نشانه های گردش خون ضعیف و روش های درمان ضعف در گردش خون

علائم گردش خون ضعیف و درمان آن

علائم و نشانه های گردش خون ضعیف و درمان آن

خیلی از مردم تصور می کنند که فق افراد پیر با مشکل گردش خون ضعیف مواجه می شوند، اما این فکر اشتباهی است. خیلی از افراد جوان هم دچار گردش خون ضعیف می شوند که دلیل آن ورزش نکردن و استفاده از فست فود و غذاهای نامناسب است.

این شرایط باعث می شود که مردم افت کنند زیرا خون نمی تواند به صورت درستی اکسیژن و مواد مغذی را به بخش های مختلف بدن برساند. اگر در مورد گردش خون خود نگران هستید در این بخش با ما همراه باشید تا نشانه های گردش خون ضعیف را به شما بگوییم.

خستگی دائمی

اگر سیستم گردش خونی شما ضعیف باشد، بدن نمی تواند به خوبی اکسیژن و دیر مواد مغذی را به بخش های مختلف بدن برساند و دچار می شکل می شود. در این شرایط سوخت و ساز بدن کند می شود و بدن حفاظت از ذخیره انرژی را آغاز می کند. به همین دلیل ممکن است فرد به صورت مداوم احساس خستگی کند.

سرد شدن دست و پا

اگر گردش خون شما مشل داشته باشد، ارسا خون به دورترین مناطق از قلب با مشکل مواجه می شود و به همین دلیل دست و پا سردتر از دیگر نقاط بدن می شود.

حلقه های تیره زیر چشم ها

حلقه های سیاه و تیره زیر چشم به دلایل مختلف شکل می گیرند، اما گردش خون ضعیف یکی از دلایل شایع می باشد. زیر چشم را با انگشت فشار دهید و سپس انگشت را بردارید؛ اگر این ناحیه در هنگام فشار انگشت ها روشن تر شود و بعد از برداشتن انها دوباره تیره شود ممکن است با مساله ای در زمینه گردش خون مواجه باشید.

همچنین بخوانید : با این 7 روش سیاهی دور چشم را محو کنید

نشانه های گردش خون ضعیف و روش های درمان ضعف در گردش خون

اشکال در تمرکز و تفکر واضح

وقتی گردش خون بد باشد باعث می شود که مغز خون کافی دریافت نکند و به همین دلیل توانایی های ذهنی کاهش پیدا می کنند. در این شرایط ممکن است متوجه این مساله شده باشید که توانایی تفکر شفاف و واضحی ندارد یا حافظه شما نسبت به قبل عملکرد کندی دارد.

بی اشتهایی

گردش خون ضعیف حتی می تواند باعث بی اشتهایی شود. اگر گردش خون کند شود، باعث اختلال در سیستم گوارش می شود و به همین دلیل کمتر احساس گرسنگی می کنید.

مشکلات گوارشی

کاهش جریان خون به سمت دستگاه گوارش باعث مشکلات گوارشی می شود زیرا بدن تلاش بیشتری برای گوارش درست غذا انجام می دهد. در این شرایط بر قضای حاجت هم تاثیر می گذارد و احساس تهوع ایجاد می کند. ممکن است احساس خستگی و ضعف کنید.

بی حس شدن دست و پا

بی حس شدن دست و پا موقعی رخ می دهد که جریان خون به سمت این اندام ها متوقف شود. دراین شرایط اغلب در قالب به خواب رفتن اندام ها توصیف می شود و با بازیگرت جریان خون حس سوزش و سوزن سوزن شدن را در اندام به خواب رفته حس می کنید.

تورم دست ها و پا

دست و پاهای متورم نشانه جدی از گردش خون ضعیف هستند. این شاریط به دلیل عدم توازن مواد مغذی و تلاش بدن برای حفظ مایع در رگ های خونی ایجاد می شود. مایع به باقت های اطراف نشت می کند و باعث تورم می شود.

ایجاد سیاهرگ های واریسی

سیاهرگ های واریسی رگ های بنفش رنگ قابل مشاهده زیر پوست هستند. این شرایط به دلیل گردش خون ضعیف که تورم و پیچش سیاهرگ های زیر پوستی را موجب می شود، شکل می گیرد. سیاهرگ های واریسی همیشه آسیب رسان نیستند، اما می توانند باعث خارش و درد شوند.

همچنین بخوانید : دلیل ایجاد واریس چیست؟

ضعیف شدن مو ناخن

اگر جریان خون ضعیف شود می تواند باعث ضعف و شکنندگی مو و ناخن شود.

