مجله تاپ‌ناز‌

باکتری های زیر بغل برای سلامت بدن مفید هستند

عرق زیر بغل, باکتری های زیر بغل

بهتر است برای عرق زیر بغل از محصولات ضد تعریق استفاده نکنید. افرادی که از ضد تعریق استفاده می کنند میکروب های بیشتری در زیر بغل خود دارند ولی تعدادشان کم است در حالی که میکروب های این ناحیه برای سلامت و سیستم ایمنی بدن لازم است.

باکتری های زیر بغل و تقویت سیستم ایمنی بدن

نوع بویی که در ناحیه زیر بغل ایجاد می شود و چگونگی برخورد با آن، با سیستم مشابهی از میکروب ها در داخل روده مرتبط است که شما را از ابتلا به برخی بیماری ها محافظت می کند.
بویی که بر اثر تعریق ناحیه زیر بغل ایجاد می شود به دلیل باکتری هایی است که آنجا رشد می کنند. محققان بر این باورند که نوع بوی زیر بغل و کاری که در ارتباط با رفع آن انجام می دهید، با سیستمی از میکروب ها در ارتباط است که افراد را در برابر بیماری ها مصون می دارد یا مستعد ابتلا به آنها می سازد.

درست مانند فضای روده، در ناحیه زیر بغل هم تنوعی از میکروب ها زندگی می کنند و استفاده از دئودورانت ها و ضدتعریق ها بیشتر از آن که بوی آنها را تغییر دهد، کار خود میکروب ها را دگرگون می کند.
میکروب هایی که زیر پوست، در ناحیه زیر بغل، روی پوست و داخل روده ها و بزاق دهان وجود دارند، نقش مهمی در حفاظت از ما در برابر سایر میکرواورگانیسم هایی بازی می کنند که متعلق به بدن ما نیستند.
گروهی از محققان نشان داده اند که حفاظت از میکروبیوم های ناحیه زیر بغل و در کل این سیستم، از سلامت کل بدن حفاظت می کند. تحقیقات آنها حاکی از آن است که جلوگیری از بوی بدن به طور قابل توجه و سریعی میکروبیوم ها را تغییر می دهد.
هر فردی میکروبیوم منحصر به خود را دارد که برحسب شرایط محیطی دچار نوسان می شود. زیست بوم های خاص از ما در برابر بیماری ها محافظت کرده و نقش مهمی در ایجاد بوی بدن را ایفا می کنند.

عرق زیر بغل, باکتری های زیر بغل

فوایدمهم باکتری های زیر بغل

برخی بر این باورند که دئودورانت ها و ضدتعریق ها ممکن است سرطان زا باشند در حالی که عده ای می گویند هنوز مدارکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. سرطان پستان نیز اغلب در قسمت فوقانی بدن و در نواحی خارجی سینه ایجاد می شود و بعضی محققان معتقدند که ابتلا به آن ممکن است با مقدار بافت این ناحیه و استفاده از دئودورانت ها و ضدتعریق ها مرتبط باشد.

همچنین آلومینیوم موجود در ضدتعریق ها که به منظور توقف ترشح عرق مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است به دلیل فلزات به کار رفته در آن سرطانزا باشند زیرا مانند استروژن عمل می کنند.
پژوهشگران موزه علوم طبیعی موزه کارولینالی شمالی دریافتند که تنوع میکروب هایی که در ناحیه زیر بغل رشد می کنند بسته به این که برای از بین بردن آنها از دئودرانت، ضد تعریق استفاده شده یا چیزی برای این منظور به کار نرفته، متفاوت است. به طور کلی، استفاده از دئودورانت ها و ضدتعریق ها تعداد و تنوع میکروب ها را در زیر بغل کاهش می دهند.

این محققان مشخص کردند افرادی که از ضدتعریق ها استفاده کرده بودند تعداد میکروب کم تر و آنهایی که از دئودورانت استفاده کرده بودند میکروبهای بیشتر اما با تنوع کم تری داشتند. «کورینباکتریوم» و «استافیلوکوک» از شایع ترین میکروب های ناحیه زیر بغل هستند. در افرادی که از محصولات بهداشتی در این ناحیه استفاده نمی کنند، تعداد «کورینباکتریوم»ها بیشتر است.

اما آنهایی که از محصولات ضدتعریق استفاده کرده بودند «استافیلوکوک» بیشتری در زیر بغل خود داشتند. این میکروب برای سیستم بدن انسان هم خوب است و هم بد و این حالت آنها به این بستگی دارد که چگونه توسط میکروب های دیگر متعادل می شوند.

از سوی دیگر، «کورینباکتریوم» بیشتر نقش حفاظتی از بدن را ایفا می کنند. افرادی که از ضدتعریق ها استفاده می کنند تنوع بیشتری از میکروب ها دارند اما تعداد آنها کم تر است. در حالی که تنوع میکروب ها در حفظ سلامت میکروبی بدن مؤثر است.

مطالب مشابه را ببینید!