مجله تاپ‌ناز‌

دلیل وابستگی به فردی که دوستش داریم چیست؟

دلیل وابستگی به فردی که دوستش داریم چیست؟

دلیل وابستگی پس از رابطه جنسی چیست؟

ممکن است وابستگی پس از رابطه جنسی را تحربه کرده باشید. اما دلیل وابستگی بعد از سکس چیست؟ دلیل این وابستگی هورمون اکسی توسین است که در زنان بیش از مردان است.
این هورمون باعث افزایش اعتماد به نفس طرف مقابل می شود و به همین دلیل زنان پس از آمیزش جنسی، نزدیکی بیشتری به شریک جنسی خود احساس می کنند.
رابطه جنسی و آنچه که در اثر ارگاسم در بدن و مغز اتفاق می افتد همیشه جزو بزرگترین دلمشغولی دانشمندان است. دانشمندان امریکایی اقدام به انجام یک مطالعه بر روی زنان در هنگام ارگاسم کرده اند. آنها مغز زنان را هنگام اوج لذت جنسی اسکن کردند و دریافتند که با تحریک هر بخشی از بدن قسمت های مختلفی از مغز خانم ها فعال می شود. پس شاید بتوان فهمید که دلیل وابستگی پس از رابطه جنسی چیست. شاید همین اتفاقات در مغز است که این باور را به وجود می اورد که سکس، زوج ها را بهم نزدیک می کند.

چه اتفاقی در مغز می‌افتد؟

دانشمدان دانشگاه رونگرز، با اسکن کردن مغز خانم ها در هنگام ارگاسم به این نتیجه رسیده اند که با تحریک کردن قسمت های مختلف بدن یک زن، بخش هایی از مغز او فعال می شود. آنها دریافتند که حدود 30 بخش مختلف از مغز در این هنگام شروع به فعالیت می کند. از جمله قسمت هایی که به احساسات، لامسه، شادی، رضایت و خاطرات مربوط می شوند.

مشخص شد که 2 دقیقه قبل از رسیدن به ارگاسم مرکز پاداش مغز فعال می شود. این قسمت همچنین وقتی که غذا می خوریم یا چیزی می نوشیم فعال می شود. بلافاصله پس از رسیده به اوج لذت جنسی، بخش هایی دیگر از مغز تحت تاثیر قرار می گیرند. مثل قشر جحسی مغز، که احساس لامسه را از قسمت های مختلف بدن دریافت می کند؛ و در تهایت، قسمت هیپوتالاموس شروع به فعالیت می کند. هیپوتالاموس بخش کنترلی در مغز است که دجه حرارات، گرسنگی، تشنگی و خستگی بدن را تنظیم می کند.

دانشمندن کشف کردن که تحریک جنسی سیستم عصبی زن را تا حدودی بی حس می کند و درد را هم کمتر می کند و فقط لذت باقی می ماند. اما این تمام ماجرا نیست. ارگاسم تاثیرات بیشتری بر مغز و بدن می گذارد تا جایی که گفته شده است وابستگی پس از رابطه جنسی می تواند در اثر این فرایندها ایجاد شود؛ و درست به همین دلیل است که زوج هایی که رابطه جنسی مرتبی دارند با همسر خود رابطه صمیمانه تری دارند.

دلیل وابستگی اکسی توسین است

هورمون اکسی توسین اصلی ترین هورمونی است که در هنگام رابطه جنسی در بدن ترشح می شود. اکسی توسین همچنین به هورمون عشق معروف است. در نتیجه ترشح اکسی توسین فرد حالت دفاعی کمتری به خود می گیرد و به شریک جنسی خود بیشتر اعتماد می کند.

اکسی توسین کلید اصلی ارتباط نزدیک است. زیرا سطح همدلی را افزایش می دهد. این هورمون در بدن خانم ها بیشتر تولید می شود. اگر چه دلیل این امر مشخصی نیست، ولی اینیعنی وابستگی بعد از رابطه جنسی برای زنان متحمل تر از مردان می باشد.

مشکل اساسی این است که بدن نمی تواند تشخیص دهد، فردی که اکنون با او نزدیکی کرده است، همسر او است و یا تنها یک خوشگذرانی موقت است. اکسی توسین در هر دو صورت آزاد می شود. در حالی که این هورمون قدرتمند در زندگی زناشویی کمک می کند رابطه بهتری با همسر خود داشته باشید، در روابط کوتاه مدت هم می توند برای شما دردسرساز شود.
از سویی دیگر بدن مردان به جای ترشح هورمون عشق، سطح هورمون لذت را بیشتر می کند. در بدن مرد پس از یک انزال، دوپامین آزاد می شود. هورمون لذت و این هورمون با اعتیاد نیز در رابطه است. به همین دلیل است که مردان بیشتر از زنان از اعتیاد جنسی رنج می برند.

منطق خاموش می شود

یکی دیگر از دلایلی که افراد در هنگام رابطه جنسی کمتر از بروز احساسات خود جلوگیری می کنند، این است که بخشی از مغز که مسئول استدلال و منطق است به طور موقت خاموش می شود. قشر پیش پیشانی مغز کارهایی از قبیل استدلال، تصمیم گیری و قضاوت را به عهده دارد و غیر فعال شدن آن برابر با کاهش تنش و ترس است. این خاموشی یک اتفاق منطقی است زیرا که ترس و اضطراب می توانند با تحریک جنی تداخل داشته باشند.

مطالب مشابه را ببینید!