مجله تاپ‌ناز‌

نکاتی که هنگام سیل باید به یاد داشت باشید| برای حفظ جان در سیل چه باید کنیم؟

حفظ جان و مال در هنگام وقوع سیل

آیا می توان جلوی خسارت سیل را گرفت؟ هناگم سیل چطور جان خود را حفظ کنیم؟ بیشتر از نیمی از افرادی که در سیل کشته می شوند، می توانند خیلی راحت زنده بمانند، فقط با گوش دادن این جمله: “برگردید،‌ تا غرق نشوید”

گفته می شود نیمی از افرادی که به دلیل وقوع سیل کشته می شوند به این دلیل جان خود را از دست می دهند که وارد سیلاب می شوند، که تصورشان این بوده می توانند ا پس فشار سیلاب بربیایند و پیاده یا با ماشین به سیل زده اند ولی غرق شده اند.

در این مطلب اطلاعاتی در مورد حفظ جان هنگام سیل را می خوانیم.

نکاتی که هنگام سیل باید به یاد داشت باشید| برای حفظ جان در سیل چه باید کنیم؟

منظور از قبل از سیل هنگامی است که رسانه ها به نقل از دوست یا اداره هواشناسی، هشدار می دهند که احتمال جاری شدن سیل زیاد است. خودتان هم می تواند بر اساس تجربه ای که از زندگی در محل زندگی خود دارد، مثلا با دیدن بارش کم سابقه باران، حس خطر کنید و خود را آماده کنید. بر اساس این اطلاعات از خودتان سوال کنید که آیا خانه، محل کار یا مدرسه فرزندانتان در خطر سیل است؟ اگر جواب پاسختان مثبت استف باید خیلی سریع دست به کار شوید.

آماده کنید:

آمادگی قبل از سیل، دو بخش دارد. اول آماده کردن لوازم ضروری. آب سالم بسیار مهم است. شاید نام سیل و باران، ذهنتان را از نوشیدن آب دور کند. اما سیلاب در مسیرش فاضلاب را با خود می‌آورد و احتمالا جسد قربانیان یا حیوانات گرفتار در سیل هم به این آلودگی اضافه می‌کنند. به همین دلیل درنظر گرفتن آب سالم برای نوشیدن ضروری است.

برای خوراکتان، کنسرو و غذای خشک آماده کنید. یادتان باشد که سیل به احتمال زیاد برق را قطع کرده و خبری از یخچال یا احتمالا لوازم پخت و پز نیست.

داروهای ضروری را هم در نظر داشته باشید و البته نکته دیگری که شاید در عصر فراوانی موبایل و گوشی‌های هوشمند از خاطرتان برود، تلفن‌های ضروری و آدرس و نقشه است. ممکن است شبکه موبایل قطع شود یا به دلیل دسترسی نداشتن به برق شارژ موبایلتان تمام شود. البته یادتان باشد که تا جایی که می‌توانید وسایلی که نیاز به شارژ دارند را کامل شارژ کنید.

مطلب مشابه: زلزله چیست و چرا ایجاد می شود؟ موقع زلزله چه باید کرد؟

فکر کنید:

اگر قرار باشد از سیلاب دور شوید، به کجا می‌روید؟ باید قبل از بحرانی شدن شرایط به این سوال فکر کنید. راه‌های اطراف را درنظر بگیرید، کدام راه است که کمتر احتمال دارد هنگام سیل بسته شود؟

فکر اموال با ارزش، مثل طلا و جواهر، یا اسناد و مدارک را کرده‌اید؟ اگر نمی‌توانید اموال مهم را با خودتان ببرید، جای امنی برایشان پیدا کنید، تا هم دور از دسترس باشند و هم خشک بمانند. مثلا می‌توانید اسناد مهم را در کیسه‌های پلاستیکی بگذارید تا خیس نشوند. اگر برایتان امکان دارد، اموال با ارزشتان را به طبقه‌های بالای ساختمان ببرید.

یادتان باشد که باید سریع و آینده نگر باشید، اگر احساس خطر می‌کنید، معطل نمانید،‌ وسایل را جمع کنید. وقتی سیل از راه برسد و شرایط بحرانی شود، فکر کردن و تصمیم درست گرفتن سخت می‌شود.

نکاتی که هنگام سیل باید به یاد داشت باشید| برای حفظ جان در سیل چه باید کنیم؟

اگر میان سیلاب یا نزدیک منطقه سیل زده هستید، باید فورا عمل کنید. در خانه هستید؟ فورا برق و گاز و آب را قطع کنید و تلاش کنید به بلندی بروید. یادتان باشد بلندی یعنی چیزی مثل تپه یا زمینی که از مناطق اطراف ارتفاع بیشتری دارد.

اشتباه نکنید: منظور از بلندی البته بالای سقف خانه‌ها یا بالای پل یا دکل برق نیست.

