدیم، سطوح پایین تری از کورتیزول را در طول دوره های استرس آزاد می کند. ولع مصرف نمک یکی از راه های بدن برای مقابله با استرس غیر معمول است.

سندرم بارتر: در افراد مبتلا به این سندرم سدیم جذب نمی شود و هرچه نمک مصرف می کنند، سدیم آن از طریق ادرار از دست می رود. علائم اولیه این سندرم عبارتند از وزن کم، فشار خون پایین، ضعف عضلانی یا درد، احساس نیاز به ادرار مکرر، سنگ کلیه و یبوست.

اگر در پی کاهش مصرف نمک مصرفی خود بدون از دست دادن عطر و طعم غذا هستید می توانید این چهار جایگزین را مد نظر قرار دهید:

فلفل سیاه

فلفل سیاه تازه آسیاب شده می تواند جایگزینی برای نمک باشد. پودر فلفل سیاه تازه خوش طعم تر و خوش عطرتر از پودرهای آماده فلفل است.

سیر

همچنین بخوانید : نشانه های افسردگی چیست؟

سیر تازه و کبابی می تواند عطر و طعم غذاهای شما را بی نیاز از نمک اضافی بهبود ببخشد. اگر نگران بوی بد دهان پس از مصرف سیر هستید می توانید مصرف سیر پخته را مد نظر قرار دهید.

سرکه ها

انوع مختلف سرکه ها می توانند به پخت و پز با نمک کم کمک کنند که از آن جمله می توان به سرکه بالزامیک، سرکه سیب، و سرکه های طعم دار اشاره کرد.

سرکه می تواند مشخصات عطر و طعم سدیم را تقلید کند، بدون این که یک میلی گرم نمک در غذای شما وجود داشته باشد.

مرکبات

همانند سرکه، عطر و طعم ترش لیمو و پرتقال می تواند زبان را گول بزند و فکر کنید که در حال مصرف غذاهایی شور هستید، در حالی که این گونه نیست.

مطالب مشابه را ببینید!