مجله تاپ‌ناز‌

درمان گیاهی و خانگی “حساسیت دندان” با سریعترین روش ها

شاید وقتی یک خوراکی سردی می خوریم یا گاز می زنیم دندانمان تیر می کشد و احساس درد می کنیم که این “حساسیت دندان” است که می توان آن را با روش های خانگی و گیاهان دارویی تا حد زیادی از بین برد.

اطلاعاتی در مورد حساسیت دندان

آیا پیش آمده است که بعد از خوردن بستنی، یا یک قاشق غذاخوری سوپ داع، احساس درد و یا ناراحتی کنید؟ اگر این چنین است، درد ناشی از غذاهای سر و گرم می تواند به دلیل حفره باشد، و در افرادی که دندان های حساس دارند، رایج است. حساسیت دندان یا حساسیت دنتین همان چیزی است که به نظر می رسد؛ درد یا ناراحتی در دندان، به عنوان پاسخ به محرک های خاصی مانند دمایی سرد و یا گرم می باشد.

این درد می تواند موقتی باشد و یا مزمن شود، و همچنین یک دندان یا چند دندان و یا همه دندان ها در یک فرد تحت تاثیر قرار میگیرند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما در بیشتر موارد، دندان های حساس خیلی راخت با تغییر بهداشت دهان درمان می شود، امروز در مورد علائم، علل و روش های پیشگیری از حساسیت دندان می خوانید.

 

حساسیت دندان

نحوه درمان حساسیت دندان

عواملی که حساسیت دندان ایجاد می کنند و آن را تشدید می کنند :

افرادی که دندان های حساس دارند، شاید درد و ناراحتی را به عنوان یک پاسخ به محرک های خاص تجربه کنند شما نیز ممکن است این درد را در ریشه های دندان های آسیب دیده حس کنید شایع ترین عوامل آن عبارتند از :

 • غذاهای گرم و نوشیدنی
 • غذاهای سرد و نوشیدنی
 • هوای سرد
 • غذاهای شیرین و نوشیدنی
 • غذاهای اسیدی و نوشیدنی
 • آب سرد، به خصوص در هنگام
 • مسواک زدن دندان
 • دهانشویه الکلی

علائم شما شاید در طول زمان، از بین بروند و یا دوباره بازگدند و یا شدت درد از کم به شدید تغییر پیدا کند.

حساسیت دندان

 راه حل سریع درمان حساسیت دندان و دلیل آن

علت حساسیت دندان چیست و چطور بوجود می آید؟

بعضی از افراد به دلیل داشتن مینای نازک، دندان های حساسی نسبت به دیگران دارند، مینا لایه بیرونی دندان است که از آن حفاظت می کند و فرسوده شدن مینای دندان به دلایل زیر است :

 • مسواک زدن به شیوه ی نادرست
 • استفاده از یک مسواک زبر
 • خوردن یا نوشیدن غذاهای اسیدی

گاهی بعضی از شرایط دیگر می تواند باعث حساسیت دندان شود مثلا ریفلاکس معده می تواند اسید را از معده و مری وارد دهان کند، و شاید در طول زمان دندان را از بین ببرد. این شرایط موجب استفراغ مکرر می شوند از جمله گاستروپارزی و بولیمیا که باعث می شوند مینای دندان را فرسوده کنند.

نازک شدن دندان می تواند تمام بخش های دندان را تحت خطر قرار بدهد و ایجاد حساسیت کند. پوسیدگی دندان، دندان شکسته، دندان های خرد شده و پر کردن یا خالی کردن دندان فرسوده، می تواند عاج دندان را در معرض خطر قرار بدهد و باعث ایجاد حساسیت شود اگر این مورد باشد به احتمال زیاد حساسیت در یک دندان یا یک منطقه حس خواهد شد.

