برای شاد بودن در زندگی و از بین بردن افسردگی چه باید بکنیم؟

برای شاد بودن در زندگی و از بین بردن افسردگی چه باید بکنیم؟

کافی است بی حوصلگی و افسردگی را از خود دور کنید و سعی کنید که شاد باشید تا متوجه اثرات مثبت این حرکت بر زندگی خود باشید و به آرامی به سوی خوشبختی قدم بردارید. اما چگونه می توان شاد بود و ناراحتی را از خود دور کرد؟

روش های شاد بودن در زندگی و دور کردن غم و ناراحتی

گاهی موقع بدون دلیل بی حوصله و بداخلا می شویم. در این مواقع باید بعضی از کارها را انجام دهید تا روح و روان شما آرام شود و بی حوصلگی ازا شما دور شود. در این مطلب چند راه برای شاد بودن را به شما پیشنهاد می کنیم که می توانید هر کدام از آنها را انجام دهید.

1.یك آلبوم قدیمی را ورق بزنید

یک راه سریع برای بهتر شدن خلق شما این است که وقتی احساس افسردگی می‌كنید، عكس‌های قدیمی خودتان، فرزندان یا عكس‌های ازدواجتان را نگاه كنید. پژوهشگران دانشگاه اوپن انگلستان دریافته‌اند با ورق زدن یک آلبوم قدیمی خیلی بیشتر از وقتی كه یك تكه شكلات می‌خورید، احساس شادابی خواهید كرد. آنها تاثیرات بهتر شدن خلق افراد را پس از خوردن یك كیك شكلاتی، نوشیدنی، تماشای تلویزیون و گوش دادن موسیقی با ورق زدن آلبوم عكس‌های شخصی مقایسه كردند و دریافتند در بیشتر افراد، گوش دادن به موسیقی و خوردن شكلات هیچ تاثیری در بهتر‌كردن خلق ندارد و اثر نوشیدنی و برنامه‌های تلویزیونی بسیار جزیی است پس عكس‌های خاطره‌انگیز را جلوی چشم قرار دهید.

2.یک مشت آجیل بخورید

همیشه در كشوی میز كارتان مقداری آجیل داشته باشید، زیرا آجیل نه تنها یك میان وعده مغذی است بلكه می‌تواند خلق شما را نیز بهتر كند. محققان دانشگاه پیتزبورگ عقیده دارند گنجاندن مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 مانند مغزها در رژیم غذایی می‌تواند باعث بهتر كنار آمدن با مسایل و مشكلات و كاهش عوامل زمینه‌ساز افسردگی ‌شود. این محققان برای اثبات ادعای خود میزان امگا 3 خون 106 نفر از افراد بزرگسال و سالم را اندازه گرفتند و سپس از آنها خواستند به تست‌های روان شناسی که دیدگاه آنها به زندگی را ارزیابی می‌کرد، پاسخ دهند. نتایج جالب بود؛ نمره كسانی كه سطح امگا 3 خونشان بالا بود،
49 تا 58 درصد بالاتر از دیگران شد.

3.با عطر آرام شوید

برای اینکه در پایان یک روز سنگین کاری همچنان آرام و شاداب باشید، در دفتر كارتان از شمع‌های معطر یا خوشبو‌كننده‌های طبیعی هوا استفاده كنید. دانشمندان استرالیایی با انجام یک پژوهش دریافتند افرادی كه مدت كوتاهی در معرض عطر گل سنبل یا رایحه پرتقال قرار می‌گیرند، در مقایسه با كسانی كه از این بوهای خوش محروم هستند، اضطراب كمتر و احساس آرامش بیشتری دارند.

