مجله تاپ‌ناز‌

“دکوراسیون سنتی” با استفاده از المان های سنتی در منزل

دکوراسیون سنتی خانه برای خیلی از افرادی که با خاطرات زندگی می کنند می تواند جذاب باشد. مزیت آن ایجاد فضای سنتی ایرانی در منزل باشد که تقریبا کار راحتی است، هر کسی هم می تواند آن را طراحی کند و احتمالا تعداد زیادی از المان های آن در دسترس می باشند.

استفاده از المان های سنتی دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی
در بین سبک های دکوراسیون داخلی، دکوراسیون های سنتی خانه ایرانی این روزها باز هم به میدان آمده است و طرفداران خاص خودش را دارد. خیلی از ما در خانه حیاط مادر بزرگ با همسالانمان بازی کرده ایم و روزهای خاطره انگیزی را گذرانده ایم. حالا دیگر خانه حیاط دار و شاید مادربزرگی هم در کار نباشد، همان حال و هوا را می خواهد در حد توان برای داشتنش تلاش می کنیم. اگر شما هم جزو این افراد هستید پس این مطلب را دنبال کنید و از آن ایده بگیرید.
ببینید : عکس های دکوراسیون سنتی بسیار زیبا و شیک

چطور منزل ایرانی با دکوراسیون سنتی داشته باشم؟

داشتن دکوارسیون سنتی در منزل خیلی هم سخت نیست. لازم نیست سبک زندگی خود را به شیوره سنتی تغییر دهید، هر روز برای خود در تنور نان بپزید، یا حتما در خانه بر روی زمین بنشینید و دور تا دور خانه پشتی قرار دهید. برای ایجاد دکرواسیون سنتی منزل، فقط کافی است المان های سنتی، صنایع دستی و وسایل و رنگ هایی که در گذشته کابرد بیشتری داشته اند را به طراحی منزل خود اضافه کنید.

مصلا اگر اهل موسیقی هستید، می توانید از آلات موسیقی سنتی ایرانی مانند یک دف کوچک و یا یک سه تار استفاده کنید و از تابلوهای نقاشی دیگر نیاز نیست استفاده کنید. یا می توانید یک دف کوچک را به دیوار آویزان کنید. اصلا شاید وجود همین ساز حتی به عنوان دکوری باعث شود که شما به موسیقی جذب شوید و نوازنده ای حرفه ای شوید!

دکوراسیون سنتی

همچنین شما می توانید دکوراسیون قاجاری در منزل ایجاد کنید. در این سبک چیدمان، رنگ قرمز و سبز هم بسیار چشمگیر است. می توایند کوسن و رویه مبل را از این طرح های قاجاری انتخاب کنید و به همین سادگی دکوراسیون سنتی در خانه ایجاد کنید. باید دقت کنید که هر گوشه از منزل شما نباید یک ساز وجود داشته باشد. در انتخاب کردن اجزای دکوراسیون باید دقت کنید. مصلا رومیزی، رویه مبل، فرش و پرده باید هماهنگ باشند تا حس اعتشاش و شلوغی در خانه ایجاد نشود. ذهن و بینایی شما هم نیاز به استراحت دارد. اگر در استفاده از جزییات و صنایع دستی زیاده روی کنید خیلی زود از منزل خود خسته می شوید.

دکوراسیون سنتی

استفاده از فرش ایرانی

فرش ایرانی یکی از مهمترین المان های سنتی برای دکوراسیون سنتی است. می توانید در حرکتی مبتکرانه، فرش ها را به فرش بافی ببرید و از آنها بخواهید که برای شما فرش چهل تکه درست کنند. فرش چهل تکه به این صورت است که فرش را به چند تکه گوچم و بزرگ تقسیم می کنند و همه را با هم به چند فرش با ابعاد مختلف تبدیل می کنند. مزیت این کار این است که فرش های شما یک سبک و رنگ خواهند داشت و هماهنگی خوبی در خانه سنتی ایجاد می شود.

بخوانید : در نورپردازی خانه های مدرن و سنتی به این نکات توجه کنید

استفاده از صندوق چوبی

صندوق های چوبی را می توانید خیلی راحت در بازار پیدا کنید. اگر یک صندوق خیلی قدیمی داشته باشید که کهنگی آن مشخص است که چه بهتر. اما اگر ندارید پس می توانید یک صندوق با شکل و شمایل چوب هنه سفارش دهید. اگر صندوقچه ای بزرگ دارید، از آن می توانید به عنوان میز، یا صندلی هم استفاده کنید، پس با یک تیر دو نشان می زنید.
دکوراسیون سنتی

استفاده از کمد چوبی

کمد چوبی خانه مادربزرگ شاید یادتان باشد؟ حالا این کمد چوبی با تزئینات آینه کاری و مقداری تغییرات می تواند یک ویترین برای خاران شما در پذیرایی منزل باشد. می توایند چند قطع صنایع دستی را در این کمد قرار دهید و از تماشای آنها لذت ببرید.

استفاده از کوزه سفالی

کوزه های سنتی در تمام خانه های ایرانی و قدیمی پیدا می شوند. قبلا استفاده های متفاوتی داشته اند اما امروزه می توانند با تغییر کاربری، حس و حال سنتی به منزل شما بیاورند. با استفاده از چند کوزه سفالی کوچک و بزرگ در یک گوشه از منزل می توانید یک گلخانه زیبا داشته باشید. می توانید آبنماهای سنتی که با این کوزه ها درست شده اند را خریداری کنید و از صدای اب در کنار گلخانه منزل لذت ببرید.

دکوراسیون سنتی

استفاده از ظروف مسی

در گذشته از ظروف مسی استفاده می شود، این ظروف یک حال و هوای سنتی در منزل شما ایجاد می کنند. این ظروف مسی ماتوند گلدان یا ظرف میوه و آجیل شما باشد. این یک ایده خلاقانه برای کمک به دکوراسیون سنتی شما است.

انتخاب مبلمان سنتی
مبلمان کلاسیک یا سنتی یکی از المان های مهم برای افرادی است که به دکوراسیون سنتی منزل علاقه دارند. یکی از مخبوب ترین مبلمان برای ایرانیان طرفدار سبک سنی مبلمان استیل است که حساسیت های زیادی در ساخت آن به کار می رود. ساخت مبل استیل امروزه به روش صنعتی انجام می شود و دیگر مانند گذشته ساخت آن سخت نیست.
دکوراسیون سنتی
دکوراسیون سنتی در منازل ایرانی، هم زیبا است و هم به منزل شما هویت می دهد. در واقع شما در این سبک از تمام امکانات موجود که ممکن بود بی فایده و ناکارآمد به نظر برسند استفاده می کنید. صندوق های قدیمی، قالیچه ها، پارچه های قدیمی و دیگر گزینه … این هم باید بگوییم که قرار نیست خانه شما به صورت کامل سنتی باشد. گاهی با ترکیب مدرن و سنتی می توانید خانه ای بسیار زیبا داشته باشید. حتی می توانید از المان های سنتی دیگر کشور ها و فرهنگ ها استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!