مجله تاپ‌ناز‌

دلیل دو بار پریود شدن در ماه چیست و چگونه درمان می شود؟

پریود

دلیل دو بار پریود شدن در ماه

پریودی بین 5 تا 7 روز است و فاصله پریودی ها بین بیست و یک تا سی و پنج روز می باشد. پریودی در خانم های مختلف تفاوت دارد و گاهی زودتر یا دیرتر از پریودی قبلی آغاز می شود یا گاهی بیشتر یا کمتر از پریودی قبلی طول می کشد. در بعضی از موارد در یک ماه دو بار شاید پریود شوند که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

علائم دوبار پریود شدن در ماه

اگر در زمانی به غیر از زمان پریودی، خونریزی را دیدید نشانه پریودی دوم در مه می باشد. در این حالت باید ببینید که خونریزی به صورت پریودی است یا به صورت لکه بینی. اگر خونریزی به صورت پریودی باشد باید هر چند ساعت نوار بهداشتی خود را عوض کنید. خون در این حالت رنگ قرمز روشن دارد. اگر خونریزی به شکل لکه بینی باشد مقدار ان خیلی کم است به طوری که نیازی به استفاده از نوار بهداشتی نیست اما برای جلوگیری از کثیف شدن لباس می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. در این حالت خون به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره می شود.
در بیشتر موارد خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری لکه مشاهده می کنند.

دلایل دوبار پریود شدن در ماه

فاصله پریودی در بزرگسالان 21 تا 35 روز و در دختران نوجوان 21 تا 45 روز است. اگر چرخه پریودی شما کوتاه تر شد احتمالا پریودی در ابتدا یا انتهای ماه اتفاق می افتد پس زمان بندی پریودی خود را باید بدانید تا در این موارد مطمئن شوید ک پریودی شما به تعویق نیفتاده است.

همچنین بخوانید : سیکل قاعدگی و تغییرات بدن خانم ها هنگام پریود شدن

اگر چرخه پریودی شما به صورت ناگهانی کوتاه تر شد به یکی از دلایل زیر است:

پرکاری تیروئید
– شروع یائسگی
– بلوغ
– استرس
– کاهش وزن شدید یا افزایش وزن شدید
قرص های ضدبارداری
– بیماری
– فیبروئیدهای رحمی یا کیست های رحمی
در بعضی از موارد، بعضی از مشکلات مانند سقط جنین با پریودی اشتباه گرفته می شود. خونریزی بعد از سقط جنین شدید می باشد بنابراین اگر فکر می کنید باردار هستید و خونریزی شدید دارید باید به پزشک اطلاع بدهید.

لکه بینی در بارداری طبیعی است. ام هر گونه خونریزی در هنگام بارداری مشاهده کردید باید به پزشک اطلاع دهید.

بیکاری های جنسی هم می توانند باعث ترشحات و خونریزی بشوند.

همچنین بخوانید : اطلاعاتی در مورد پریود شدن خانم ها در دوران حاملگی

 فاکتورهای خطرناک در خصوص دوبار پریود شدن در ماه:

اگر سابقه خانوادگی در مورد بیماری های کیست، فیبروئید یا یائسگی زودهنگام دارید، احتمال دارد دو بار در ماه پریود شوید. اگر موارد زیر را دیدید به پزشک مراجعه کنید.
– درد لگن که بعد از دو روز از بین نرود
– پریودی شدید
– لکه بینی یا خونریزی بین پریودی که با پریودی دوم اشتباه گرفته شود.
– تکرر ادرار
– درد در هنگام نزدیکی جنسی
– گرفتگی عضلانی شدیدتر از حالت نرمال پیش از پریودی
– لخته های تیره در هنگام پریودی
– عوارض دوبار پریود شدن در ماه

تغییر در چرخه مانند دوبار پریود شدن در ماه نشانه مشکل یا بیماری است. در این حالت به پزشک مراجعه کنید. خونریزی زیاد باعث کم خونی و کمبود آهن در خون می شود. پزشک مقدار آهن خون را بررسی می کند و با انجام سایر آزمایشات، دلیل خونریزی غیر طبیعی را تعیین می کند.

دلیل دو بار پریود شدن در ماه چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم کم خونی شامل:

– خستگی
– سردرد
– ضعف
– سرگیجه
– تنگی نفس
– ضربان قلب نامنظم
– درمان دوبار پریود شدن در ماه
درمان این مشکل به دلیل آن بستگی دارد. اگر به صورت طبیعی چرخه پریودی شما کوتاه تر شد یا تازه پریودی شما اتفاق افتاده است نیاز به درمان ندارد. پزشک در صورت کم خونی به شما مکمل های آهن می دهد.
اگر زیاد پریود می شوید با پزشک در مورد قرص های ضد بارداری صحبت کنید. این قرص ها پریودی شما را تنظیم می کنند و از کم خونی ناشی از خونریزی شدید جلوگیری می کند.

