مجله تاپ‌ناز‌

درمان شقاق مقعدی با مواد طبیعی ؛ روش های درمان شقاق مقعد و درمان با عسل

در این مطلب روش های مختلف درمان شقاق مقعد با مواد طبیعی با استفاده از عسل، سرکه سیب، میوه، روغن نارگیل، آلوئه ورا و … را می خوانید.

درمان شقاق مقعدی با مواد طبیعی ؛ روش های درمان شقاق مقعد و درمان با عسل

رو های خانگی درمان شقاق مقعد در منزل

شقاق مقعدی زخمی است که در اطراف مقعد ایجاد می شو و می تواند باعث درد و خونریزی در هنگام دفع بشود. به این مشکل شکاف رکتوم هم می گویند.

در طول زمان، شکاف های موجود در مقعد عمیق تر می شوند تا بافت های عضلانی هم در معرض آن قرار بگیرند. این مشکل ممکن است به دلیل قشار آوردن به نگام دفع، زایمان و یا حتی اسهال طولانی مدت و یا یبوست ایجاد شود. طبق مطالعات بیماری التهابی روده، سرطان و یا عفونت هم می توانند یکی از دلایل عمده شقاق مقعدی باشند.

شقاق مقعدی 

شقاق مقعدی ممکن است در هر سنی ایجاد شود و معمولا در کودکان و نوزادان هم دیده می شود. در واقع، شکاف های مقعدی زیاد جدی نیستند و در بعضی از موارد زخم پس از 4 تا 6 هفته خود به خود بهبود پیدا می کند. با این حال در این مطلب چند راهنکاری خانگی را برای درمان شقاق مقعدی به شما معرفی می کنیم.

درمان شقاق مقعد با عسل

درمان شقاق با روغن زیتون، موم و عسل

افرادی که شقاق مقعدی داشتند بعد از استفاده از درمان موضعی، کاهش قابل توجهی در درد، خونریزی و خارش داشتند. ترکیب روغن زیتون، عسل و موم دارای خاصیت ضد باکتری و اثرات درمانی می باشد. این مخلوط هیچ نوع اثر جانبی هم ندارد و بی ضرر است. محققان نتیجه گرفتنه اند که این مواد، ترکیبی بی خطر است و درمان موثر شقاق مقعد است و حتی می تواند در دمان بواسیر هم موثر باشد.

نحوه مصرف :

مقدار مساوی روغن زیتون، موم و عسل را درون یک کاسه مخلوط کنید.

ترکیب به دست آمده را در مایکروویو گرم کنید تا زمانی که موم به صورت کامل ذوب شود.

مخلوط را خنک کنید، سپس آن را در منطقه اسیب دیده بدن اعمال کنید.

این کار را چند بار در طول روز انجام دهید.

درمان شقاق مقعد با عسل

درمان شقاق مقعدی با آلوئه ورا 

تسکین دادن درد و قدرت التیام طبیعی آلوئه ورا باعث شده که از آن در درمان علائم شقاق مقعد و همچنین کمک به احیای بافت پوست آسیب دیده کند.

روش مصرف :

یک ربگه آلوئه ورا را برادارید و آن را بشکافید تا ژل آن خارج شود.

ژل را به صورت مستقیم روی منطقه آسیب دیده بزنید.

این کار را می توانید چند بار در روز انجام دهید.

درمان شقاق مقعد با عسل

درمان شقاق مقعدی با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان طبیعی عالی برای شقاق مقعد می باشد. سرکه سیب باعث درمان یبوست می شود؛ یبوست یکی از دلایل بروز شقاق مقعد می باشد. فیبر محلول در آب سرکه سیب، پکتین نام دارد، می تواند به صورت قابل توجهی هضم را بهبود دهد که در نتیجه دفع را راحت می کند.

روش مصرف سرکه سیب :

یک یا 2 قاشق غذاخوری سرکه خام را به کمی آب اضافه کنید.

با توجه به طعم، کمی عسل به آن اضافه کنید.

روزی دو بار این روش را به کار ببرید.

درمان شقاق مقعدی با روغن نارگیل

به دلیل مقادیر زیاد تری گلیسرید زنجیره میانی، روغن نارگیل می تواند به صورت موثری منطقه تحت تاثیر را چرب کند و باعث بهبود زخم شود. روغن نارگیل یکی از بهترین گزینه ها برای درمان شقاق مقعدی می باشد.

روش مصرف روغن نارگیل :

کمی روغن نارگیل را به صورت مستقیم 2 یا 3 بار در روز بروی اسفنکتر بمالید. در موارد شدید، زمان مصرف روغن را افزایش دهید. در صورت نگه داشتن یبوست و همچنین مشکلات سیستم گوارش می توانید روغن نارگیل را در رژیم غذایی روزانه خود هم استفاده کنید.

استفاده از تخم کتان برای یبوست

به دلیل وجود اسید چرب امگا 3 و همچنین فیبر، بذر کتان یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان خونریزی شکاف های مقعد می باشد. تخم کتان یبوست را هم درمان می کند.تخم کتان ملین است، می تواند باعث شود که فشار کمتری در موقع دفع به شما وارد شود.

روش مصرف تخم کتان :

یک قاشق غذاخوری پودر بذر کتان را در کمی آب بریزید و یک بار در روز و قبل از خوابیدن مصرف کنید. ممکن است مکمل کتان را بعد از مشورت با پزشک، در قالب کپسول مصرف کنید.

درمان شقاق مقعدی با گیاه هماور (کامفری)

هماور گیاهی است از تیره گاوزبان ها، که باعث بهبود در التیام زخم شده و درد ناشی از شقاق مقعدی را از بین می برد. برخی از مطالعات بالینی هم این ادعا را تایید می کند که  هماور توانایی التیام زخم را دارد.

برای استفاده از این گیاه:

یک قاشق غذاخوری هماور خشک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه خیس بخورد. آن را صاف کنید و اجازه دهید سرد شود و سپس از آن برای تمیز کردن منطقه آسیب دیده استفاده کنید. این کار را دوبار در روز انجام دهید.  همچنین شما می توانید پماد بدون نسخه کامفری را هم تهیه کرده و دوبار در روز بر موضع آسیب دیده بمالید.

استفاده از آب میوه برای درمان شقاق مقعدی

با توجه به اینکه شقاق مقعدی به دلیل مصرف مواد غذایی مانند نشاسته فرآوری شده و همچنین قندهایی که باعث یبوست و سخت شدن مدفوع می شوند، اتفاق می افتد. نخستین اولویت برای شما، درمان یبوست نرم شدن مدفوع می باشد.

روش مصرف :

روزی 3 یا 4 بار در روز میوه تازه مصرف کنید. می توانید روزی 7 تا 8 لیوان آب میوه مصرف کنید. آنزیم های گوارشی موجود در آب میوه می تواند روند هضم غذا و راحتی در دفع مدفوع را بهبود دهد.

بخوانید : درمان شقاق و فیشر مقعدی با روش های خانگی و طبیعی در منزل

مطالب مشابه را ببینید!