خطر! وارد سیلاب نشوید

از سیلاب فاصله بگیرید. در هیچ شرایطی پیاده یا با ماشین داخل سیلاب نروید. شما به هیچ وجه نمی‌توانید اطمینان داشته باشید که عمق آب چقدر است. شاید آب به نظر کم عمق برسد،‌ اما ممکن است در واقع سیلاب زمین را شسته باشد و حفره‌ای ایجاد شده باشد.

قدرت سیلاب دستکم نگیرید

سیل با عمق ۱۵ سانتی‌متر: یک انسان بزرگ‌سال را با خود می‌برد

سیل با عمق ۳۰ سانتی‌متر: یک ماشین سواری را می‌برد

سیل با عمق ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر: یک خودروی نیمه سنگین را می‌برد

هنگام رانندگی، اگر به سیلاب رسیدید، دور بزنید، وارد آب نشوید، حتی با ماشین. همانطور که در ابتدای گزارش هم آمد، براساس برآورد اداره هواشناسی آمریکا، حدود نیمی از قربانیان به این دلیل کشته شده‌اند که وارد سیلاب شده‌اند.

نکاتی که هنگام سیل باید به یاد داشت باشید| برای حفظ جان در سیل چه باید کنیم؟

سیل تمام می‌شود، اما خطر همچنان باقی می‌ماند. همچنان نباید وارد آب شوید. چرا؟

کابل‌های برق آویزان از دکل‌های شکسته ممکن است داخل آب افتاده باشد، وارد شدن به آب حتی در فاصله‌ای دورتر از کابل، می‌تواند کشنده باشد.

سیل همه چیز را سر راهش می‌شوید و با خود می‌آورد. مواد شیمیایی خطرناک، فاضلاب، و آلودگی‌های دیگر می‌تواند کشنده باشد.

سیل ممکن است باعث هجوم موش‌ها و مارها شود که از محل زندگی‌شان رانده شده‌اند. موش‌ها ممکن است ناقل بیماری‌های خطرناک باشند، مخصوصا برای کودکان.

مراقب آب و غذایی که می‌خورید باشید. ممکن است خوراکی‌ها به خاطر قطع برق فاسد شده باشند، حتی خوراکی‌های داخل فروشگاه‌ها. همچنین اگر مواد خوراکی با سیلاب برخورد کرده‌اند، دورشان بریزید، ممکن است آلوده به فاضلاب‌ یا جسد انسان‌ها یا حیوانات باشد.

یادتان باشد که تا وقتی مقامات محلی و امدادگران اجازه نداده‌اند، وارد مناطق سیل زده نشوید. ممکن است خاک زیر خانه‌ها یا خیابان‌ها شسته شده باشد و فرو بریزد.

در ادامه توصیه هایی در مورد سیل را می خوانید.

10 توصیه برای حفاظت در مقابل سیل

با توجه به اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر رگبار، رعد و برق و بارندگی شدید و احتمال وقوع سیل طی روز‌های آینده، مدیران محترم مدارس استان تهران تدابیر پیشگیرانه زیر را اتخاذ کنند:

١. پشت بام مدارس توسط مدیران و یا مسئولان حاضر در مدارس بازدید شود.
٢. باز بودن راه خروج آب از پشت بام مدارس بسیار ضروری است. (در هنگام بارش شدید باران حتما هر چندساعت از باز بودن راه خروجی آب اطمینان حاصل شود.)
٣. از بسته بودن تمامی درب و پنجره کلاس‌های درس اطمینان حاصل کنید.
٤. تمامی نقاطی که احتمال ورود آب باران به محوطه مدارس و کلاس‌های درس دارند را بازدید و مسدود کنید.
٥. تمامی وسایل الکترونیکی اعم از رایانه، چاپگر، دستگاه تکثیر و ویدئو پرژکتور‌ها از سطح زمین و کنار پنجره‌ها فاصله داشته باشند و حدالمقدور روی آن‌ها حتما با وسایل ضدآب پوشانده شوند.
٦. دیوار‌های زیر زمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های بعدی گرفته شود.
٧. در صورت بروز حادثه ناشی از وقوع سیل، کلید اصلی برق، شیر اصلی آب و گاز را قطع کنید.
٨. اگر کنتور برق را قطع نکرده‌اید، وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید، اگر دستانتان خیس است برای حفظ ایمنی خود به وسایل برقی دست نزنید.
٩. از خاموش بودن موتورخانه و بسته بودن درب موتورخانه مدارس اطمینان حاصل کنید و تمامی راه‌های ورود آب به این قسمت پوشانده و مسدود شود.
١٠. برای آگاهی و اطلاع بیشتر از وضعیت پیشروی سیل به پیام‌های بعدی از سوی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران و همچنین رادیو و تلویزیون گوش دهید.

مطالب مشابه را ببینید!