مجله تاپ‌ناز‌

بلیچینگ دندان و انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان و انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ نوعی روش سفید کردن دندان با استفاده از مواد خاص اکسید کننده است که به درون ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ می کند و بعد از چند وقت دندان روشن تر و زیباتر می شود.

فرق بلیچینگ دندان در منزل و بلیچینگ در مطب چیست؟

دندان های زرد و پر از لکه تاثیر بدی در روابط اجتماعی افراد دارد که این امر در مورد زنان بیشتر صدق می کند. در این مطلب درباره روش های اصولی سفید کردن دندان ها اشاره می کنیم.مهمترین نکته در مورد دندان ها تمیز و سفید بودن سطح آن است که در سال های اخیر محصولات زیادی برای سفید کردن دندان ها در داروخانه ها و سوپرمارکت ها ارائه می شود اما استفاده از آنها ممکن است برای خیلی از افراد جای تردید داشته باشد.

بلیچینگ دندان چیست

دندان ها بخش بسیار مهم و حساس دربدن هستند تا آنجاکه یکی از مهمترین جنبه های زیبایی صورت به شمار می آیند. مهمترین نکته در مورد دندان ها تمیز بودن میان آن ها و سفید بودن سطح دندان است.

پودر های شیمیایی بسیاری تا به حال وارد بازار شده اند که توانایی سفید کردن دندان ها را دارند، اما باید عواقب آن ها را نیز پذیرفت.
در سال های اخیر هم محصولات زیادی برای بلیچینگ (سفیدکردن) دندان ها در داروخانه ها وسوپرمارکت ها ارائه می شود که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن ها توصیه نمی شود.
یک عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه بطور کلی یکی از نارضایتی های مردم و بیماران از رنگ دندانهایشان است، بیان کرد:علی رغم تصور اغلب مردم از رنگ طبیعی دندان که سفید قلمداد می شود، باید گفت طیف رنگ طبیعی دندان از سفید شروع شده و تا قهوه ای را در بر می گیرد و ترکیبی از رنگهای سفید، زرد، نارنجی، خاکستری و قهوه ای است.

وی افزود:رنگ دندان به عوامل ژنتیکی، محیط رشد و نمو کودکان و آب آشامیدنی منطقه محل زندگی از نوزادی تا سنین ٨ تا ٩ سالگی بستگی دارد.
وی با بیان اینکه یک سری از نیازهای درمانی که در حیطه دندانپزشکی مورد پرسش مراجعه کنندگان قرار می گیرد، درخواست سفید کردن دندانهایشان است؛ تصریح کرد:این نیاز با بررسی و معاینه و لحاظ برخی ملاحظات تشخیصی-درمانی، در موارد بسیاری قابلیت اجرا دارد.

بلیچینگ دندان و انواع روش بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان بلیچینگ

سفید کردن دندان مشروط بر نداشتن مشکلات پاتولوژیک

برای سفید کردن دندان ها که در اصطلاح پزشکی به بلیچینگ معروف است از یک ماده مؤثر سفید کننده که بر روی مینای دندان عوارض سوء و مخرب نداشته باشد استفاده می شود و روشهای مصرف این ماده بر روی دندان باعث تغییراتی در روشهای درمانی آن شده است.

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی در خصوص علاقه اکثر مردم به سفید کردن دندان های خود عنوان کرد:فقط مواردی از زردی دندان ها را می توان سفید کرد که دندان ها مشکلات پاتولوژیک یا تکاملی نداشته باشند.

وی افزود:در برخی از نقاط یا نواحی رنگ پریده بر روی سطح دندان که به دلیل مشکلات ساختاری در مراحل تشکیل دندان بوجود آمده است یا نشان دهنده مراحل اولیه پوسیدگی دندانی است یا نواحی رنگی به دلایل مشکلات و شرایط حین رشد بیمار، از این روش درمانی نمی توان بهره برد.

ایشان با اشاره به اینکه دو روش کلی برای سفید کردن دندان وجود دارد اظهار کرد:در روش اول بیمار می تواند در منزل بعد از قالب گیری توسط دندانپزشک و درست کردن قالبهایی متناسب با قوس فکی و آموزش نحوه استفاده آن، ماده مؤثر را درون قالب قرار داده و بر روی دندان ها به مدت معینی در طول روز قرار دهد.
وی ادامه داد:این روش بین یک تا چهار هفته و بطور میانگین سه هفته طول می کشد و پس از طی این مدت، دندان ها درجاتی سفیدتر می شوند.

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی سفید کردن دندان ها در مطب را به عنوان روش دوم معرفی کرد و گفت::در مطب دانپزشک با انواع دستگاههای تاباننده نور بر روی ماده مؤثر سفید کننده که حاوی گیرنده های نوری است عمل سفید کردن دندان ها را انجام می دهد.

به گفته وی این گیرنده های نوری که فعالیت ماده مؤثر سفید کننده را تسریع می کنند، یا در طول موج حدود ٤٧٠ نانومتر هستند که با دستگاههای مولد نور آبی رنگ انجام می شود که در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد یا با استفاده از نور لیزر و در طول موج ٩٤٠ یا ٩٨٠ نانومتر انجام می شود که زمانی در حدود ٣٠ دقیقه به طول می انجامد و پس از اتمام درمان، دندان ها درجاتی سفیدتر می شوند.
نوع دیگر سفید کردن دندان ها در مطب، بدون کاربرد دستگاههای مولد نور یا لیزر است که صرفاً ماده مؤثر سفید کننده پس از آماده سازی، بر روی دندان ها قرار گرفته و در مدت زمان کمتر از یک ساعت، اثر سفیدکنندگی خود را اعمال می نماید.

وی اظهار کرد:در روشهای سفید کردن دندان ها در مطب، ممکن است نیازبه تکرار درمان در یک یا چند جلسه دیگر باشد و در همان جلسه اول نتیجه مطلوب حاصل نشود.
عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرد:در روش سفید کردن دندان ها در مطب، حتماًتمامی بافتهای نرم دهانی مانند لثه ها، زبان، مخاط لب و گونه باید توسط مواد خاصی پوشانده شود تا از بروز سوختگی شیمیایی آنها جلوگیری به عمل آید.

معایب و مزایای سفید کردن دندان ها را بشناسید
شاید مهم ترین مزیت استفاده از این نوع درمان ها ارتقای زیبایی فرد در هنگام لبخند و در برخی افراد افزایش اعتماد به نفس آنها در روابط اجتماعی است، اما جالب است بدانید که سفید کردن دندان ها با معایب و عوارض جانبی نیز می تواند همراه باشد.

سفید شدن و تغییر رنگ دندان ماندگار نیست و بعد از مدتی، رنگ دندان به رنگ اولیه آن نزدیک می شود که می تواند باعث بروز تحریکات عصب دندان و افزایش حساسیت در دندان ها شود.

به گفته وی عادات غذایی بیمار از جمله مصرف مواد غذایی رنگی نظیر چای، قهوه، نوشابه های رنگی، استعمال دخانیات و عدم رعایت دقیق بهداشت دهانی می تواند عامل زودتر از دست دادن نتایج درمان سفید کردن دندان ها باشد.

بلیچینگ کردن دندان و انواع روش های بلیچینگ

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه را ببینید!