مجله تاپ‌ناز‌

جوش قبل از پریود شدن | چرا قبل از اینکه پریود شوم صورتم پر از جوش می شود؟

جوش قبل از پریود شدن

جوش زدن صورت در دختران و پسران در سن بلوغ طبیعی است و مربوط به تغییرات هورمونی بدن است، اما گاهی جوش های پوستی سوال برانگیز می شوند، از جمله جوش های قبل از پریود شدن که در این مطلب آنها را بررسی می کنیم.

دلیل جوش های قبل از قاعدگی و پریودی چیست؟

شایع ترین دلیل جوش، عفونت است. واکنش های دارویی، واکنش های الرژیک و شرایط پیچیده ایمنی هم ممکن است باعث بروز جوش شوند. این جوش ها ممکن است به صورت گذرا و یا از زمانی به زمان دیگر قابل برگشت باشند. بعضی از جوش ها شاید بر اثر مصرف مواد غذایی خاص و یا مواد آلرژی زا ایجاد شوند. بعضی از جوش ها هم به صورت فصلی هستند.

جوش های عفونی معمولا در دوران قاعدگی پدید می آیند و باعث آسیب دیدن پوست می شوند. ممکن است در دوران قاعدگی، جوش ها بیشتر شوند و رشد و تکثیر پیدا کنند. در دوران قاعدگی جوش ها ممکن است حتی پارگی داشته باشند. متخصص پوست می تواند این جوش ها را تشخیص دهد و با معاینه مناسب، روش درمانی خوب ارائه دهد. برای حذف جوش ها، می توانید از روش های درمان خانگی استفاده کنید و یا این جوش ها را با لیزر بسوزانید.

 

 

جوش های قرمز رنگ

بعضی از خانم ها قبل از پریود شدن و با نزدیک شدن به این دوره جوش ها قرمز پوستی دارند. دلیل بروز این جوش ها، این است که معمولا قبل از شروع دوران قاعدگی، هورمون های استروژن و پروژسترون کم می شوند. دوران قاعدگی از طریق غده هیپوتلاموس کنترل و تنظیم می شوند. وقتی که این غده فعالیت می کند، غده هیپوفیز در مغز هورمونی را برای تولید استروژن تحریک می کند. غده هیپوتالاموس ممکن است به دلیل بعضی از عوامل مانند استرس، تغییرات آب و هوایی و کاهش وزن، باعث بروز بعضی از اختلالات در دوران قاعدگی شود.

معمولا چند روز قبل، سطح هورمون پروژسترون کم می شود و بروز جوش در صورت و بدن عادی است. دلیل بروز جوش های قرمز معمولا کاهش هورمون ها و گاهی هم به دلایل ژنتیکی است که بعضی از زنان به این تغییرات واکنش نشان می دهند.

جوش قبل از پریود شدن

 

قاعده نشدن و جوش صورت

گاهی با تاخیر افتاده در زمان قاعدگی، جوش هایی بر روی صورت و بدن ایجاد می شود. دلیل بروز این جوش ها در واقع عقب افتادن دوران قاعدگی به دلیل نوسانات خورمونی است. همراه تغییرات هورمونی این جوش ها روی صورت و بدن ظاهر می شوند.

 

جوش دوران بارداری

جوش های دوران حاملگی به دلیل افزایش سطح هورمون های بدن در روزهای نخست بارداری است. افزایش هورمون ها می تواند باعث تجمع چربی در سطح پوست و بروز آکنه می شود. ممکن است این جوش ها تا اواخر دوران بارداری روی سطح پوست باقی مانند. گاهی هم استفاده از داروها در دوران بارداری می تواند باعث بروز جوش و آکنه شود.

بهتر است انواع جوش در دوران بارداری به سرعت درمان شود. به صورت کلی ممکن است جوش در دوران بارداری باعث تحریک بیشتر و همچنین ایجاد ظاهری بد شود. طبق تحقیقات می توان گفت برای درمان این نوع جوش ها در هنگام بارداری، می توان از داروهای موضعی استفاده کرد. توصیه می شود برای درمان جوش ها به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا بعضی از داروها ممکن است برای سلامت جنین خطرناک باشد و برای جنین و مادر مشکلات ایجاد کند.

پزشک ممکن است داروی خوراکی و یا پماد برای شما تجویز کند. بعضی از داروها شامل رتینوئیدها و اسید سالیسیلیک باشد. با رعایت کردن رژیم غذایی مناسب هم می توانید از بروز جوش جلوگیری کنید.

 

مطالب مشابه را ببینید!