مجله تاپ‌ناز‌

در صورت نداشتن رابطه جنسی چه اتفاقی در بدن می افتد؟

در صورت نداشتن رابطه جنسی چه اتفاقی در بدن می افتد؟

در صورت نداشتن رابطه جنسی در بدن چه تغییراتی رخ می دهد؟

بعضی از افراد با کنار گذاشتن رابطه جنسی، احساس بی حالی و همچنین کشش کمتری به رابطه جنسی اتفاق می افتد، یعنی دوری کردن این افراد از رابطه جنسی باعث می شود که کمتر احساس نیاز به رابطه جنسی داشته باشند اما در عده ای دیگر، نداشتن رابطه جنسی می تواند آن را خواستنی تر کند.

 

تغییر در نیاز جنسی 

رابطه جنسی یک پدیده قدرتمند است و توانایی هایی دارد که می تواند حال شما را بهتر کند و حتی سایز کمر شما را کوچکتر کند. رابطه جنسی یک بار در هفته می تواند باعث طول عمر شما شود. متوقف کردن رابطه جنسی می تواند تاثیراتی بر بدن شما بر اساس وضعیت سلامتی، سن و حتی نوع فعلیت شما داشته باشد. اگر از سلامت عمومی برخوردار هستید و به دلایلی سکس خود را متوقف کرده اید، بدن شما دچار تغییراتی می شود. ممکن است حس کنید که میل جنسی تان را از دست داده اید و یا اینکه گرایش جنسی شما بیشتر شده است.

عده ای از افراد وقتی که رابطه جنسی خود را کم می کنند، کشش به این رابطه هم در وجودشان کمتر می شود و باعث می شود که بطور کل تامیلی برای سکس نداشته باشند.

اما برای عده‌ای دیگر، نداشتن رابطه‌ی جنسی می‌تواند آن را خواستنی‌تر کند! به عبارتی دیگر، کنار گرفتن از رابطه‌ی جنسی یا شما را کلا بیخیال آن می‌کند یا اینکه تمایل‌تان را خیلی بیشتر می‌کند!

 

احساس غم 

بخشی از رابطه جنسی است و بخشی دیگر ذهنی می باشد. در رابطه جنسی شما تماس فیزیکی دارید و پوست شما در تماس قرار میگیرد و این نوع تماس یکی از ابتدایی ترین روش های انسان برای رسیدن به آرامش است (مانند کودک در آغوش مادر).رابطه جنسی باعث تماس پوستی و نوازش زیادی برای هر طرف می شودو این کمک می کند تا حس و خال هر دو طرف بهتر شود. در حینرابطه جنسی ترشح هورمون اوکسی توسین بیشتر می شود که باعث می شود حال طرفین بهتر شود و همچنین هورمون آندروفین نیز بیشتر ترشح می شود. حال با متوقف کردن فعالیست جنسی ممکن است شما دچار حس غم و ناراحتی شوید، اما این به این معنی نست که از لحاظ بالینی افسرده شده اید.

پژوهش ها شان داده است که افسردگی و نداشتن سکس با هم مرتبطند، اما این ارتباط ، علت و معلولی نیست. اگر شما فردی سالم باشید و دیگر رابطه جنسی نداشته باشید، افسرده نمی شوید، بلکه مثلا به این دلیل ممکن است افسرده شوید که همسر یا نامزدتان خیات کرده است و زندگی شما تحت تاثیر قرار گرفته است. نداشتن فعالیت جنسی به هیچ طریقی نمی تواند موجب افسردگی بالینی شود، حنی با این وجود که ارتبط زیادی در این میان وجود دارد.

 

 

ضعیف شدن دیواره‌ی واژن 

زنی که وارد دوران یائسگی شده است اگر رابطه جنسی مکرر وجود نداشته باشد با بالا رفتن سن، دیواره های واژن ضعیف می شود و وقتی دوباره رابطه جنسی بقرار کند، این فعالیت می تواند دردناک شود. بعد از وارد شدن به سن یائسگی، رابطه جنسی برای سلامت واژن بسیار مهم است. خانم ها در سنین بالا فعالیت جنسی کمتری دارند و دیواره رحم بیشتر ناز و ضعیف می شود و خشکی ان نیز بیشتر می شود. رابطه جنسی می تواند باعث افزایش جریان خون در اندام های جنسی شود.

