مجله تاپ‌ناز‌

آموزش ساخت پماد ضد آرتروز و التهاب مفاصل در منزل

پماد ضد آرتروز

آرتروز که سبب التهاب مفاصل می شود یکی از بیماری های شایع است. در آرتروز یا استئوآرتریت، غضروف صدمه دیده و به مرور از بین می رود و ممکن است هر مفصلی را درگیر کند.

پماد گیاهی ضد آرتروژ

بره موم به عنوان ماده ضد عفونی کننده و عاملی موثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماری ها در کندو محسوب می شود. بره موم در محل ورود زنبوران به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالا می تواند نقش ضد عفونی کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نماید.
همچنین پر کردن شکاف ها، تنگ کردن سوراخ های تهویه، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، ترمیم شکستگی ها، جلا دادن و ضد عفونی کردن جدار داخلی کندو و قاب ها، محکم کردن محل اتصال قاب های عسل به کندو و به یک دیگر از دیگر کاربردهای بره موم است. 

خواص روغن ها و پودرهای گیاهی

پودر سیر و آرتروز:
پودر سیر دارای ترکیب الیسین می باشد که در گرم کردن بافت مفصل موثر است. از جمله ترکیبات سیر گوگرد است که در ساختمان آلیسین وجود دارد.

آرتروز و کنجد:
آرتروز یا استئوآرتریت، شایع ترین بیماری التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می رود.آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند. روغن کنجد در چین باستان برای نرم کردن مفصل مورد استفاده بوده است.

روغن زیتون:
ماساژ با روغن زیتون، مفصل ها را نرم و منعطف می کند و درد زانو را تسکین می دهد. این روغن حاوی ماده ای به نام «الیوکانتل» است که درد در قسمت موثر را کاهش می دهد.

روغن زنجبیل:

روغن زنجبیل نیز دارای اثر گرمی بخش بر مفاصل است. زنجبیل جریان خون را در مفاصل افزایش می دهد و به همین دلیل سبب کاهش درد زانو و سایر مفاصل می شود.

روغن شترمرغ:
برای روغن شتر مرغ خواص دارویی زیر را ذکر نموده اند. که اشاره ای نیز به کاهش درد مفاصل شده است. از جمله خواص دارویی روغن شتر مرغ

1. درمان زخم ها و کبودی ها، بریدگی ها و خراشیدگی های پوست
2. ترمیم سوختگی های خفیف و شدید
3. درمان زخم بستر و نیش حشرات و خاصیت آنتی هموروئیدی
4. برطرف کننده ناراحتی های پوستی درجه 3 و التهابات پوستی، تب خال، تاول، اگزما، پسوریازیس، قانقاریا
5. تسکین دردهای مزمن و شدید مفاصل (کمردرد، آرتروز، زانودرد، رماتیسم و سیاتیک)
6. برطرف کننده دردهای ناشی از کوفتگی و کشیدگی عضلات و ماهیچه ها (دررفتگی و رگ به رگ شدن)

پماد ضد آرتروز

پماد ضد آرتروز

روغن سیاه دانه:
مصرف سیاه دانه در روایات اسلامی نیز توصیه شده و گفته می شود روغن سیاه دانه در کاهش قند خون، تعادل فشارخون، بهبود آرتروز و التهاب لثه موثر است و کلیه و مجاری ادراری را تصفیه می کند.


موارد مورد نیاز

بره موم 20 گرم
روغن شتر مرغ 20 گرم
روغن زنجبیل 20 گرم
روغن سیاه دانه 20 گرم
روغن رازیانه 20 گرم
روغن رازیانه 20 کرم
پودر آویشن 20 گرم
پودر بذر کرفس 20 گرم

همچنین بخوانید : خانه را کاملا ضد آلرژی کنید

روش ساخت پماد ضد آرتروز

دانش آموزان بره موم را به عنوان ماده پایه انتخاب نمودند. ابتدا برای نرم کردن بره موم 30 درصد وزن کل بره موم را الکل ریختند و به مدت 15 روز در آزمایشگاه نگهداری شد و هر روز آن را بهم زدند تا کاملا نرم شد سپس با قاشق آن را خوب له نموده و با میکسر به صورت خمیر تبدیل کردند. سپس برگ آویشن و بذر کرفس را با دستگاه آسیاب کاملا پودر کردند و مقدار 20 گرم از هرکدام جداگانه مخلوط شدند و با دستگاه همزن برقی خوب مخلوط گردیدند. در مرحله بعد روغن های گیاهی هر کدام به مقدار 20 گرم وزن شدند و جداگانه به مخلوط قبلی افزوده شدند و با همزن برقی برای یکنواخت کردن پماد به مدت 15 دقیقه با 1000 دور در دقیقه کاملا یکنواخت شدند. 

ساخت و بررسی پماد ضد درد بر آرتروز مفصل

توجه به خاصیت گرمازایی روغن ها در سطح پوست بدن این فرضیه را تقویت می کند که پماد ضد درد به عنوان یک فراورده طبیعی از طریق پوستی سبب کاهش درد آرتروز می شود. بعد از مالش پماد بر سطح پوست گرمای پوست افزایش می یابد و جریان خون به سطح پوست کشیده می شود و درد از بین می رود.

مطالب مشابه را ببینید!