مجله تاپ‌ناز‌

روستای قوشه دامغان یکی از روستاهای قدیمی و زیبا در ایران

روستای قوشه

نگاهی به روستای قوشه و عکس های این روستا

نخستین و مهمترین بنای تاریخی روستای کاروانسرای شاه عباسی می باشد که به دوران صفویه تعلق دارد و یکی از بناهای زیبای مسیر خراسان حساب می شود. این بنای قدیمی از نوع چهار ایوانی است که از دور شبیه به مربع است و داخل به صورت 8 ضلعی می باشد. در مقابل آب انباری وجود دارد که برای استفاده از زائران ساخته شده است.

روستای قوشه

روستای قوشه

روستای قوسه یکی از روستاهی شهرستان دامغان در استان سمنان می باشد. این روستان در دهستان تویه دروار در بخش امیرآباد واقع شده است. قوشه در فاصله 38 کیلومتری جنوب باختری دامغان و در مسیر جاده دامغان به سمنان قرار دارد.

جمعیت روستای قوشه بر طبق سرشماری در سال 1385 حدود 135 نفر و 41 نفر خانوار بوده استو این روستا در فاصله 14 کیلومتری روستای دروار قرار دارد. روستای قوشه با توجه به جمعیت کمی که دارد دارای آثار باستانی و مکان های تاریخی جالبی می باشد که کاروانسرای شاه عباسی یکی از این آثار است که ثبت ملی شده است.

 

روستای قوشه

آثار تاریخی قوشه

اولین اثر و مهمترین بنای تاریخی روستا کاروانسرای شاه عباسی است که متعلق به دوران صفویه می باشد و یکی از بناهای زیبای مسیر خراسان محسوب می شود.این بنا از نوع چهار ایوانی است که از دور به شکل مربع است و از داخل به صورت هشت ضلعی ساخته شده است.در مقابل این بنا آب انباری قرار دارد که برای استفاده زائران ساخته شده است.

دومین اثر تاریخی روستا که مورد توجه بسیاری از اهالی قوشه و مهمانان و آشنایان قرار گرفته است حمام تاریخی این روستا است که قدمت دیرینه دارد. این حمام دارای رختکنی بزرگ است که دور تا دور آن دارای سکوهایی است برای تعویض لباس و در وسط این رختکن حوض کوچکی قرار دارد.

بعد از رختکن وارد فضای اصلی حمام میشویم که دارای حوضی در وسط و دوشهایی در قسمت شمالی و دارای خزینه ایی است که در شرق این حمام قرار دارد که البته در حال حاضر این خزینه وجود ندارد.

روستای قوشه

محرم در قوشه

قوشه با اینکه جمعیت کمی دارد ولی نسبت به روستای اطراف در ماه محرم، مراسم عزاداری پرشوری دارد.اوج مراسم های عزاداری از روز هفتم که هیئت قوشه ای های مقیم دامغان به صورت دسته عزاداری وارد روستا می شوند آغاز میشود که بعد از آن هیئت های روستای صح از تویه دروار و تهرانی های مقیم شهر امیریه وارد روستا می شوند. از دیگر مراسم های روستا خواندن تعزیه (شبیه خوانی) است که در روزهای نهم و دهم محرم برگزار می گردد و معمولا بعد از شب شام غریبان دیگر مراسمی در روستا برگزار نمی شود و عملا محرم به همان یک دهه خلاصه میشود و مراسم خاصی برگزار نمیگردد.

یکی از مزیت های روستای قوشه در عزاداری محرم داشتن جمعیت جوان پرشور این روستا است که این روستا را متمایز از سایر قریه های اطراف کرده است.

   روستای قوشه

» همچنین ببینید :

زیباترین روستاهای ایران برای مسافرت بهاری

زیباترین دهکده های جهان +عکس

10 روستای پلکانی در ایران

مطالب مشابه را ببینید!