4.پرده‌ها را کنار بزنید

فقط خلق و خوی ما نیست که با نور خورشید بهتر می‌شود، این نور روی ساعت بیولوژیک و خواب و بیداری ما هم اثر می‌گذارد. مطالعه‌ای كه روی بیش از 450 زن انجام شد، نشان داد افرادی كه بیشتر از نورخورشید (به خصوص صبح‌ها) بهره‌مند می‌شوند، اخلاق و خواب بهتری دارند. نتایج مطالعه‌های زیادی نشان داده‌اند كسانی كه در طول روز بیشتر در معرض نورخورشید قرار می‌گیرند، كمتر به اختلالات خواب و افسردگی دچار می‌شوند. دكتر دانیل کریپکه، كارشناس نور و خواب از دانشگاه کالیفرنیای سن دیگو می‌گوید: «نورخورشید باعث هوشیاری و نشاط می‌شود. پس بهتر است صبحانه را نزدیك پنجره، یعنی جایی كه نورخورشید بیشتر است، صرف كنید. همچنین تجهیزات ورزشی‌ را در جایی كه نور كافی دارد قرار دهید تا ضمن ورزش، از نور آفتاب هم استفاده كنید.» دكتر آنتونی لویت، یكی از محققانی كه درباره نورخورشید پژوهش انجام می‌دهد، معتقد است: «اگر در نورخورشید نرمش كنید، می‌توانید فواید آن را روی خلق و خو، خواب و هوشیاری‌تان ببینید.

برای شاد بودن در زندگی و از بین بردن افسردگی چه باید بکنیم؟

5.قدم بزنید

اگر در دفتر كارتان پنجره نیست، حتما برای استفاده از نورخورشید، چند بار از اتاق بیرون بروید. دكتر جک رگلین، روان‌شناس از دانشگاه ایندیانا می‌گوید: «بهتر است زمانی كه احساس افسردگی می‌كنید یا اینكه توان ذهنی كافی برای تمركز روی كار ندارید، نرمش کنید. نتایج مطالعه‌ها نشان می‌دهند حتی نرمش ملایم می‌تواند به میزان چشمگیری باعث بهبود خلق شود. می‌توانید حركات فیزیكی ملایمی انجام دهید كه بیشتر دوست دارید مثلا در پارك قدم بزنید یا به گل‌های باغچه‌تان برسید.» توجه داشته باشید كه این فعالیت‌ها فقط یك تفریح و استراحت ذهن محسوب می‌شوند نه جایگزینی برای ورزش و هرگز نمی‌توانید عصبانیت یا ناراحتی خود را یكباره از بین ببرید. به جای اینكه مدام به آن موضوع ناراحت‌كننده فكر و باقی روزتان را خراب كنید، بدمینتون بازی كنید یا به كلاس ایروبیكی بروید كه تا به حال آن را امتحان نكرده‌اید، زیرا وقتی سعی می‌كنید حركات جدید را یاد بگیرید ذهن دیگر نمی‌تواند به آنچه باعث ناراحتی‌اش شده‌است، فكر كند.

6.دور و برتان را مرتب کنید

به هم ریختگی میز کار یا پیشخوان آشپزخانه شما را عصبی و مضطرب می‌کند. اشیای نامرتب و به هم ریخته یادآور کارهایی هستند که باید انجام می‌شدند، ولی نشده‌اند. آشفتگی محیط اطراف باعث كلافگی می‌شود، به همین ‌دلیل برای غلبه بر احساسات ناخوشایند، میز كار یا كتابخانه محل‌كارتان را مرتب كنید یا اگر در خانه هستید، ظرف‌های آشپزخانه یا وسایل اتاق‌ها را نظم و ترتیب دهید. البته لازم نیست خودتان را خیلی خسته كنید. كارهای اساسی را به وقتی موكول كنید كه زمان بیشتری دارید. فقط كاغذها، كتاب‌ها یا وسایلی را مرتب كنید كه همیشه دوروبرتان ریخته است. مطمئن باشید همین كه شروع به مرتب‌كردن وسایل كارتان ‌كنید، احساس بهتری خواهید داشت.

