کم آب شدن بدن چه نشانه هایی دارد؟

علائم کم آبی بدن

بدن انسان ها مانند یک دریاچه کوچک پر از آب است زیرا حدود 65 درصد بدن را آب تشکیل می دهد که بیش از نصف بدن می شود. اگر به بدن اب نرسد دچار بی آبی می شود که عوارض خطرناکی دارد.

دهيدراته شدن بدن همان بياباني شدن بدن است، يعني كم آبي بدن كه به سلامتي آسيب جدي مي‌زند. اين مشكل ممكن است در هر فصلي از سال بروز كند، اما با فرا رسيدن روزهاي گرم سال امكان آن بيشتر است.
به خاطر اينكه در فصل گرما نياز بدن به آب دو برابر مي‌شود و بايد طبق نياز آن عمل كرد. در غير اين صورت بدن نشانه‌هايي بروز مي‌دهد كه خبر از كم آبي آن دارد. با ما باشيد تا با ۱۵ نشانه كم آبي بدن بيشتر آشنا شويد.

پوستتان خشك مي‌شود

پوست خشك مي‌تواند زمينه ژنتيكي داشته باشد، اما با اين حال ميزان آبي كه مصرف مي‌كنيد نيز در سلامت پوست نقش دارد. همه ما تلاش مي‌كنيم با استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب، مضرات اشعه‌هاي خورشيد را به حداقل برسانيم.

اما فراموش نكنيد كه استفاده از اين كرم‌ها پوست را از خشك شدن محافظت نمي‌كند. براي مرطوب بودن پوست لازم است كه روزانه به ميزان كافي آب بنوشيد و كرم مرطوب‌كننده بزنيد. با يك تست ساده مي‌توانيد تشخيص دهيد كه پوستتان دهيدراته و خشك شده است. براي اين كار پشت دستتان را نيشگون بگيريد و چند ثانيه صبر كنيد.

سپس پوست را رها كنيد. اگر پوست چين خورده به سرعت به وضعيت اول برگردد، مشكلي نداريد. اما اگر پوست با فاصله زماني بيش از پنج ثانيه صاف شود نشان مي‌دهد كه داخل بدنتان بياباني شده است، يعني اينكه پوست و بدنتان دچار كم آبي شده است.

دهانتان خشك مي‌شود

بدن خشک
اگر هميشه تشنه تان است، احتمالا از مشكل «دهان خشك» رنج مي‌بريد. اين بيماري زماني بروز مي‌كند كه دهان به ميزان كافي بزاق توليد نمي‌كند. مشكل دهان خشك علامتي است كه نشان مي‌دهد بدنتان با كمبود آب مواجه شده است. به عقيده متخصصان براي پيشگيري از اين قبيل مشكلات لازم است كه روزانه حدود دو ليتر معادل شش تا هشت ليوان آب بنوشيد. در نتيجه بهتر است هميشه يك بطري آب دم دستتان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشيد.

نفستان بد بو مي‌شود

بوي بد دهان عوامل متعددي دارد. از پوسيدگي دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشكلات گوارشي و عفونت سينوس‌ها باعث بد‌بو شدن دهان مي‌شود. علاوه بر اين عوامل كمبود بزاق نيز باعث بروز اين مشكل مي‌شود. به اين ترتيب كه با ترشح نشدن بزاق كافي، توليد باكتري‌ها در دهان بيشتر شده و عاملي براي بوي بدن دهان مي‌شود. همان‌طور كه گفتيم كمبود آب دهان باعث ترشح كم بزاق مي‌شود.

چشم هايتان خشك مي‌شود

چشم‌ها از اعضاي حساس و آسيب پذير بدن هستند و هر تغيير مهمي مانند دهيدراته شدن بدن تاثير مستقيمي روي آنها دارد. اگر به اندازه كافي مايعات مصرف نكنيد و بدنتان مرطوب نباشد، چشم‌ها نيز به ميزان كافي اشك توليد نمي‌كنند. در نتيجه اگر چشم هايتان مي‌سوزد يا هر نوع احساس ناراحتي در چشم مي‌كنيد، بهتر است مصرف آب را بيشتر كنيد، چون احتمال اينكه بدنتان دچار بي‌آبي شده باشد، زياد است.

