دلیل ریزش مو در 25 سالگی و راه های جلوگیری از ریزش مو

ممکن است در سن 25 سالگی و یا زیر این سن دچار ریزش مو شوید که می تواند به دلیل مصرف دخانیات و دیگر عوامل باشد بهتر است رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

دلایل ریزش مو قبل از 25 سالگی

در تحقیقی که از چهار هزار دانشجو در دانشگاه تسینگوی پکن انجام شد تقریبا حدود 60 درصد از شرکت کنندگان تا حدی از ریزش مو رنج می برند. تخمین زده شده از هر چهار مرد یکی دچار کچلی و ریزش موی شدید می شود. بعضی ها از سن 21 سالگی ریزش مویشان شروع می شود و در سن 25 سالگی کچل می شوند.

دلیل ریزش مو در 25 سالگی و راه های جلوگیری از ریزش مو
دلایل مختلف ریزش مو

به چه دلیل ریزش مو اتفاق می افتد؟

دکتر متخصص پوست می گوید : من احساس می کنم این نسل خیلی زودتر از نسل قبل موهای خود را از دس می دهند و دچار ریزش موی بیشتری می شوند. این مشکل فقط در کشور چین نیست و تمام جهان به این مشکل دچار هستند ولی آسیایی ها و قفقازی ها دیرتر موهای خود را از دست می دهند.
در اینجا 7 دلیل وجود دارد که افراد زیر 25 سال به واسطه ی آنها موهای خود را از دست میدهند:
1.ریزش مو ارثی
یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو، ریزش موی ارثی است. در مدرسه هاروارد اچ پی دی یک اختلال طبیعی است که به دلیل سطح هورمون و ژنتیک و روند پیری ایجاد میشود.چیزی که باید راجع به توضیحات هاروارد راجع به ریزش مو به آن توجه کنید عوامل دیگر ریزش مو به غیر از ژنتیک است. اچ پی دی یک مثال کامل از ریزش مو است چنین مفهومی باعث شده که پزشکان و شرکت ها(چی جینگ)فشار خود را برای پیدا کردن درمان یکی برای همه برای ریزش مو جدی تر بگیرند البته اگر چنین راهی در واقعیت وجود داشته باشد.
2.استرس
در مطالعات معلوم شده است که استرس بیش از حد می تواند باعث ریزش مو شود. بر اساس تحقیقاتی که در انگلستان انجام شد فشار مطالعه زیاد بر جوانان و رقابت به چالش کشیدن یک اقتصاد می تواند بر سطوح استرس مردم اثر زیادی داشته باشد. در این وضعیت افراد به دلیل فشار استرس و اضطراب دچار ریزش مو می شوند.
3.رژیم غذایی
وقتی که به قدر کافی در رژیم غذایی خود مواد معدنی و ویتامین دریافت نکنید، موهای شما شروع به ریزش می کنند و همین طور یک رژیم غذایی ضعیف و کاهش وزن خیلی سریع می تواند منجر به ریزش مو شود. مصرف نکردن پروتئین کافی و اختلالات خوردن عصبی وسواس خوراکی هم می توانند دلایل دیگر ریزش مو باشند. برای جلوگیری از ریزش مو و خیلی از بیماری های دیگر باید رژیم غذایی متعادل را رعایت کنید. با انجام این کار باعث حفظ بیشتر موهای خود می شوید. پس مطمئن شوید که مقدار زیادی میوه و غلات و همیچنین سبزیجات تازه در رژیم غذایی شما وجود دارد.
دلیل ریزش مو در 25 سالگی و راه های جلوگیری از ریزش مو
دلیل ریزش مو در جوانی
4.نسخه ها و داروهای خاص
مصرف داروهای مختلف هم می تواند باعث ریزش می شود که یکی از عوارض این دسته از داروها می باشد. داروهایی که می توانند باعث ریزش مو شوند شامل انواع قرص ضد افسردگی، رقیق کننده خون، مسدود کننده های بتا، داروهای ضد سرطان، ویتامین آ و بعضی از داروهای ارتریت نقرس و حتی داروهای بیماری های قلبی هم شاید باعث ریزش مو شوند.
اگر بعد از تجویز هر کدام از این داروها متوجه ریزش مو شدید باید با پزشک مشورت کنید و در صورت امکان دارو را جایزگین کنید و یا بطور کل و به ارامی دارو را حذف کنید.
5.مشکلات ایمنی بدن
بعضی از مشکلات ایمنی بدن هم می توانند باعث ریزش مو شوند و هر یک از بیماری های اتوامیون خاص آلوپسی آئورتا باعث میشود سیستم ایمنی بدن به فرایند شیمیایی که باعث تحریک رشد مو میشود حمله کنند. خوشبختانه آلوپسی آرئتا میتواند درمان شود بیماری های دیگری نظیر دیابت و لوپوس هم میتواند باعث ریزش مو شود.
6.اختلالات تیروئید
اختلال در تولید هورمون تیروئید می تواند باعث بیماری تیروید شود و وقتی که این غده کم کار و یا پرکار شود، در هر صورت احتمال ریزش موی شما شدید می شود. بیماری های تیروئید به عنوان مثال هاشیموتو به دلیل اختلال در خود ایمنی به وجود می آید و می تواند باعث ریزش موی شدید شود. برای پرکاری و کم کاری تیروئید هم درمان وجود دارد و با درمان کردن تیروئید دیگر ریزش مو نخواهید داشت.
7.استعمال دخانیات
سیگار کشیدن باعث بیش از 50 نوع بیماری قلبی و سرطان ریه می شود و حتی می تواند باعث ریزش موی سر نیز بشود. بر اساس یک مطالعه در تایوان که بر روی بیش از 700 مرد سیگاری شد، نشان داد که سیگار کشیدن می تواند روی ریزش مو تاثیر بگذارد. شرکت کنندگان در این تحقیق روزی بیش از 20 تخم سیگار می کشیدند و ریزش موی آنها بیش از دو برابر کسانی بود که اصلا سیگار نمی کشیدند. سیگار می تواند بر ساختار بیولوژیک فولیکول های مو تاثیر بگذارد.
دلیل ریزش مو در 25 سالگی و راه های جلوگیری از ریزش مو
جلوگیری از ریزش مو قبل از 25 سالگی

آیا میتوانم ریزش مو را متوقف کنم؟

این سوال ها را خیلی ها در ذهن خود دارند و پاسخ این سوال “شاید” می باشد و به نوع ریزش موی شما بستگی دارد.

با توجه به اینکه هنوز تکنولوژی های جایگزین کردن مو زیاد پیشرفته نیستند خیلی منصفانه است که بگوییم هنوز هیچ درمان یا راه پیشگیری از ریزش مو از نظر ژنتیکی وجود ندارد.

گفتنی است که ما میتوانیم با رعایت توصیه های متخصصان پزشکی ریزش مو را کاهش دهیم:
از آسیب زدن به موهای خود جلوگیری کنید:
از رنگ های مو و مواد شیمایی کمتر استفاده کنید و موهای خود را خیلی محکم نبندید.
 خوردن درست:
رژیم غذایی پر از سبزیجات و میوه داشته باشید.
 مواد مغذی مناسب مصرف کنید :
پروتئین، آهن، ویتامین سی، اسیدهای چرب امگا 3 و بیوتین باید در رژیم غذایی شما باشند.
اگر متوجه شدید که دچار ریزش مو شده اید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید و در همان مراحل اولیه یک متخصص پوست و مو شاید بتواند تا حد زیادی جلوی ریزش مو را بگیرد.
مطالب مشابه را ببینید!