7.سریع فکرتان را عوض کنید

سعی كنید سریع به جنبه‌های مثبت نگاه كنید. دكتر امیلی پرونین، روان‌شناس می‌گوید: «این‌كار باعث می‌شود انتقال دهنده‌های مغزی در ذهن آزاد شود و احساس شادی كنید. مثلا اگر از مادر شوهرتان عصبانی هستید، فقط 30 ثانیه به این فكر كنید كه تا به حال او چند بار به شما كمك یا شما را خوشحال كرده است.»

8.یک فیلم خنده‌دار ببینید

خنده از ته دل باعث انجام واكنش‌های شیمیایی و بهبود خلق، كاهش استرس و درد و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. برای مبارزه با افكار منفی، یك فیلم خنده‌دار هرچند کوتاه تماشا كنید یا به سایت‌ها و وبلاگ‌های تفریحی سری بزنید.

9.تظاهر كنید شاد هستید

دکتر لیوبومیرسکی، استاد روان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «ثابت شده حتی اگر فقط وانمود كنید كه شاد هستید، كم‌كم احساس بهتری پیدا خواهید كرد.» توجه داشته باشید كه وقتی چهره‌ای گشاده داشته باشید، دوستان بیشتری هم پیدا خواهید كرد و رفتار دیگران نیز با شما بهتر خواهد شد.

10.استراحت کنید

استراحت، آرامش، سكوت و تنهایی نیز گاهی می‌توانند مفرح باشند. بعد از یك روز كاری پر سر و صدا و شلوغ چند دقیقه به خودتان آرامش دهید و بیرون بروید یا موقع كار چند دقیقه صندلی‌تان را از میز كار دور كنید، چشمانتان را ببندید و به موضوعات خوشایند فكر كنید.

11.بروید کنسرت، تئاتر و سینما

دكتر مریام تاتزل، روان‌شناس معتقد است كسانی كه بخشی از درآمدشان را صرف رفتن به كنسرت‌ موسیقی، تئاتر و سینما می‌كنند، شاداب‌تر از كسانی هستند كه با پس‌اندازشان جواهرات و لباس‌های گران‌قیمت می‌خرند. فقط به فكر خرید لوازم جدید منزل و لباس‌های شیك و گران‌قیمت نباشید، برای تفریح هم هزینه‌ای در نظر بگیرید.

12.با یک دوست صحبت كنید

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند كسانی كه خوشحال‌ترند، 7 برابر بیشتر از افراد غمگین به دیدار دوستان و آشنایان?شان می‌روند. محققان ثابت كرده‌اند افرادی كه در فاصله نسبتا نزدیكی از دوستان و خویشاوندانشان زندگی می‌كنند، تا 42 درصد بیشتر احساس شادی دارند. به همین دلیل به جای اینكه در اوقات فراغت روی كاناپه لم بدهید و كانال‌های تلویزیون را عوض كنید، با یك دوست قدیمی گپ بزنید یا به دیدار اقوام بروید.

13.سبزی و میوه بخورید

وقتی كسل و بی‌حوصله هستید، میوه یا سالاد بخورید. میوه‌ها و سبزی‌های تازه نه تنها سرشار از ویتامین‌ها و مواد آنتی‌اكسیدان هستند، بلكه شما را شاداب و سرحال می‌كنند.

14.یک کار خیر انجام دهید

محققان معتقدند كمك‌كردن داوطلبانه به دیگران باعث می‌شود انسان احساس شادی كند زیرا با انجام این كار، حس همدلی و صمیمیت با دیگران تقویت می‌شود و قدر توانایی‌ها و امكانات خودتان را بیشتر خواهید دانست. در طول روز موقعیت‌های بسیاری پیش می‌آید كه می‌توانید به كمك همنوعانتان بشتابید، اما بهترین كار این است كه برنامه منظمی برای كمك به نیازمندان داشته باشید.

راز و رمز شاد بودن و پیشگیری از ناراحتی و افسردگی

منبع : آلامتو

مطالب مشابه را ببینید!