دندان ها شاید بعد از کار دندانپزشکی مانند پر کردنف و یا سفید کردن دندان به طور موقت حساسیت پیدا کنند که در این مورد، حساسیت نیز به یک دندان یا دندان هایی که روی آنها کار شده است محدود می شود و بعد از چند روز از بین می رود.

 

حساسیت دندان

دلیل حساسیت دندان

چگونه حساسیت دندان تشخیص داده می شود؟

اگر برای اولین بار حساسیت دندان را تجربه کردید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید آنها می توانند با یک چک آپ، سلامت دندان های شما را تشخیص و مشکلات احتمالی مانند حفره ها، یا لثه هایی آسیب دیده و… را بررسی کنند. دندانپزشک شما می تواند این کارها را در چک آپ روزانه دندانپزشکی انجام دهد آنها دندان های شما را تمیز می کنند و تست بصری انجام می دهند، همچنین دندان های شما را با استفاده از ابزار دندانپزشکی برای بررسی حساسیت لمس میکنند و یا ممکن است از اشعه ایکس روی دندان شما استفاده کنند.

حساسیت دندان

از بین بردن حساسیت دندان با این روش ها

حساسیت دندان چگونه درمان می شود؟ راه حل های کلی

 • اگر حساسیت دندان شما ملایم باشد، می توانید از درمان های دندانپزشکی استفاده کنید خمیر دندانی را انتخاب کنید که برای دندان حساس ساخته شده است این خمیردندان ،هیچ مواد مضری ندارند و در عوض دارای موادی هستند که از انشعاب درد به عصب جلوگیری میکند.
 • در مورد دهانشویه ، دهانشویه بدون الکل را انتخاب کنید، زیرا دندانهای حساس را کمتر تحریک می کند ، همچنین از مسواک های نرم استفاده کنید. درجه بندی مسواک ها برچسب گذاری میشود. به طور معمول ،بعد از استفاده از این روش ها حساسیت دندان باید در عرض یک هفته کاهش یابد ولی اگر درمان های خانگی کار ساز نباشند، می توانید با دندانپزشک خود در مورد تجویز خمیر دندان و دهانشویه صحبت کنید.
 • همچنین ممکن است ژل فلوراید تجویز کنند این ژل می تواند به تقویت مینای دندان و محافظت از دندان ها کمک کند.
 • درمان بیماری هایی که باعث حساسیت دندان می شود:مشکلات و بیماری هایی که موجب حساسیت دندان شما می شود، باید قبل از اینکه مینای دندان را از بین ببرند و به دندان آسیب برسانند، درمان شوند ، رفلکس معده را می توان با کاهش دهنده اسید معده، درمان کرد و بولیمیا تحت نظر روانپزشک درمان میشود .
 • با مسواک زدن و حفظ بهداشت دهان و دندان،به راحتی می توان بافت های فرسوده را درمان کرد .
 • در موارد حساسیت شدید و ناراحتی ناشی از نازک شدن لثه، دندانپزشک شما ممکن است از پیوند لثه استفاده کند.
 • بهتر است روی دندان قروچه کردن خود تمرکز کنید و آن را انجام ندهید.
 • کاهش استرس و کافئین قبل از خواب نیز ،می تواند مانع از دندان قروچه در شب شود همچنین می توانید در طول شب، برای محافظت از دندان ها از محافظ دهان استفاده کنید.

حساسیت دندان

از بین بردن حساسیت دندان با درمان های خانگی

چه زمانی به دلیل حساسیت دندان حتما باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر حساسیت دندان شما زیاد است، با دندانپزشک خود در مورد یافتن یک راه حل صحبت کنید اگر دچار علائم حفره یا آسیب احتمالی ریشه هستید، می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید تا به سرعت درمان کمک کنید و از عوارض پیشگیری کنید این علائم عبارتند از:

 • درد دندانی خود به خودی که بدون علت مشخص رخ می دهد
 • حساسیت محدود شده به یک دندان
 • درد شدید به جای درد خفیف
 • تغییر رنگ سطح دندان ها
 • درد به هنگام غذا خوردن

حساسیت دندان

 

توصیه های مفید برای از بین بردن حساسیت دندان

درمان های طبیعی ، خانگی و طب سنتی برای رفع حساسیت دندان:

1. روغن نارگیل:

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را در دهان ریخته و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی دندان ها بکشید.روغن را بیرون بریزید و دندانهایتان را مسواک بزنید.شما باید این روش را یک بار در روز انجام دهید، ترجیحا هر روز صبح.

