مجله تاپ‌ناز‌

این عوامل باعث سفید شدن موهای شما می شوند

سفید شدن مو, عوامل سفید شدن موها

تمام دلایل سفید شدن موها

سفید شدن در سن کم و قبل از سن 20 سالگی خوشایند نیست و باعث نگرانی فرد می شود. الا سفید شدن مو در سن م نمی تواند نشانه ای از یری زودرس باشد و باید به دنبال علت سفید شدن موها باشید.

بعد از 30 سالگی به ازای هر 10 سال 10تا20 درصد از تعداد ملانوسیت های پوست کاسته می شود اما میزان مرگ ملانوسیت ها در فولیکول های مو به مراتب بیشتر از پوست است. بنابراین آثار پیری انسان به صورت سفیدی موها ظاهر می شود.

رنگ طبیعی مو

رنگ مو ناشی از تولید رنگدانه ای بنام ملانین است که توسط سلول های رنگدانه ساز (ملانوسیت ها) در ریشه مو ساخته می شود. ملانوسیت ها در مرحله آناژن مرتبا رنگدانه می سازند و به ساقه مو منتقل می کنند. بسته به نوع رنگدانه، موها ی سر مشکی ، قهوه ای یا بور هستند.

در دوران کودکی رنگ موهای سر روشن تر است ، در سن بلوغ ملانوسیت ها تحت تاثیر هورمون های جنسی (آندروژن ها و استروژن ها) فعال تر شده و موها تیره تر می شود.

با بالارفتن سن موهای سر شروع به سفیدشدن می کند. سن شروع سفیدشدن موها ژنتیکی است و در افراد مختلف فرق می کند. ممکن است سفیدی موها قبل از 20 سالگی یا بعد از 40 سالگی شروع شود. البته به طور معمول سفیدی موها از 30 سالگی آغاز می شود و تا 50 سالگی در نیمی از افراد نصف موها سفید می شود و این روند ادامه دارد. سرعت سفید شدن موها نیز ارثی است.

سفید شدن موها به جنس ، نژاد و رنگ مو بستگی ندارد. آقایان و خانم ها با هر رنگ مویی و از هر نژادی سفیدی مو را تجربه می کنند. موهای سفید ابتدا در ناحیه شقیقه ها ظاهر می شود و به مرور زمان نواحی دیگر سفید می شود. پشت سر آخرین محلی است که سفید می شود. این روند رو به پیشرفت است و موهای سفید مجددا تیره نمی شوند. ابروها، مژه ها ،ریش و سبیل و موهای بدن دیرتر از موهای سر سفید می شوند.

سفید شدن مو, عوامل سفید شدن موها

سلول های سازنده رنگدانه (ملانوسیت ها )در ریشه فولیکول مو

سفیدی زودرس موها

طبق تعریف اگر موها قبل از 20 سالگی سفید شود سفیدی زودرس محسوب می شود. والدین از دیدن موهای سفید روی سر پسر یا دختر 10 ساله خود بسیار مضطرب می شوند. البته سفیدشدن زودرس موها نشانه پیری زودرس نیست ولی این افراد باید از لحاظ بیماری های همراه مانند کم خونی بدخیم (کمبود ویتامین B12 ) ، بیماری های تیرویید ، ویتیلیگو (لک وپیس )، آلبینیسم و بعضی از اختلالات کروموزومی و سندرم ها بررسی شوند. اگر مشکلی نبود سفیدشدن زودرس موها ویژگی ارثی فرد درنظر گرفته می شود.

بیماری های متابولیسمی مادرزادی که منجر به سفیدی یا بورشدن موی سر کودکان می شوند عبارتند از: فنیل کتونوری PKU ، هموسیستینوری،بیماری هارتناپ و سندرم سوجذب متیونین.

