این جاندار 3 سانتی 750 پا دارد!

Illacme plenipes نام موجودی کوچک اما رکورددار است. این موجود بیش از هر جانور دیگری روی زمین پا دارد. همچنین ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند الهام‌بخش شرکت‌های فناوری برای تولیدات تازه باشد.

بهنوش خرم‌روز: فکر می‌کنید کدام موجود روی زمین، بیشترین تعداد پا را دارد؟ جواب این سوال، Illacme plenipes نام دارد. موجودی که تا سال 1928/1307 اصلا دیده نشده بود. در آن زمان، دانشمندان دولتی برای اولین بار متوجه آن شدند اما باز تا مدت‌ها خبری از آن نبود تا چند سال پیش که در نزدیکی دره سیلیکون یک بار دیگر سر و کله‌اش پیدا شد. حالا، برای اولین بار،‌ این موجود با 750 پایی که دارد، در نشریه ZooKeys توصیف می‌شود.
به گزارش پاپ‌ساینس، گروهی به سرپرستی پاول مارک، حشره‌شناس، از سال 2005/1384 سفری را برای یافتن این موجود آغاز کردند و طی سه سال توانستند 17 نمونه از آن‌ها را پیدا کنند.

موجود عجیب

این موجود، بیشتر از هر موجود دیگری روی زمین پا دارد و سر هر یک از پاهایش هم، پنجه‌مانندی وجود دارد. اما در مجموع با تنها 3 سانتی‌متر طول،‌ نمی‌تواند خطری برای کسی داشته باشد. ماده‌ها معمولا تا 750 پا دارند اما در نرها، تعداد پاها کم‌تر است و معمولا کمی بیش از 550 پا در آن‌ها دیده می‌شود. 
البته ویژگی‌های این موجودات،‌ تنها به تعداد پاهایشان محدود نمی‌شود. از جمله ویژگی‌های خاص آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:
 آن‌ها شاخک‌های خیلی بزرگی دارند.
 آن‌ها دارای اسکلت خارجی شفافی هستند.
 آن‌ها روی بدن خود موهایی دارند که با تولید تارهایی شبیه به ابریشم، کمک می‌کند به سنگ‌ها و صخره‌ها بچسبند.
 همچنین این موجودات دهانی دارند که به طور خاص برای جدا کردن گیاهان به نحوی موثر ساخته شده است.
به نظر می‌رسد این موجودات کوچک، از آن دسته موجوداتی هستند که به خوبی می‌توانند الهام‌بخش شرکت‌های فناوری برای تولید محصولات تازه باشند. باید منتظر ماند و دید!

مطالب مشابه را ببینید!