2.شست و شو با آب نمک :

یک دوم قاشق چای خوری نمک و یک لیوان آب گرم.نمک را به آب اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید و سپس برای شستشوی دهان خود از آن استفاده کنید.شما باید این کار را دو بار در روز تکرار کنید .

حساسیت دندان

درمان حساسیت دندان با روش های طبیعی و خانگی

3.ماست:

شما فقط به یک نصف کاسه ماست ساده نیاز دارید. روزانه یک بار ماست را بخورید.

4:برگ گواوا :

برگهای گواوا را کاملا بشویید ،سپس آنها را به مدت 1 الی 2 دقیقه بجوید و بیرون بیندازید .شما باید روزانه یک یا دو بار، این کار را تکرار کنید.

5.سیر:

یک حبه سیر ،چند قطره آب و مقدار کمی نمک .سیر را له کنید و سپس آب و نمک را به آن بیافزایید .مخلوط بدست آمده را روی دندان خود قرار دهید و بعد از 10 الی 15 دقیقه، آن را بردارید و بعد با آب ،شست و شو دهید.این عمل را یک بار در روز تکرار کنید .

حساسیت دندان

حساسیت دندان را چگونه درمان کنیم؟

6.پیاز:

یک تکه پیاز کوچک را چند دقیقه کوتاه می توانید روی دندان آسیب دیده خود بگذارید و بعد از 10 دقیقه آنرا بشویید.

این کار را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

7. اسانس ها:

روغن گل میخک :

6 قطره روغن گل میخک و یک قاشق چایخوری روغن نارگیل.این دو را با هم مخلوط کنید ، و سپس روی دندان و لثه بگذارید و بعد از 5 تا 10 دقیقه با آب ،دهانتان را شستشو دهید.این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

روغن درخت چای :

قطره روغن درخت چای و یک قاشق چایخوری روغن نارگیل .این دو را با هم مخلوط کنید و سپس روی دندان یا لثه آسیب دیده، بگذارید و بعد از 5 تا 10 دقیقه با آب ،بشویید. این کار را نیز یک یا دو بار در روز تکرار کنید. فقط مراقب باشید که اسانس ها را نباید ببلعید.

حساسیت دندان

درمان حساسیت دندان با طب سنتی

 

8. ویتامین ها:

اگر از حساسیت دندان رنج میبرید ،باید مطمئن شوید که به اندازه کافی از ویتامین A و B استفاده می کنید ،که سلامت دندان ها و لثه ها را افزایش می دهند.

9.دهانشویه فلوراید:

تنها به یک فنجان کوچک از دهانشویه فلوراید نیاز دارید.آن را خوب، یک تا دو دقیقه قرقره کنید. شما باید این کار را دو بار در روز انجام دهید.

حساسیت دندان

روش های خانگی برای درمان فوری حساسیت دندان

پیشگیری از حساسیت دندان:

 1. از یک مسواک نرم استفاده کنید و دندان هایتان را به آرامی مسواک کنید.
 2. از غذاهای اسیدی استفاده نکنید.
 3. مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید.
 4. به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 5. علاوه بر غذاهای اسیدی، از خوردن مواد غذایی زیر هم اجتناب نمایید. بستنی، نوشابه ،قهوه یا چای داغ، آب نبات، تافی های چسبناک، گوجه فرنگی و نوشیدنی های سرد.

مطالب مشابه را ببینید!