سفید شدن مو, عوامل سفید شدن موها

سفیدی موهای سر یک دختر 7 ساله

علت سفیدشدن موهای سر

با بالا رفتن سن و کاهش رنگدانه ها، موها خاکستری (جوگندمی یا فلفل نمکی) می شود و با فقدان کامل رنگدانه ها موها کاملا سفید می شود. بعد از 30 سالگی به ازای هر ده سال، 10تا20 درصد از تعداد ملانوسیت های پوست کاسته می شود اما میزان مرگ ملانوسیت ها در فولیکول های مو به مراتب بیشتر از پوست است. بنابراین آثار پیری انسان به صورت سفیدی موها ظاهر می شود.

علت دقیق مرگ ملانوسیت ها مشخص نیست. تئوری های مطرح شده عبارتند از: اختلال در مکانیسم های آنتی اکسیدان و پیام های مهار کننده مرگ سلولی، فقدان آنزیم ها ی مهم در تولید رنگدانه ، اشکال در ترمیم DNA و فقدان آنزیم تلومراز telomerase.

برخلاف تصور مردم استرس باعث سفید شدن موها نمی شود. کندن موها نیز سبب افزایش تعداد آنها نمی شود.

سفید شدن مو, عوامل سفید شدن موها

موهای خاکستری یا جوگندمی

تغذیه نامناسب

اختلالات تغذیه ای مانند کمبود پروتئین و کالری، کمبود برخی از اسیدهای آمینه ضروری ،کمبود اسیدهای چرب ضروری ،کمبود املاح (مانند روی، مس و سلنیم) وکمبود ویتامین ها (مانند ویتامین B12 ) در سفید شدن مو ها موثر است. کمبود آهن موجب ریزش مو می شود ولی در سفیدی موها تاثیری ندارد.

البته در افرادی که به صورت طبیعی موهای‌شان سفیده شده است،تجویز پروتئین ، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها تأثیری در بازگشت رنگ موها ندارد. این مسأله از این جهت اهمیت دارد که امروزه شرکت‌های دارویی تبلیغات وسیعی در مورد کپسول های مولتی ویتامین مخصوص سفیدی مو انجام می دهند.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار نیز باعث غیرفعال شدن ملانوسیت ها و سفیدی زودرس موها دراثر فرایند اکسیداتیو استرس می شود.

داروها

> مصرف برخی از داروها می تواند موها را سفید کند. مثلا چند ماه بعد از مصرف داروهای کلروکین و هیدروکسی کلروکین در بیماران روماتیسمی ، سنتز فئوملانین در افرادی که موهای بور دارند مختل می شود درنتیجه موهای سفید در گیجگاه یا ابروها ظاهر می شوند. البته با قطع مصرف دارو سفیدی موها برطرف می شود.

داروهای دیگری که باعث سفیدی مو می شوند عبارتند از: بلئومایسین ،اترتینات ،هالوپریدول ،تاموکسیفن، والپروات، وراپامیل ،مفنسین،فلوروبوتیروفنون ،تریپارانول.

سفید شدن یک شبه مو های سر

سفید شدن یک شبه مو های سر اتفاق جالب نادری است که در تاریخ به مواردی از آن اشاره شده است. این بیماری در واقع ناشی از ریزش ناگهانی موهای تیره و باقی ماندن موهای سفید است و به ریزش موی سکه ای (آلوپسی ناحیه ای) معروف است. در ریزش موی سکه ای سیستم ایمنی بدن ملانوسیت ها را هدف قرار می دهد و موها ظرف چند روز سفید و کم پشت می شود.

آیا سفیدی موها قابل برگشت است؟

سفیدی مو درمان طبی ندارد. متاسفانه مصرف هیچ نوع داروی خوراکی یا موضعی (شیمیایی یا گیاهی )باعث پیشگیری یا برگشت رنگ موها نمی شود. تنها دارویی که در رفع سفیدی مو اثر نسبی دارد کپسول پابا است. مصرف طولانی مدت دوز بالای پارا آمینوبنزوییک اسید( PABA) در80% از افرادی که موی سفید دارند موثر است. البته با قطع دارو سفیدی موها ظرف یک ماه برمی گردد. مکانیسم عمل پابا نامشخص است. این دارو باید زیرنظر متخصصین پوست و مو مصرف شود.

