سحرخیز بودن و سلامت سحرخیز بودن برای بدن و سلامتی

سحرخیز بودن

سحرخیز بودن دارای فواید زیادی برای جسم و روان افراد است. اگر فواید خوب سحرخیز بودن را بدانید احتمالا سعی می کنید که صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید.

فواید سحرخیزی و راه هایی برای سحرخیز بودن

سحرخیزبودن فقط به معنای داشتن وقت بیشتر برای انجام کارهای روزانه نیست، بلکه می تواند تاثیر همه جانبه ای بر سلامت ما داشته باشد.

با فواید سحرخیزی بیشتر آشنا شوید

افزایش فعالیت:

اگر سحرخیر باشید، احتمال این که فرد فعالی باشید، بیشتر است. محققان، فعال بودن را آمادگی و توانایی اقدام برای ایجاد تغییرات مفید تعریف می کنند. احتمال بیشتری وجود دارد که یک فرد سحرخیز اهداف بلندمدتی داشته و ایجادکننده تغییرات در زندگی خود باشد. به عبارت دیگر، افراد سحرخیر در مقایسه با کسانی که دیر بیدار می شوند، انگیزه بیشتری برای ایجاد تغییر دارند.

احساس مثبت، شادی و رضایتمندی:

سحرخیز بودن با داشتن احساس مثبت مرتبط است. محققان می گویند، افراد سحرخیز حس مثبت بیشتری دارند. همچنین مطالعات نشان می دهد، ارتباط مهمی میان سحرخیزبودن با احساس رضایت و شادی وجوددارد؛ به عبارت دیگر، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد دارای عادت سحرخیزی از زندگی احساس رضایت کنند و شادتر باشند.

پرتحرک بودن:

مطالعات نشان می دهد، کسانی که شب ها دیر می خوابند و صبح ها دیر بیدارمی شوند، به طور معمول زندگی ساکن و کم تحرکی دارند. این موضوع درمورد کودکان هم صدق می کند. براساس مطالعات، کودکانی که عادت به دیرخوابیدن و دیر بیدار شدن دارند، خسته تر و کم تحرک تر از کودکانی هستند که زود بیدار می شوند.

وزن مناسب تر و سلامت بیشتر:

ریسک افزایش وزن در افراد شب بیدار، بیشتر است. مطالعات نشان می دهد، دیر خوابیدن باعث می شود در پایان روز کالری بیشتری مصرف شود. افراد شب بیدار معمولا سبزی و میوه کمتر و فست فود بیشتری نسبت به سحرخیزان مصرف می کنند. همچنین نداشتن فرصت مناسب برای ورزش، احتمال چاقی در افراد شب بیدار را افزایش می دهد. به همین دلیل، احتمال بیماری های قلبی و گوارشی و نیز اختلالات عروق مغزی در این افراد بیشتر است.
همچنین بخوانید : تمامی راه ها و مطالب مرتبط با موفقیت
سحرخیز بودن

سحرخیزی

نمرات امتحانی بهتر:

یک مطالعه نشان داد، دانشجویان سحرخیز نسبت به دانشجویانی که دیر از خواب بیدار می شدند، نمرات بهتری دریافت کردند.

کاهش ریسک افسردگی و بیماری های روانشناختی:

مطالعات نشان داده است، ریسک ابتلا به اختلالات روانی همچون پرخوری روانی، افسردگی و اختلال خلقی فصلی (SAD) در افراد سحرخیز در مقایسه با افراد شب بیدار که صبح ها دیر بیدار می شوند، بیشتر است.

داشتن احساس سلامت بیشتر:

سحرخیزبودن نه تنها بر سلامت واقعی شما تاثیرگذار است، بلکه بر این که چه احساسی نسبت به خودتان دارید نیز تاثیر می گذارد. محققان می گویند، سحرخیز بودن باعث می شود، احساس کنید زندگی سالم تری دارید. مطالعه ای که در این زمینه انجام شد، نشان داد نرخ ارزیابی سلامت در کسانی که شب زود می خوابند و صبح زود بیدار می شوند، بالاتر است. با داشتن احساس سلامت، انگیزه فرد برای سالم ماندن و رفتارهای مثبت سلامت نیز افزایش پیدامی کند.

فواید سحرخیزی از دید آیور ودا (طب سنتی هند):

بر اساس طب آیور ودا، افرادی که صبح ها دیر بیدار می شوند، احتمال دارد در ساعتی از روز بیدار شوند که با سنگینی و تنبلی مرتبط است. بیدار شدن در چنین ساعت هایی بر احساس فرد در طول روز تاثیر می گذارد، اما کسانی که زود بیدار می شوند، احتمال بیدارشدنشان در ساعت هایی که سطح انرژی بالاست، بیشتر است، درنتیجه این افراد در طول روز نیاز به مقابله با احساس بی حالی و تنبلی نخواهند داشت.

فواید سحرخیزبودن و اثرات آن بر سلامت بدن

منبع : جام جم آنلاین
مطالب مشابه را ببینید!