مجله تاپ‌ناز‌

روش های تشخیص کودک ترنس (هویت جنسی متناقض)

روش های تشخیص کودک ترنس (هویت جنسی متناقض)

روش های تشخیص کودک ترنس را در این بخش توضیح داده ایم. ممکن است کودک شما ترنس باشد که همین باعث بروز علائم نارضایتی از جنسیت می شود که با روش هایی می توان به این قضیه پی برد.

اگر فرزند شما رفتارهایی مطابق با جنسیت خود نشان نمی دهد، شاید شما از خودتان بپرسید که ایا کودک من ترنس است یا نه؟ باید به این دقت کنید که چطور کودک شما در مورد هویت جنسیتی خود صحبت می کند و به گرایش هایی که مطابث با جنسیت او نیستند باید توجه کنید. باید مراقب باشید که زیاد وسواس به خرج ندهید، زیرا خیلی از هنجارهای جنسیتی در اقع ممکن است کلیشه باشند. مثلا، یک پسر بچه شاید دوست داشته باشد با عروسک بازی کند که لزوما ترنس نیست. در نهایت، به کودک باید کمک کنید که احساسات و هویت واقعی خود را پیدا کند و اگر ترنس است، به او عشق بورزید و از او حمایت کافی را به عمل آورید. در این مطلب به روش های تشخیص کودک ترنس می پردازیم.

چطور تشخیص بدهیم کودک ترنس است؟

با مشاهده و زیر نظر گرفتن کودک و بررسی این نکات می تواند ترنس بودن کودک را مشخص کنید.

1.بررسی گرایش های غیرجنسیتی کودک : توجه به گرایش های غیر جنسیتی یکی از روش های تشخیص کودک ترنس می باشد. ممکن است دیده باشید که دخترتان دوست دارد با اسباب بازی های پسرانه مانند کامیون و یا تفنگ بازی کند. باید توجه داشته باشید که این موضوع به این معنی نیست که او ترنس است. با این حال، اگر کودک تمایل و گرایش شدید به چیزهایی دارد که مطابق جنسیت او نیست، بهتر است او را زیر نظر بگیرید.

 • کودکی که نسبت به جنسیت خود، بسیار متفاوت عمل کرده و دوست ندارد کار‌هایی را انجام دهد که نسبت به جنسیت وی از او انتظار می‌رود، احتمالا ترنس است.
 • به یاد داشته باشید که اکثر مفاهیم جنسیتی به نوعی کلیشه هستند. به عنوان مثال، پسران به طور ژنتیکی تمایل به رنگ آبی ندارند.

2.بررسی کردن علائم: کودک ترنس معمولا نشانه های بسیاری از جنسیت واقعی اش نشان می دهد. بازی های خیالی میکند، لباس پوشیدن و نحوه آرایش کودک معمولا نشان دهنده جنسیت او می باشد. اگر کودک بسیار از این علائم را نشان دهد، ممکن است ترنس باشد :

 • اصرار به خرید در قسمت دختران/ پسران
 • انتخاب یک اسم پسر یا دختر برای خود
 • ترجیح دوستی با جنس مخالف
 • ایجاد جنجال و الم شنگه در زمان اصلاح و آرایش مو
 • جا زدن خود به جای شخصیت‌های یک کتاب یا فیلم که جنسیت مورد دلخواه وی را دارند
 • نارضایتی از اندام‌های تناسلی خود
 • درخواست برای کتاب یا اسباب بازی‌هایی که مختص دختران یا پسران است
 • تمایل به تناسخ و تجسم در جنسیت واقعی خود
 • شاد و خوشحال بودن در زمانی که به آن‌ها اجازه می‌دهید کار‌ها و فعالیت‌هایی را انجام دهند که مطابق با جنسیت آن‌ها نیست

3.بروز علادم نارضایتی در ارتباط با نقش جنسیتی اش : بررسی رفتار و عکس العمل کودک در مقابل ایده ال های کانون خانواده یا جامعه می توند روش خوبی برای تشخصی یک کودک ترنس باشد. به عنوان مثال اگر پسر شما هنگام اصلاح موهایش داد و بیداد می کند و مایل نیست که موهایش را کوتاه کنید و یا اگر دختر شما گریه می کند وقتی که به او می گویید نمی تواند از قسمت پسرها برای خود لباس انتخاب کند، این علائم ممکن است نشانه هایی از ترنس بودن وی باشد. ممکن است کودک شما حس کند دنیا به آخر رسیده اگر وانمود کند کس دیگری است.

 • نسبت به بهانه گیری و خشم کودک در زمان کوتاهی مو، خرید لباس، انتخاب رنگ و دیگر موارد زیبایی و آرایشی دقت کنید.
 • به بحث و گفتگو‌ها توجه کنید. به عنوان مثال، اگر شما بیان می‌کنید “پسران باید این طور لباس بپوشند” و کودک می‌گوید “اما من یک پسر نیستم! من دخترم! ” پس، ممکن است کودک ترنس باشد.
 • به دنبال مشکلات رفتاری، افسردگی و حالت‌های روحی باشید. کودکانی که مجبور هستند خلاف جنسیت واقعی خود رفتار کنند، ممکن است بسیار ناراحت و مضطرب باشند.

4.توجه کردن به نحوه تشخیص هویت کودک : کودک از کلمات برای تعیین هویت خودش استفاده می کند. اگر کودک نسبت به جنسیت خود مطمئن باشد، ممکن است بگوید من می دانم که یک پسر هستم در حالی که دختر متولد شده است.

