چه زمانی طلا بخرم؟

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

داروی “ویتاگنوس” برای بانوان عوارض و کارکرد این دارو

VITAGNUS 2 e1510227256129

“ویتاگنوس” داروی گیاهی است گه به نام پنج انگشت نیز شناخته می شود و برای پیشگیری از برخی از دردها در بانوان موثر است.

ویتاگنوس در بارداری و عوارض آن

(به انگلیسی:VITAGNUS) نوعی داروی گیاهی است.

ویتاگنوس یا پنج انگشت را گیاه زنان می نامند. این گیاه در پیشگیری از اختلالات قاعدگی ،پریود دردناک ،قطع غیر طبیعی پریود ،اختلال در زمان و مقدار خونریزی ، نارسایی زودرس تخمدان وعوارض حین یایسگی موثر می باشد.
با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس-هیپوفیز تاثیرات خود را اعمال میکند. لازم به ذکر است که مطالعات نشان داده است که گیاه پنج انگشت حاوی ترکیبات استروژنی نمی باشد و مستقیما بر روی تخمدانها تاثیر نمی گذارد .
ویتاگنوس
ویتاگنوس
خواص:
تنظیم عادت ماهانه :
با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد . لذا اختلالات عادت ماهانه را کاهش می دهد.
تنظیم ترشح پرولاکتین:
در افزایش ترشح پرولاکتین با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی منجر به کاهش ترشح پرولاکتین می شود.از اختلالات پستان حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از پستان شده ومنجر به افزایش سایز پستان می شود.
کاهش علایم یایسگی:
با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یایسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد.
مهار فیبروم رحم:
از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می کند.
ترکیبات شیمیایی:
لیمونن Limonene سینیول Cineole از Essential oils
کاستیکان Castican اورینتین Orientin ایزووایتکسین Iso vitexin از Flavonoids
اگنوزید Agnuside ایوکوبین Eucubin از Iridoidglycosides
اشکال دارویی
عصاره این گیاه به صورت قرص و قطره در داروخانه ها به فروش می رسد که بدون نسخه پزشک هم قابل خریداری است. اما توصیه می شود قبل از مصرف آن با پزشک مشورت شود.
بیشترین اثر این گیاه در استفاده با معده خالی در ابتدای صبح است. پس بهتر است آن را نیم ساعت قبل از صبحانه مصرف کنید.
موارد استفاده درمانی قرص ویتاگنوس به قرار زیر است:
1- رفع عوارض قبل از قاعدگی(PMS) که در 30 تا 40 درصد از خانم‏ ها اتفاق می ‏افتد؛ از جمله سردرد، حساسیت پستان‏ ها، خستگی، میل به غذای بیشتر و شیرین، عدم تمرکز، نفخ، درد و اسپاسم، تشویق و اضطراب، تحریک ‏پذیری، افسردگی و تغییرات خلق و خو.
برای این منظور قرص ویتاگنوس باید حدود یک هفته قبل از قاعدگی تا هنگام قاعدگی و یا تا پایان دوره قاعدگی روزانه 2 وعده میل شود.
2- رفع عوارض LFD (بالا رفتن استروژن خون) از جمله پریود زیاد، لکه ‏بینی، قطع قاعدگی یا قاعدگی مکرر. در این حالت باید روزی 2 عدد قرص به مدت سه تا چهار ماه مصرف شود.
3- رفع عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی، تعریق، خستگی، دلهره و اضطراب، خشکی پوست و شکستگی ناخن، پوکی استخوان، افسردگی، تغییر خلق وخو و عوارض قلبی. برای این منظور، روزی دو عدد قرص به مدت طولانی (بیش از دو سال) مصرف شود.
4- کنترل و جلوگیری از پیشرفت فیبروم رحمی که در بعضی مواقع باعث خونریزی می ‏شود. در این حالت روزی دو عدد قرص حداقل به مدت 6 ماه و در صورت لزوم به مدت طولانی مصرف شود.
5- کنترل و رفع‏ آکنه یا همان جوش های صورت. در اکثر خانم‏ ها آکنه مربوط به اختلالات هورمونی است؛ به همین دلیل داروهای پوستی و موضعی فقط به طور موقت باعث بهبود می ‏شوند، لذا برای درمان اساسی باید هورمون ‏ها تنظیم شوند که در این موارد می‏ توان روزی دو عدد قرص به مدت سه ماه مصرف کرد و در صورت لزوم ادامه داد.
6- کنترل کیست تخمدان و پستان. قرص ویتاگنوس می ‏تواند بر حسب شدت عارضه باعث از بین رفتن، کاهش و یا توقف کیست‏ های تخمدان و پستان شود که مصرف روزی دو عدد قرص تا زمان مورد نیاز، توصیه می ‏شود.
همچنین بخوانید : تمامی اطلاعات دارویی را بشناسید
7- کنترل چاقی با منشاء هورمونی، بسیاری از چاقی‏ ها در خانم‏ ها مربوط به اختلال در عملکرد هورمون ‏ها است، لذا تنظیم هورمون‏ ها می ‏تواند باعث کنترل چاقی گردد. برای این منظور روزی دو عدد قرص به مدت مورد لزوم (به مدت طولانی) مصرف شود.
8- نازائی به علت LFD که با مصرف بیش از شش ماه دارو موفقیتی معادل 30 درصد در جهان داشته است. میزان مصرف روزی دو عدد قرص به مدت شش تا دوازده ماه است.
آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :
مکانیسم اثر این فرآورده به اثبات نرسیده است ولی به نظر می رسد گیاه پنج انگشت با اثر بر محور هیپوتالاموس – هیپوفیز اثر خود را اعمال می کند . این گیاه باعث کاهش آزاد شدن FSH و افزایش آزاد شدن LH و پرولاکتین از هیپوفیز می گردد .
مطالعات نشان داده است که گیاه پنج انگشت حاوی ترکیبات استروژنی نمی باشد و مستقیما بر روی تخمدانها تاثیر نمی گذارد .
نکته:
از نکات قابل توجه در مورد «ویتاگنوس» دیر اثر بودن آن است و در ماه اول مصرف نباید انتظار اثر چندانی را داشت. اثر دارو اصولا سه تا چهار هفته پس از مصرف آن شروع می شود و بعد از دو تا سه ماه به حداکثر می رسد. از آنجا که دارو دارای مزه مطلوبی نیست و از طرفی چون نمی توان با مواد فرعی آن را خوشمزه کرد، بنابراین هنگام مصرف، می توان آن را با آب، آبمیوه، شیر و یا هر ماده دیگری مخلوط کرد و بعد مصرف نمود.
مصرف دارو با معده خالی، در بعضی افزاد ایجاد دل آشوب می کند که در این صورت بهتر است همراه با غذا استفاده شود.
موارد منع مصرف و احتیاط:
 
