مجله تاپ‌ناز‌

بیمه بیکاری؛ نحوه دریافت بیمه بیکاری و شرایط دریافت

بیمه بیکاری

کسی که بیکار شده و بخواهد از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند باید از مراحل دریافت بیمه بیکاری اطلاع داشته باشد و آنها را دقیق و به دقت انجام دهد. این فرد باید شرایط فرد بیمه شده را بداند و در صورت عدم اشتغال از آن آگاهی داشته باشد. کسی که می خواهد بیمه بیکاری دریافت کند باید حداثل 12 تا 24 ماه حق پرداختی بیمه داشته باشد.

از نظر قانون بیمه بیکاری، فرد بیکاری به کسی می گویند که به اراده خودش بیکار نشده است و آماده به کار است ولی شرایط به گونه ای شده ست که فعلا به دلایل حوادث مختلف مانند، سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی، تصادف و یا مواردی مانند اینها نمی تواند کار کند.

در این نوشتار در مورد مراحل دریافت بیمه بیکاری به شما می گوییم. عزیزانی که می خواهند در مورد شرایط و مراحل بیمه بیکاری بدانند لازم است که این مطلب را بخوانند.

 مراحل دریافت بیمه بیکاری برای فرد بیکار شده

هر فردی ممکن است در طول عمر کاری اش برای مدتی خاص از کار بیکار شود و گاهی به اراده خود فرد نیست. در این مدت فرد به خرج و مخارج احتیاج دارد تا مجدد به سر کار بازگردد. اگر فرد بیمه داشته باشد می تواند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شود. برای دریافت بیمه بیکاری لازم است که یک سری کارها را انجام دهید و مراحلی را طی کنید.

فرد ابتدا باید از یک سری شرایط خبر داشته باشد. اول اینکه باید بداند فرد دارای بیمه باید 12 تا 24 ماه حق بیمه را پرداخت کرده باشد. علاوه بر این باید حداکثر 30 روز از مدت بیکاری او گذشته باشد و بعد اعلام بیکاری کند.

مطلب مشابه: شرایط بیمه اختیاری (مشاغل آزاد) سازمان تامین اجتماعی

بیمه بیکاری

فرد برای دریافت بیمه بیکاری مدارک مورد نیاز را آماده کند و به اداره بیمه ای که در آن ثبت نام کرده است باید مراجعه کند و این مدارک را به همراه داشته باشد :

  • اصل قرارداد کار یکسال آخر با کپی
  • ۴ قطعه عکس ۴*۳ جدید
  • اصل مدرک تحصیلی یا مدرک فنی و کپی آن
  • شناسنامه و کپی کلیه ی صفحات شناسنامه
  • کارت ملی و کپی آن
  • اصل گواهی کار از شرکت و کپی
  • برای آقایان ارائه اصل کارت پایان خدمت و کپی آن لازم است.
  • کپی صفحه اول دفترچه

اداره برای فرد بیکار شده یک ساعت از یک روز خاص را تعیین می کند که باید همان ساعت و روز به اداره بروید و با ارائه اسکن کارت ملی و اثر انگشت حضور خود را اعلام کنید.

بعد از طی کردن مراحل دریافت بیمه بیکاری اداره در صورت بررسی وضعیت بیکاری فرد به او اعلام می کند استحقاق دریافت بیمه بیکاری را دارد و یا خیر.

میزان حقوق بیمه بیکاری برای افراد مجرد و متاهل متفاوت است و همچنین مدت زمانی که حق بیمه پرداخت کرده اند نقش مهمی در تعیین میزان حق بیمه بیکاری دریافتی خواهد داشت.

همچنین بخوانید: روش گرفتن سوابق بیمه تامین اجتماعی از اینترنت

مطالب مشابه را ببینید!