حس فشردگی در سینه

آنژین صدری یکی از نشانه های اصلی گردش خون بد است که مانند فشرده شدن قفسه سینه حس می شود. این شرایط به دلیل نرسیدن خون کافی به سمت قلب ایجاد می شود و نشانگر خوبی از گردش خون ضعیف است.

زخم های پا

یکی دیگر از نشانه های گردش خون ضعیف ایجاد زخم در ناحیه پا است که در اطراف مچ و زانو هم ایجاد می شوند. این به واسطه جریان بد خون به پاها ایجاد می شود و ممکن است در این شرایط متوجه پوست دردناک و ملتها پاها شوید که دیر خوب می شوند.

درمان ضعیف شدن گردش خون

تغییر سبک زندگی 

مشکل گردش خون را می توانید با دارو حل کنید. اما بهتر است تا حد امکان از روش های طبیعی استفاده کنید. داروهای شیمایی شاید اقر مفید داشته باشند اما عوارض جانبی هم دارند. روشی که ما به شما پیشنهاد می کنیم تغییر در سبک زندگی است که در طولانی مدت می توانید اثرات مثبت آن را ببینید. این تغییر در شیوه زندگی می تواند شامل رژیم غذایی، تحرک بدنی، استفاده از گیاهان مید باشد.

 

برخی درمان‌های گیاهی ضعف گردش خون

فلفل قرمز :

فلفل می تواند باعث رفع مشکلات هاضمه، تسکین درد ماهیچه و مفاصل، کاهش درد آرتروز و افزایش گردش خون از طریق تحریک قلب شود. روغن یا کرم ان برای ماساژ پوستی 2 تا 3 بار در روز باید استفاده شود. به شکل خوراکی هم می توانید کپسول فلفل قرمز را مصرف کنید.

 

جینکو بیلوبا :

این گیاه سبب تقویت عروق و اندام‌های گردش خون مخصوصاً در مغز است و به همین دلیل به آن «محرک حافظه» نیز می‌گویند.
تحقیقات پزشکی نشان می‌دهند که میزان ۱۲۰ میلی‌گرم از این ماده در روز برای افزایش گردش خون کافی است.
بعلاوه این گیاه ضد التهاب است و به تقویت گردش خون در ریه‌ها و قلب کمک می‌کند
و به همین دلیل برای درمان بیماری عروق قلب، آسم و واریس از آن استفاده می‌شود.

 

زنجبیل :

بهبود دهنده‌ی گردش خون است. دو قطره از عصاره‌ی  زنجبیل را با دوقطره عصاره‌ی رزماری مخلوط کنید
و آن را به یک کاسه آب بیافزایید و دست و پایتان را با آن به مدت ده دقیقه ماساژ دهید.

 

آویشن :

هشت قطره آویشن را با پانزده قطره رزماری مخلوط کنید و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و دست و پایتان را با آن ماساژ دهید.

 

چای سبز :

دارای ماده‌ای به نام فلاوانول است که از طریق کاهش چسبندگی پلاکت‌های خونی
به بهبود گردش خون کمک می‎کند. آب انگور نیز همین اثر را دارد.

همچنین بخوانید : چای سبز بنوشید تا پوست صاف و موی براق داشته باشید

درمان‌های تکمیلی کُل‌نگر

آب درمانی، بازتاب‌شناسی، یوگا و نرمش، طب سوزنی و ماساژ در این گروه درمانی قراردارند.

آب درمانی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ضعف گردش خون است.
در این روش از دوش آب گرم وسرد متوالی استفاده می‌شود. هنگامی که از آب سرد به آب گرم می‌روید،
خون به سرعت به سطح پوست می‌آید. و هنگامی که به آب سرد می‌روید
دوباره خون به داخل بدن جریان می‌یابد و به این ترتیب گردش خون تحریک می‌شود.

 

اقدامات مفید دیگر 

  • سعی کنید تمرینات بدنی ملایم روزانه داشته باشید ماند قدم زدن، انجام کارهای منزل، شنا یا هر فعالیت بدنی که خیلی استرس نداشته باشد. کسانی که ضعف گردش خون دارند نباید ورزش‌های سخت و شدید انجام دهند.
  • کنترل کلسترول و پرهیز از غذاهای چرب و شیرین
  • استفاده از روغن ماهی در رژیم غذایی
  • اگر سیگار می‌کشید حتما آن را کنار بگذارید
  • استفاده از کیسه‌ی آب گرم برای گرم کردن دست یا پا.
  • سعی کنید به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نمانید برای مثال پشت میز کار. هر یک ساعت از جا بلند شوید و چند قدم راه بروید.
مطالب مشابه را ببینید!