عرق نمي‌كنيد

بدون شك اگر به ميزان كافي آب در بدنتان نباشد، عرقتان در نمي‌آيد. اگر متوجه شده‌ايد كه عرق نمي‌كنيد، كمي هوشيار باشيد. چون عدم تعريق خبر خوبي نيست و نشان مي‌دهد بدنتان بياباني شده است.

سرتان درد مي‌گيرد

تابستان كه مي‌شود خيلي از افراد از سردرد شكايت مي‌كنند و نور آفتاب را مقصر مي‌دانند. اما اين باور اشتباه است. مغز ما توسط يك پوشش مايع محافظت مي‌شود. زماني كه ميزان آب بدن كم شده باشد، اين پوشش چروك شده و باعث ايجاد سردرد مي‌شود.

سرتان گيج مي‌رود

زماني كه مايعات بدن كم مي‌شوند و فشار خون پايين مي‌آيد، سر به دوران مي‌افتد. در صورت كم آبي‌هاي شديد احتمال اينكه تعادلتان به هم بخورد و دچار منگي شويد، افزايش مي‌يابد.

دچار ضعف بدن مي‌شويد

گفتيم كه بدن ما از 60 تا 65 درصد آب تشكيل شده است. اگر به ميزان كافي اين آب را تامين نكنيد، ميزان مايعات بدن كاهش پيدا خواهد كرد. اين كاهش مايعات نيز عملكرد ارگان‌هاي بدن را با اختلال مواجه مي‌كند. در نتيجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا مي‌گيرد.

كمتر دستشويي مي‌رويد

اين يك قانون كلي است كه اگر به ميزان كافي آب ننوشيد، ادرار كافي نيز دفع نخواهيد كرد. توجه داشته باشيد كه كاهش ادرار يا تيره شدن رنگ آن، علامت دهيدراته شدن بدن است. بهتر است مصرف آب را افزايش دهيد. در غير اين صورت به كليه هايتان نيز آسيب مي‌رسد.

ميل زياد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهاني به سمت خوردن شكلات و شيريني كشيده مي‌شويد، احتمال دارد بدنتان كم آب شده باشد. زماني كه بدن با كمبود آب مواجه مي‌شود، كبد نمي‌تواند از ذخيره انرژي خود به ميزان كافي گيلكوژن آزاد كنند. در نتيجه مغز علائمي نشان مي‌دهد تا بر شرايط مسلط شود. زماني كه دچار چنين وضعيتي مي‌شويد بهتر است ميان وعده‌هاي سرشار از آب را در برنامه روزانه تان بگنجانيد.

تب مي‌كنيد

كمي عجيب به نظر مي‌رسد، اما زماني كه بدن با كمبود آب شديد مواجه باشد، احتمال تب و لرز بالا مي‌رود. هر نوع تب را جدي بگيريد و نسبت به رفع آن اقدام كنيد.

يبوست مي‌گيريد

آب براي گوارش خوب لازم و ضروري است. اگر به ميزان كافي آب ننوشيد، روده هايتان نرمي و انعطاف‌پذيري خود را از دست مي‌دهند. روده‌هاي خشك و سفت نيز آب مواد غذايي را جذب مي‌كنند، و مدفوعي سفت و خشك توليد مي‌كنند كه به سختي دفع مي‌شود.

ضربان قلبتان تند مي‌شود

اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بيشتر مراقب باشيد. كاهش الكتروليت‌هاي مربوط به كم آبي بدن، قدرت قلب را براي پمپاژ خون كاهش مي‌دهد. در نتيجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب مي‌شويد.

مطالب مشابه را ببینید!