5.تحول و تغییر جنسیت : جنسیت معمولا ا سن 3 سالگی اشکار می شود، ولی ممکن است از 2 سالگی یا 18 ماهگی هم شروع شود.
6. بررسی ثبات و پیگیری : اگر فرزندتان اصرار داشت که برای مدت کوتاهی، او را مثلا “جان” بنامید، این امر لزوما نشانه ترنس بودن وی نیست. معمولا کودکان دوست دارند در مرحله‌ای از زندگی خود، تظاهر به جنس مخالف کنند. با این حال، اگر فرزند شما اصرار دارد که جنسیتی متفاوت دارد، این امر می‌تواند نشانه ترنس بودن باشد.
 • تغییر جنسیت کودک می‌تواند به بهبود روابط اجتماعی، تمرکز در مدرسه و سلامت روحی و روانی وی کمک کرده و مشکلات رفتاری وی را کاهش دهد.
 • در برخی از کودکان ممکن است روند تشخیص هویت، مدت زمان بیشتری طول بکشد. این مرحله به طور معمول در سن ۹ یا ۱۰ سالگی به پایان می‌رسد.
7. برخی کودکان ممکن است تا زمان بلوغ، جنسیت خود را تشخیص ندهند : کودکان در سنین پایین ممکن است درباره هویت جنسیتی خود سوال نکنند. دوره بلوغ زمانی است که بیشتر نوجوانان، هویت جنسیتی خود را مورد سوال قرار می‌دهند. بروز تغییرات در بدن و هورمون‌ها باعث می‌شود که کودک نسبت به بدن خود آگاهی پیدا کند.
 • دوره بلوغ و سال‌های پس از آن، زمانی است که کودک شروع به اکتشاف خود می‌کند. اگر کودک بیان و احساس می‌کند که جنسیت دیگری دارد، به او توجه کنید.

روش های تشخیص کودک ترنس (هویت جنسی متناقض)

8.در صورت تمایل کودک، یک آزمایش انجام دهید : آزمایش و خطا یکی دیگر از راه‌های تشخیص کودک ترنس است. به کودک اجازه دهید تا آزادانه، هویت جنسیتی خود را مورد بررسی قرار دهد. اگر فرزند شما فکر می‌کند که ترنس است، برای چند روز به او اجازه دهید تا جنس مخالف خود را آزمایش کند. به عنوان مثال، فرزند پسر خود را «جنیفر» نامیده و بگذارید لباس و آرایش دخترانه داشته باشد.
 • اجازه دهید، خود کودک این آزمایش را مدیریت کرده و او را تحت فشار قرار ندهید.
 • در زمان آزمایش، کودک خود را تحت نظر بگیرید. آیا احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری می‌کند؟
9.اجازه دهید کودک درباره هویت جنسیتی خود با یک مشاور صحبت کند :  ممکن است کودک نتواند با شما درباره احساس و هویت جنسیتی خود صحبت کند. سعی کنید از مشاوری کمک بگیرید که تجربه کار با کودکان ترنس را داشته باشد.

ترنس یعنی چه؟

ترنس به این معنی است که فرد رفتار هویتی متفاوتی از جنسیتی که دارد داشته باشد. این را باید بدانید که کودک، نمی توند ترنس بودن خود را انتخاب کند و این موضوع هیچ ارتباطی با شیوه بزرگ کردن کودک ندارد. بچه های ترنس اینگونه متولد می شوند. ترنس بودن موضوعی غیرطبیعی نیست.

بعضی از کودکان ممکن است در سن 3 سالگی، جنسبت واقعی خود را نشان دهند. ولی در بعضی دیگر ممکن است این روند به دلایل زیر بیشتر زمان ببرد. مانند :

 • عدم آگاهی
 • ترس از عدم پذیرش و طرد شدن
 • ترس از بدنامی و خفت
 • مسخره شدن و مورد سرزنش قرار گرفتن

چطور به کودک ترنس کمک کنیم؟

1.کودک خود را الگو قرار دهید

اگر به حرف های کودک خود خوب گوش کنید، فرزند شما به شما می گوید که چه چیزی می خواهد. این موضوع به شما کمک میکند تا تفاوت میان زمانی که کودک می گوید من یک دخترم و زمانی که یک پسر بچه دوست دارد فقط لباس دخترانه بپوشد را متوجه شوید.

 • انتخاب جنسیت باید بر اساس نیاز و احساس فرزند شما باشد، نه بر اساس آنچه شما فکر می‌کنید.

2.از کودک ترنس باید حمایت کنید

کودکان ترنسی که مورد حمایت خانواده‌های خود قرار می‌گیرند، کمتر دچار خودکشی، آوارگی یا مشکلات جدی روحی – روانی می‌شوند.
 • برخی مطالعات نشان داده اند کودکان ترنسی که عمل تغییر جنسیت را انجام داده اند نسبت به کودکانی که انجام نداده اند، کمتر دچار مشکلات روحی – روانی هستند.

3.به علائم افسردگی و اضطراب توجه کنید 

یکی از بهترین روش‌های تشخیص کودک ترنس بررسی علائم اضطراب اوست. تمام کودکان ترنس در معرض ابتلا به مشکلات روحی – روانی قرار دارند. اگر علائم زیر را مشاهده کردید، با یک متخصص مشورت کنید. علائمی مانند:
 • خواب بیش از حد
 • کاهش یا افزایش ناگهانی وزن
 • عدم علاقه به فعالیت‌هایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌برده است
 • تغییرات خلقی قابل توجه

4.اگر فرزند شما ترنس است، گزینه های پزشکی را بررسی کنید

ممکن است کودک بخواهد تغییراتی در بدن خود انجام دهد. گزینه های پزشکی به معنی ترنس بودن نیستند. باید فرزند خود را حمایت کنید. در مورد این گزینه ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مشابه را ببینید!