عدم تمرکز | دلیل عدم تمرکز و روش های ساده تمرکز کردن

عدم تمرکز | دلیل عدم تمرکز و روش های ساده تمرکز کردن

ممکن است مدام دچار عدم تمرکز شوید و به همین دلیل نتوانید کارهای خود را به خوبی انجام دهید. روانشناسان ترفندهایی را برای مدیریت عدم تمرکز که عامل آن رسانه های اجتماعی می باشد را دارند.

مشکل عدم تمرکز و روش های تمرکز کردن

روش هایی برای تمرکز کردن بیشتر و حل مشکل عدم تمرکز

 

استرس:

استرس می تواند به شدت روی تمکرز تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد افرادی که مدیتیشن به مدت یک هفته پرداخته اند وضعیت تمرکز آنها بسیار بهبود یافته است. روش های مدیریت استرس از جمله مدیتیشن را بیاموزید تا تمرکز شما بهبود پیدا کند.

 

خستگی زیاد:

خستگی زیاد خود عامل عدم تمرکز است. اگر کمی چرت بزنید تمرکز شما بهبود می یابد.تمام افراد بزرگسال به هفت الی نه ساعت خواب شبانه نیازمندند بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که شب خوب بخوابید.

 

گرسنگی:

ذهن برای تمرکز نیاز به سوخت دارد. بنابراین خوردن غذای خوب به ویژه صبحانه برای تمرکز بسیار ضروری است. حافظه ی کوتاه مدت زمانی که شما گرسنه باشید در رنج می باشد و شما نمی توانید تمرکز کنید. همیشه صبحانه بخورید. غذاهای حاوی پروتئین بخورید.

 

افسردگی:

اگر از عدم تمرکز شدید رنج می برید ممکن است که افسردگی را تجربه کنید. برخی غمگین بودن را نشانه ی افسردگی می دانند در حالی که عدم تمرکز هم می تواند نشانه ی افسردگی باشد. بنابراین با پزشک یا مشاور صحبت کنید تا افسردگی شما را درمان کند.

 

داروها:

متاسفانه برخی داروهای ضد افسردگی تمرکز را کم می کنند. اگر به این داروها برای عدم تمرکز خود مشکوک هستید به پزشک خود بگویید که آن ها را تغییردهد یا در دوز آن ها تغییر ایجاد کند.

 

تلفن همراه:

زنگ تلفن همراه طوری اسست که نمی توانیم از آن چشم پوشی کنیم. هم ممکن است وقت شما را بگیرد و هم اینکه حواس شما را پرت می کند. زمان کار کردن سعی کنید گوشی را روی پیغام گیر قرار دهید یا زنگ گوشی را روی بی صدا یا سایلنت قرار دهید. گوش کردن به تمام پیغام هایی که برای شما گذاشته شده است کمتر حواس شما را پرت می کند تا اینکه بخواهید به تک تک آنها پاسخ دهید.

 

شبکه های اجتماعی:

جهان امروز پر از از بین برنده های تمرکز می باشند. روانشناسان ترفندهایی برای مدیریت عدم تمرکزی که عامل آن رسانه های اجتماعی است، دارند. گاهی یک ساعت ارتباط با دوستان و قطع کردن کار بسیار آسان می شود. زمانی که کار می کنید به هیچ وجه صفحه ی شبکه ی اجتماعی خود را باز نکنید. اگر زود به زود چک می کنید سعی کنید این کار را به فواصل زیاد انجام دهید. لپ تاب خود را جایی قرار دهید که برای مدتی دسترسی به اینترنت نداشته باشید.

 

کسالت و خستگی:

ممکن است کاری را که انجام می دهید برای شما جذابیت نداشته باشد. انجام بعضی از کارها برایمان جذاب تر از انجام کارهای دیکر می باشد. انجام کار کسل کننده شما را در مقابل عدم تمرکز بسیار آسیب پذیر می کند و به راحتی تمرکز خود را از دست می دهید. زمانی که شما کسل هستید، موبایل، تلفن، اینترنت و … بسیار وسوسه کننده می شوند. قراری با خود بگذارید که اگر کار را انجام دهید چند دقیقه به استراحت بپردازید و مثلا یک قهوه بنوشید یا چیزی را که دوست دارید بخورید. این قرار می تواند به شما در انجام کار و جلوگیری از عدم تمرکز خیلی کمک کتد.

 

غر زدن :

اگر دیروز یک مکالمه داشته اید و مدام آن را درذهن خود مرور و تکرار می کنید و یا به خودتان غر می زنید به تمرکز خود آسیب می زنید. یک راه دوری از این افکار نوشتن آنها روی کاغذ است. وقتی که روی کاغذ هستند می توانید آنه را برای مدتی از ذهن خود دور کنید و به آنها فکر نکنید.

بخوانید : روش های مفید برای داشتن تمرکز بهتر و بیشتر
مطالب مشابه را ببینید!