کم کاری تیروئید

اگر دچار کم کاری نیروئید هستید به این معنی است که غده تیروئید شما غیر فعال می باشد. در این صورت بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. پزشک به شما قرص خوراکی می دهد که کمبود هورمون تیروئید را جبران خواهد کرد.

– یائسگی:

اگر یائسگی شما در حال شروع شدن است پزشک مصرف استروژن را برای هورمون درمانی شروع می کند. در این حالت پریودی شما منظم خواهد شد تا این که کم کم یائسگی باعث ناپدید شدن پریودی می شود.

پریود

– فیبروئیدها و کیست ها:

اگر کست یا فیبروئید دارید پزشک یکی از روش های درمانی زیر را پیشنهاد می کند :

– استفاده از دستگاه IUD باعث جلوگیری از پریودی شدید می شود اما باعث کم شدن فیبروئیدها نمی شود.

– عمل جراحی ام آر آی؛ این عمل در دستگاه اسکن ام آر آی انجام می شود و پزشک فیبروئید و کیست را از بین می برد.

– عمل امبولیزاسیون شریان رحمی؛ در این عمل جریان خون ورودی به رحم را مسدود می کنند در این حالت فیبروئیدها کوچک شده و از بین می روند.

– عمل میومکتومی شکم که با استفاده از جراحی باز شکم انجام می شود و عمل هیسترکتومی که در آن رحم برداشته می شود.

– هورمون آزادکننده گنادوتروپین

این نوع قرص برای درمان فیبروئید استفاده می شود. این قرص باعث مسدود شدن تولید استروژن و پروژسترون می شود پس به صورت موقت یائسه می شوید. این امر باعث جلوگیری از رشد فیبروئیدها می شود و باعث از بین رفتن انها می شود. پزشک این قرص را وقتی تجویز می کند که می خواهید شما را برای عمل جراحی آماده کند.

– استرس:

گاهی اوقات تغییر روش زندگی می تواند باعث افزایش استرس شود. پس سعی کنید ورزش کنید، قرص مصرف کنید و از گفتار درمانی استفاده کنید. این کارها باعث کاهش استرس خواهند شد.
آرامش برای سلامتی بدن مهم است پس هنگامی که استرس دارید از پذیرفتن کارها و مسئولیت های سنگین دوری کنید.

– افزایش یا کاهش بیش از حد وزن:

در مورد کاهش بیش از حد وزن و یا افزایش زیاد وزن با پزشک خود مشورت کنید. او به شما کمک می کند که وزن خود را کنترل کنید.

– واکنش به قرص های ضد بارداری:

قرص های ضد بارداری هورمون ها را به بدن معرفی می کند. برای انتخاب بهترین قرص ضدبارداری باید قرص های مختلف را امتحان کنید و بهترین قرصی که با بدن شما سازگاری دارد را انتخاب کنید. چند ماه طول می کشد بدن با یک قرص خاض سازگار شود. بهتر است درباره آنچه بعد از مصرف قرص جدید اتفاق می افتد و واکنش های بدن با پزشک خود مشورت کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

– نتیجه:

در مورد تعادل هورمونی و تنظیم چرخه پریودی با پزشک همکاری کنید. تغییر زمان پریودی نشانه به وجود آمدن مشکل یا بیماری می باشد پس در هنگامی که خونریزی غیر طبیعی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است روش های درمانی مختلفی برای تنظیم پریودی شما استفاده شود اما درمان باعث افزایش چرخه پریودی می شود.

– آماده شدن برای ملاقات با پزشک:
پزشک سوالاتی درباره علائم مشکل شما می پرسد بنابراین سعی کنید پیش از ملاقات آمادگی پاسخگویی داشته باشید. جواب سوالات به پزشک کمک می کند بهترین روش را برای درمان شما انتخاب کند. سوالاتی که پزشک می پرسد شامل:

– طول پریودی شما چقدر است؟ آیا پریودی شما طبیعی است؟

– از چه زمانی فاصله بین پریودی های شما کوتاه شده است؟

– خونریزی شما چقدر طول می کشد؟

– خون خروجی چه رنگی است؟

– شدت خونریزی چقدر است؟

– آیا خون به صورت لخته است؟ بزرگی لخته ها چقدر است؟

– آیا علائم دیگری دارید؟

برای تعیین طول چرخه پریودی از روز اول پریودی بشمارید. روز اول پریودی روز اول چرخه است و روز اول پریودی بعدی روز آخر چرخه است. شمارش چرخه پریودی به شما کمک می کند در صورت وجود مشکل متوجه شوید و اطلاعات درست در اختیار پزشک قرار دهید.

همچنین بخوانید : دلیل عصبانیت دوران قاعدگی چیست و چگونه عصبانی نشویم؟

مطالب مشابه را ببینید!