مجله تاپ‌ناز‌

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

چگونه به مشکلات گوارشی در سفر مبتلا نشویم

در هنگام تعطیلات و به سفر رفتن، ممکن است بیشتر در معرض بیماری های گوارشی قرار بگیرد. پس بهتر است راهکارهایی برای مقابله با مشکلات گوارشی را بدانید تا مسافرت شما خراب نشود.

آیا مایل هستید با احتیاط سفر کنید و دچار مشکلات گوارشی نشوید؟ بیماری گوارشی در سفر هر لحظه در کمین شما است، پس بهتر است برای آنکه به آن‌ها دچار نشوید، به غذایی که می‌خورید دقت کنید و هر مواد غذایی را در سفر به آسانی مصرف نکنید. هنگامی که شما از خانه فاصله دارید، در هتل به سر می‌برید، در هواپیما در حال پرواز هستید یا در مسیر جاده‌ای رانندگی می‌کنید، یک رژیم معمولی سالم از میوه‌ها، سبزیجات، غلات و پروتئین‌ها باید در اولویت قرار گیرند، اما هنگامی که بیشتر تمرکز خود را روی پر کردن شکم خود می‌کنید و به کیفیت آن‌ها دقت نمی‌کنید، ممکن است عواقب ناخواسته‌ای را تجربه کنید.

مشکلات گوارشی در سفر باعث می‌شود شما از تمام سرویس‌های بهداشتی موجود در مسیر استفاده کنید و این مسئله دردسرساز و عذاب‌آور است. تغییرات قابل توجه غذاهای روزانه، نخوردن آب کافی و استرس سفر از جمله عواملی هستند که باعث مشکلات گوارشی از جمله نفخ، سوزش معده و اسهال می‌شوند. با استفاده از نکات زیر از خود در برابر این مشکلات محافظت کنید:

درمان اسهال مسافرتی

اسهال در سفر یک مشکل معمول است که اغلب به دلیل غذاها و آب‌های حاوی باکتری در سفر به وجود می‌آید. برخی از افراد نیز که بدن آن‌ها به محصولات لبنی مانند شیر حساس است ممکن است در سفر بیشتر دچار این مشکل شوند. برای جلوگیری از اسهال در هنگام سفر و جلوگیری از اسهال مسافرتی، به‌ویژه هنگام مسافرت در یک کشور خارجی، موارد زیر را رعایت کنید:

هرگز مواد غذایی یا نوشیدنی‌های غیر پاستوریزه مصرف نکنید.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

اطمینان حاصل کنید مواد غذایی گوشتی که مصرف می‌کنید، تمام آن به‌صورت کامل پخته شود و هنگامی که به شما تحویل می‌دهند، از آن بخار بلند شود.

از خرید مواد غذایی از دست‌فروشان خیابانی خودداری کنید.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

از آب‌های بسته‌بندی برای نوشیدن و مسواک زدن دندان‌ها استفاده کنید و هنگام مصرف نوشیدنی‌ها از یخ استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید که از آب‌های بسته‌بندی شده تهیه شده است.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

از مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که پخته نشده و توسط شما پوست کنده نشده است، اجتناب کنید.

اگر به مشکلات گوارشی مانند اسهال مسافرتی دچار شدید، در ادامه چیزهایی می‌گوییم که می‌توانید انجام دهید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید:

 • از خوردن غذاهای روغنی، سرخ کردنی و پرچرب و همچنین غذاهای با فیبر بالا خودداری کنید.
 • از مصرف هر گونه مواد کافئین‌دار خودداری کنید.
 • محصولات و نوشیدنی‌های لبنی مصرف نکنید.
 • از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی مقدار زیادی شکر جلوگیری کنید.

درمان یبوست

به همان اندازه که اسهال مسافرتی رنج‌آور است، یبوست نیز در سفر می‌تواند شما را به شدت آزار دهد. عدم فعالیت صحیح سیستم گوارشی و معده، باعث ایجاد یبوست و در پی آن مشکلاتی مانند نفخ و درد معده می‌شود.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

هنگامی که مسافرت می‌کنید، سخت است که مطابق برنامه‌ریزی و رژیم معمولی روزانه خود رفتار کنید و این باعث می‌شود یبوست به وجود آید. در اینجا راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با آن از یبوست جلوگیری کنید:

 • از مصرف داروها و مکمل‌هایی که باعث یبوست می‌شوند، جلوگیری کنید مانند دیورتیک‌ها، مکمل‌های آهن، داروهای آنتی اسیدی و مکمل‌های کلسیم.
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب.
 • خوردن مقدار زیادی فیبر هر روز.
 • هنگامی که نیاز به دستشویی دارید حتما بروید نگه داشتن طولانی مدت آن باعث تشدید یبوست می‌شود.
 • راه‌هایی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید.
 • سعی کنید رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سازگار نگه دارید، به‌طوری که همان موادی را مصرف کنید که در خانه مصرف می‌کردید.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

جلوگیری از سوزش معده و قلب

سوزش سر دل یک مشکل دیگر گوارشی است که می‌تواند شما را ناراحت کند، مخصوصا وقتی که از خانه دور هستید. با دقت به اینکه چه چیزی و چگونه می‌خورید و می‌نوشید، می‌توانید سوزش سر دل را کنترل کنید.

در اینجا نحوه مدیریت سوزش معده در هنگام مسافرت را شرح می‌دهیم:

 • خوردن وعده‌های غذایی کوچک مصرف کنید و آن‌ها را با فاصله از زمانی که می‌خوابید قرار دهید. بعد از مصرف غذا دراز نکشید.
 • غذاهای شناخته شده‌ای را که باعث سوزش معده می‌شوند شناسایی کرده و سعی کنید وسوسه نشوید و آن‌ها را مصرف نکنید، زیرا شما در تعطیلات هستید.
 • سیگار نکشید.
 • سر تخت خود را برای خواب کمی بالا بیاورید.

نفخ و گاز معده

وقتی که از خانه خود دور هستید، گاز معده می‌تواند ناراحت‌کننده و حتی کاملا دردناک و شرم‌آور باشد. مواد غذایی با فیبر بالا، به‌ویژه سبزیجات خام، علل شایع فراوانی گاز معده هستند. افرادی که از عدم تحمل لاکتوز برخوردار هستند، ممکن است در صورت مصرف غذایی لبنی نیز دچار گاز معده شوند؛ بنابراین حتی اگر در تعطیلات هستید، سعی نکنید همه عادت‌های معمول غذایی که در خانه مصرف می‌کردید را انجام دهید و از خوردن غذاهای گازدار و باددار خودداری کنید.

روش جلوگیری از مشکلات گوارشی در سفر

هنگامی که به مسافرت می‌روید، قطعا نمی‌خواهید تمام زمان خود را در دستشویی‌ها بگذرانید و می‌خواهید از تمام زیبایی‌های محل اقامت خود لذت ببرید؛ بنابراین برای جلوگیری از مشکلات گوارشی حتما به کیفیت غذا و نوشیدنی‌های خود دقت کنید.

سفری همراه با تندرستی و سلامت برای شما آرزومندیم.

مطالب مشابه را ببینید!