  • در کسانیکه سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است.
  • در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد.
  • مردان به خاطر ترکیبات استروژنیک این گیاه نباید از آن استفاده کنند.
  • زنان شیرده ، باردار یا زنانی که احتمال حاملگی شان می رود باید با پزشک در مورد استفاده آن مشورت کنند.
  • این گیاه نباید به همراه قرص های ضد بارداری استفاده شود.
  • افرادی که دچار اختلال در مقادیر دوپامین هستند نباید از این گیاه استفاده کنند.
مصرف در دوران بارداری:
بعلت اثرات قاعده اوری ان ممنوع می باشد.
مصرف در دوران شیردهی:
با رعایت احتیاط مجاز است.

روش مصرف داروی ویتاگنوس

قطره:روزی یکبار چهل قطره در مقداری آب یا آب میوه به صورت ناشتا در چندین ماه متوالی حتی در زمان خونریزی قاعدگی تا بهبود علائم مصرف شود.در زمان یائسگی نیز روزی یک عدد برای برطرف کردن علائم یائسگی مصرف گردد.
قرص:مانند آگنوگل
تذکر:این دارو حداقل پس از ده روز اثر می گذارد و برای مشاهده تاثیر قطعی حداقل شش ماه متوالی وبه طور منظم مصرف شود.
ویتاگنوس
نکاتی که خانم های باردار باید رعایت کنند
آیا ویتاگنوس در درمان آکنه اثر دارد؟
علت اینکه بسیاری از افراد از ویتاگنوس برای آکنه استفاده می کنند به خاطر اثر تنظیم کنندگی آن بر هورمون هاست. برای مثال برخی طبیبان آن را برای زنانی که به علت عدم تعادل استروژن و پروژسترون دوره های قاعدگی نامنظمی دارند تجویز می کنند. به خاطر این می تواند برای زنانی که به علت عدم تعادل هورمونی آکنه دارند مفید باشد. اما استفاده از آن برای آکنه هایی با منشأ غیر هورمونی مؤثر نخواهد بود.
اگر هورمونی بیش از حد تولید شود ویتاگنوس می تواند تولید آن را کاهش دهد. اگر مقدار هورمونی کم باشد می تواند باعث تحریک تولید بیشتر آن شود تا زمانی که تعادل مناسب حاصل شود.
گرچه مطالعات بسیاری در تلاش برای یافتن شواهد قطعی در مورد ترکیبات فعال ویتکس و اثرات آنها انجام شده اما هیچ یافته قطعی به دست نیامده است. با این حال، تاریخچه طولانی استفاده مطمئن و اثربخش این گیاه باعث جایگاه دائمی آن در بین گیاه شناسان و طبیبان سنتی شده است. ویتکس یک گیاه مطمئن و اثربخش معرفی شده است که فاقد هورمون است اما از طریق اثر بر محور هیپوفیز هیپوتالاموس باعث تنظیم هورمونی می شود.

عوارض جانبی داروی ویتاگنوس

ناراحتی های دستگاه گوارش، خارش،آکنه(جوش )
تداخلات دارویی مهم با داروی ویتاگنوس
ضدبارداری های خوراکی،هورمونهای جنسی
نکات قابل توصیه
1-داروی ویتاگنوس را بموقع و در فواصل زمانی مشخص مصرف نمایید. در صورت فراوش نمودن مصرف یک نوبت،مقدار مصرف نوبت بعدی را دو برابر نکنید.
2-دارو را پس از انقضا مدت مصرف آن استفاده ننمایید.
3-ویتاگنوس باید در زمان عادت ماهیانه نیز مصرف شود و شروع داروی ویتاگنوس احتیاج به زمان معینی ندارد.
مطالب مشابه را ببینید!