مجله تاپ‌ناز‌

روش کاشت گل رعنا + نگهداری و پرورش گل رعنا در منزل

گل رعنا با نام های دیگر مانند گل شاد، گل هندی و چرخ آتشین جزو گل های وحشی و همیشه سبز چند ساله است. این گل دارای برگ های سر نیزه ای سبز است. بوته ها چندین ساقه دارند و برگ ها کشیده و دندانه دار در پایین ساقه قرار گرفته اند.

این گیاه بومی آمریکا و کانادا است و از خانواده آفتابگردان، گل داوودی و مینا است. رنگ گل های رعنا زیبا، زرد مایل به قرمز و یا نارنجی است و در قسمت پایین هم رنگ تیره دارد. در طب سنتی از خواص درمانی این گل بهره می برند. ساقه و برگ های این گل موهای ریز دارد و در ابتدای رشد گیاه، ساقه ندارد و بعد اول علفی و در آخر هم چوبی می شود.

این گل در فصل بهار و تابستان گل می دهد و هر چه به سوی پاییز نزدیک می شویم گل دادن این گیاه هم کمتر می شود. گل های رعنا مناسب فضای باز هستند و به نور آفتاب نیاز دارند. براحتی می توان این گل ها را در باغچه داشته باشید و ارتفاع آنها بین 30 تا 50 سانتی متر است و اندازه قطر بوته هم بین 50 تا 70 سانتی متر است.

گل رعنا در محیط خشک خوب رشد می کند و جزء گل های وحشی به حساب می آید و در مکانی که کاشته می شود خوب نمایان می شود.

انواع  گل رعنا

این گل انواع مختلف دارد که همه زیبا هستند. گل ها از نظر تعداد گلبرگ به دو قسمت پرپر و کم پر تقسیم بندی می شوند. در گل های کم پر، هر گلبرگ به شکل زبانه ای مانند لوله ای ریز از مرکز تشکیل شده است. در نوع پر پر گل ها مانند توپ می باشند و گلبرگ ها لوله ای شکل هستند.

گل رعنا

رعنا یا گل شاد

این گل به سحر شمالی هم معروف است و یک گل همیشه شاداب است و مانند شکوفه های آفتاب گردان است. رنگ این گل قرمز است و با نزدیک شدن به لبه آن زرد کم رنگ می شود.

رعنا قرمز

این گل به رنگ گوشت ماهی قرمز است.

رعنا پرپر

این گل از گلبرگ های کوچک و بزرگ تسکیل شده است و گل را به صورت پرپر جلوه می دهد. رنگ این نوع از گل زرد و قهوه ای است.

رعنا ساقه کوتاه

این گل رعنا دارای بوته های خیلی کوچک است.

بخوانید: کاشت گل میخک در منزل + آموزش نحوه کاشت و پرورش گل میخک در خانه

گل رعنا

شرایط نگهداری از گل رعنا

برای نگهداری مناسب از گل رعنا باید به روش صحیح آبیاری، دمای خوب، خاک مناسب، نور کافی و کوددهی توجه ویژه داشته باشد.

آبیاری

گل رعنا به خشکی و کم آبی مقاوم است ولی آبیاری مرتب و سر وقت باعث گلدهی بهتر این گل می شود. هر موقع احساس کردید که سطح خاک گل خشک شده است گیاه را آبیاری کنید. در فصل زمستان با گرم شدن هوا نیاز آبی گیاه بیشتر می شود.

دما

اگر هوا گرم باشد این گل ها تحمل دارند، ولی در مقابل سرما حساس هستند و در دمای منفی ده درجه به صورت کانی از بین می روند، ولی بعضی از انواع این گل در مقابل سرما مقاومت بیشتری دارند.

خاک

بهترین خاک برای کاشتن گل رعنا خاک سبک شنی با زهکشی مناسب، حاصلخیز و نیمه مرطوب است. دقت داشته باشد خاک را تا عمق 20 تا 30 سانتی متر شخم بزنید. بذر گل ها و یا قلمه آنها را به فاصله بیست تا سی سانتی متری از هم بکارید.

نور

این گل برای گل دهی نیاز به شش تا هشت ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. این گل از گیاهان روز بلند است و هر چه طول روز از طول شب بیشتر باشد گل دهی هم بیشتر و بهتر می شود.

مطلب مشابه: روش پرورش گل کوردیلین + شرایط نگهداری و تکثیر این گیاه

گل رعنا

کوددهی

گل رعنا از گیاهانی است که نیاز زیادی به کود ندارد و بهتر است قبل از کاشتن کمی خاک کمپوست و مقداری کود به خاک اضافه کنید.

هرس گل رعنا

ساقه های گل رعنا پس از مدتی حالت علفی پیدا می کنند و زدن سر شاخه ها باعث تحریک رشد ساقه های جدید می شود. این کار شاخه های جدید را برای رشد آماده می کند و باعث می شود که از رشد بیش از حد ساقه هم جلوگیری شود. با جدا کردن گل های پژمرده باعث تحریک رشد گل های جدید می شوید.

شرایط تکثیر گل رعنا زیبا

تکثیر گل رعنا از طریق کاشت بذر است. پس از کاشت بذرها، روی آنها را با خاک الک شده با ضخامت 3 میلیمتر پر کنید. سپس با اسپری بذرها را آبیاری کنید. دمای هوا برای این بذرهای کاشته شده باید بین 21 تا 24 درجه باشد.

مطلب پیشنهادی: آموزش کاشت خربزه در گلدان + نحوه کاشت و انتخاب بذر مناسب

گل رعنا

بیماری ها و آفات

این گل بیماری و آفات کمی می گیرد، فقط باید مراقب شته و حشرات باشید زیرا باعث بیماری و ویروس برای گل می شوند. برای رفع این مشکل باید از صابون های مخصوص حشره کش استفاده نمایید. شته و تریپس ها این گل ها را ممکن است گرفتار کنند. باید دقت داشته باشید اگر خاک سنگین باشد و زهکشی مناسب نداشته باشد، ممکن است آب را در خود نگه دارد و آب بیش از حد ریشه ها را می پوساند. اگر گیاه در شرایط رطوبت بیش از حد قرار بگیرد به بیماری قارچی کپک پودری گرفتار می شود و باعث کوتاهی و بد شکل شدن گیاه می شود.

گل رعنا

بهترین زمان برای کاشت گل رعنا

برای کاشت گل در آب و هوای گرم می توانید بذر گیاه را بکارید و بهتر است در اواخر تابستان و یا پاییز باشد تا در فصل بهار شکوفه بدهند. اگر در منطقه سرد قصد کاشت این گل را دارید، بهتر است که در اواخر اسفند و یا اوایل فصل بهار بذر گل را بکارید. دقت کنید که بین بذرها فاصله مناسب بگذارید و این بذرها برای جوانه زدن به نور نیاز دارند.

وقتی که بذرها جوانه می زنند نیاز به خاک مرطوب دارند. اگر تمام مراحل کاشت را رعایت کنید پس از 5 الی 10 روز بذر جوانه می زنند. پس از جوانه زدن می توان بذرها را به محیط بیرون منتقل کرد ولی باید مواظب سمازدگی بذرها باشید.

برای اینکه گل های رعنا در فصل بهار به گل تبدیل شوند باید 8 تا 12 هفته قبل از تمام شدن زمستان برای کاشت بذرها اقدام کنید. با رعایت تمام این نکات می توانید گل های زیبای رعنا داشته باشید و از تماشای آنها لذت ببرید.

مطالب مشابه را ببینید!