سفید شدن مو, عوامل سفید شدن موها

کپسول پابا

تیره شدن خودبخودی موهای سفید

اگر سری به مقالات پزشکی بزنید موارد نادری را خواهید یافت که سفیدی موها برطرف شده و رنگ اصلی موها برگشته است. علت این موضوع فعال شدن ملانوسیت های غلاف خارجی ریشه مو تحت تاثیرسایتوکاین هاست. برخی از این موارد عبارتند از: پس از شرایط التهابی، پس از درماتیت ناشی از حساسیت به نور، هم زمان با ابتلا به بیماری سلیاک در بزرگسالان ، بدنبال کاندیدیازیس زخم کننده پوست سر ، در بیمارمبتلا به پارکینسون که تحت درمان با داروهای کاربی دوپا و بروموکریپتین قرار گرفته است، بدنبال شیمی درمانی یا اشعه درمانی، پس از مصرف داروهای اترتینات ، سیکلوسپورین یا هورمون تیرویید، در بیماری پورفیری کوتانئوس تاردا، در یک مورد بیماری پوستی گرانولوم آنولرمنتشر که تحت درمان با defibrotide قرار گرفته است، در بیمار مبتلا به هپاتیت C که تحت درمان با اینترفرون و ریباویرین قرار گرفته است، و پس از تجویز کورتون برای بیمار مبتلا به بولوس پمفیگویید.

افرادی که برای درمان ریزش موی سر از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده می کنند متوجه می شوند که ماینوکسیدیل موها را تیره می کند. علت این موضوع ضخیم شدن موهای نازک بدلیل طولانی شدن مرحله رشد مو (آناژن) است.

آسان ترین راه برطرف کردن سفیدی موها رنگ کردن آنهاست. رنگ مو از موهای سر در برابر نور آفتاب محافظت می کند. درباره سرطان زا بودن استفاده طولانی مدت از رنگ موی دائمی هنوز دلایل علمی قانع کننده وجود ندارد.

سه نوع رنگ مو در بازار وجود دارد : موقت ،نیمه دائمی و دائمی. رنگ های موقت از مواد آلی با مولکول های بزرگ و پیچیده ساخته شده است. این مواد نمی توانند به داخل تار مو نفوذ کنند و فقط سطح موهای خاکستری را می پوشانند. رنگ موی موقت با یک بار شستشو با شامپو شسته می شود. رنگ های نیمه دائمی از مولکول های کوچک تر ساخته شده اند که وارد ساختار مو شده و پس از چندین بار شامپو زدن شسته می شوند. رنگ های دائمی پس از ورود به ساقه مو توسط هیدروژن پراکسید ، اکسید می شوند و در برابرشستشو مقاوم هستند. برخلاف تبلیغات دروغ هیچ رنگ مویی موجب رفع مادام العمر سفیدی موها نمی شود بلکه به موازات رشد موها باید مجددا از رنگ مو استفاده کرد.

درمان سفیدی مو در آینده

با توجه به نقش رادیکال های آزاداکسیژن در مرگ ملانوسیت ها و اینکه ماده ای به نام L-methionine ال-متیونین از اکسیداسیون آنزیم تیروزیناز در محیط آزمایشگاهی جلوگیری می کند،نقش ال-متیونین در پیشگیری یا درمان سفیدی موها مورد توجه قرار گرفته است.

در زمینه مهندسی بافت نیز محققان با تحریک سلول های بنیادی ملانوسیتی غیرفعال که در پیرامون فولیکول های مو قراردارند توانسته اند رنگ خاکستری موها را در موش ها کاملا برطرف کنند. این کار مدیون پیشرفت هایی است که درردیابی محل تجمع سلول های بنیادی غیرفعال و فعال سازی مجدد آنها ایجادشده است. طبعا استفاده از این تکنیک در انسان قابل تامل است.

مطالب مشابه را ببینید!