مجله تاپ‌ناز‌

مشکل حساسیت به بعضی از غذاها که باعث خارش می شود

مشکل حساسیت به بعضی از غذاها که باعث خارش می شود

خارش و مشکلات پوست به دلیل حساسیت به غذا

بعضی از خوراکی ها حساسیت زا هستند و ممکن است باعث خشکی و یا آکنه در پوست شوند. گفته می شود اولین دلیل آکنه، حساسیت به غذاها است. موسسه‌ی Food Allergy Solutionsاذعان دارد که حساسیت به غذاها اولین دلیل آکنه است. از طرفی اگر شخصی بدلیل واکنش‌های آلرژیک دچار اگزما شود نیز می‌توان گفت که خشکی پوستش می‌تواند ناشی از حساسیت‌های غذایی باشد.

به گزارش آلامتو به نقل از سرخاب سفیداب؛ به اعتقاد موسسه‌ی Mayo Clinicجدای از اگزما، خشکی پوست الزاما علامتحساسیت غذایی نیست. اما اگر پس از خوردن غذاهای خاصی چنین علائمی مشاهده کردید خوب است که برای حساسیت به غذاها تستی انجام دهید.

حساسیت‌های غذایی

حساسیت غذایی، واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر پروتئین‌های خاص غذایی است. به اعتقاد Mayo Clinicغذاهایی که خیلی آلرژیک محسوب می‌شوند از این قرارند: ماهی، آجیل‌ها، گندم، تخم مرغ، شیر و سویا. مصرف غذایی که به آن حساسیت دارید باعث خواهد شد تا سیستم ایمنی بدنتان با ساخت پادتن‌هایی در برابر پروتئین‌های غذایی از خودش دفاع کند. این عمل، باعث خواهد شد تا سلول ها هیستامین تولید کرده و باعث بوجود آمدن چنین علائمی شوند.

آکنه

به اعتقاد موسسه‌ی Food Allergy Solutions، حساسیت‌های غذایی باعث خواهند شد واکنش‌هایی شیمیایی در بدن اتفاق بیفتد که تولید کننده‌ی سموم هستند. بدن تلاش می‌کند تا از شر آنچه حساسیت ایجاد کرده و از طرفی از شر سموم خلاص شود، بنابراین بر سیستم ایمنی بدن و از طرفی بر سطح پوست شما فشار وارد خواهد آمد.

نتیجه‌ی این فشار، افزایش آکنه خواهد بود. البته همه‌ی آکنه‌ها در نتیجه‌ی حساسیت‌های غذایی سبز نمی‌شوند، اما این چیزی است که یک متخصص پوست باید تشخیص دهد.

خشکی پوست

خشکی پوست بواسطه‌ی حساسیت‌های غذایی، بدلیل اگزما خواهد بود. اگزما یک بیماری پوستی سخت است که به اعتقاد Kids Healthعمدتا کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگزما بصورت برآمدگی‌های قرمز و کوچکی است که می‌خارد و وقتی خراش داده شوند اشک شما را در خواهند آورد.

همچنین اگزما باعث خواهد شد تا پوست بصورت تکه تکه در سراسر بدن فوق العاده خشک شود. خشکی پوست بواسطه‌ی حساسیت غذایی، با عدم مصرف غذاهای آلرژی زا برای شما و مرطوب نگاه داشتن پوستتان، برطرف خواهد شد.

علائم دیگر

علائم دیگری که با حساسیت‌های غذایی همراهند، عوارض دستگاه گوارش، آسم، و مشکلات تنفسی هستند. مشکلات پوستی دیگری هم که ممکن است ایجاد شوند، خارش و کهیر است. عوارض دستگاه گوارش شامل گرفتگی عضلات شکمی، دل آشوبه و گاز معده خواهد بود.

برخی از مردم که حساسیت غذایی دارند، ممکن است تنگی نفس، تنفس سخت، خس خس، سرفه و درد سینه را هم تجربه کنند.به گفته‌ی mayo clinic مشکلات تنفسی دیگر همچون خارش چشم‌ها، احتقان بینی، و خارش گلو هم ممکن است بوجود آید.

توجه

آلرژی های غذایی معمولاً بدلیل علائم مشابه، با عدم تحمل غذایی اشتباه گرفته می‌شود. عدم تحمل غذایی نیز می‌تواند باعث شعله‌ور شدن اگزما شود. پس برای تشخیص صحیح، با پزشکتان در این مورد مشورت نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!