 

 

در صورت نداشتن رابطه جنسی چه اتفاقی در بدن می افتد؟

 

کم شدن ترشحات واژن 

خانم ها در سنین بالا اگر رابطه جنسی را متوقف کنند و مجدد این رابطه را بعد از زمانی شروع کنند، ممکن است ترشحات واژن به سختی صورت بگیرد. با افزایش سن، هورمون استروژن کمتری در بدن تولید می شود.یک خانم 20 یا 30 ساله، استروژن زیادی دارد و بافت های تناسلی اش سالم تر، نرم و منعطف تر می شود. اما خانم 60 ساله میزان استروژن کمتری دارد و این ویژگی ها را ندارد. پس باید یکنواخت بودن فعالیت جنسی حفظ شود.

 

کاهش یا افزایش استرس 

استرس هم مانند سایر تاثیرات توقف فعالیت جنسی کمی نیاز به دقت دارد. آنهایی که کلا کمتر استرس دارد، تمایل‌شان به رابطه‌ی جنسی بیشتر است اما در اینجا هم باید بگوییم که این یک رابطه‌ی علت و معلولی نیست. اگر فعالیت جنسی برای شما نوعی تسکین دهنده‌ی استرس است، پس توقف آن می‌تواند میزان استرس‌تان را بالا ببرد. مطالعه‌ی کوچکی در اسکاتلند نشان داد افرادی که رابطه‌ی جنسی داشتند در مقایسه با کسانی که از آن امتناع می‌کردند، واکنش فشار خون‌شان نسبت به استرس کمتر بوده است. برای بعضی از خانم‌ها، سکس به دلایل گوناگونی استرس برانگیز است، مثلا ممکن است دردناک باشد.

 

کاهش احتمال عفونت دستگاه ادراری 

عجیب نیست که با توقف رابطه‌ی جنسی، ریسک عفونت‌های مقاربتی کاهش می‌یابد اما احتمال عفونت‌های دستگاه ادراری نیز پایین می‌آید. البته این موضوع بستگی به نوعی رابطه‌ی جنسی نیز دارد. هشتاد درصد عفونت‌های دستگاه ادراری در زنان سنین پیش از یائسگی در عرض 24 ساعت بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی روی می‌دهد.

 

تشدید دردهای پریود 

جالب است بدانید رابطه جنسی می‌تواند گرفتگی‌ها و دردهای روزهای پریودتان را تسکین بدهد. هر چند این موضوع هنوز دقیقا مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است، اما به گفته‌ی کارشناسان منطقی به نظر می‌رسد: رحم عضله‌ای است که هنگام ارگاسم منقبض می‌شود، یعنی ارگاسم باعث می‌شود خون سریع‌تر خارج شود و در نتیجه از گرفتگی‌ها و دردها قاعدگی کم خواهد شد. البته این میان اندورفین نیز افزایش می‌یابد که آن هم می‌تواند برای کاهش این درد و ناراحتی‌ها مفید باشد.

 

کاهش احتمالی عملکرد مغز 

البته دقیقا اینطور نیست! اما دو پژوهش بسیار جالب روی موش‌ها که یکی در دانشگاه مریلند و دیگری در کره‌ جنوبی انجام شد دریافت داشتن فعالیت جنسی، عملکرد مغز و رشد سلول‌های مغزی‌شان را افزایش داده بود. ولی به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است تا بتوانیم به طور قطعی بگوییم که نداشتن رابطه‌ی جنسی به معنی از دست دادن این بهبود عملکرد در مغز است.

 

حفظ توان فیزیکی رابطه‌ی جنسی 

هر چند برخی از افراد مثلا زنان یائسه تحت تاثیر عوارض بلند مدت ِ نداشتن رابطه‌ی جنسی قرار می‌گیرند اما به طور کلی بدن شما وقتی که بعد از یک دوره توقف، دوباره به این فعالیت‌ها برمی‌گردد می‌تواند شیوه‌های جنسی خود را به یاد بیاورد. بعد از شروع مجدد روابط جنسی همه چیز سر جای اول خود برمی‌گردد.

مطالب مشابه را ببینید!