مجله تاپ‌ناز‌

جسارت چیست؟ | 5 روش برای بالا بردن جسارت و جسور بودن

جسارت چیست؟ | 5 روش برای بالا بردن جسارت و جسور بودن

جسارت و راه های جسور بودن

یکی از رازهای موفقیت در زندگی داشتن جسارت است. انسان های جسور می توانند بهترین تصمیم گیری ها را در زندگی داشته باشند. با راهکارهایی مانند پذیرش و مدیریت ترس و خشم، جسارت در زندگی را باید افزایش داد و در زندگی حس آرامش و رضایت بوجود آورد.

جسور بودن شاید کار ساده ای نباشد. ما تقریبا هر روز تراژدی، ضربه روحی و بی عدالتی را به شکل های مختلف می بینیم و در پایخ به آنان احساسات قوی ای را تجربه می کنیم. وقتی که ترس و عصبانیت وجود ما را فرا می گیرد، ممکن است بخواهیم بیرون از خود به دنبال حس امنیت باشیم. ولی در شرایطی که به سرعت همه چیز تغییر می کند، یافتن آرامش می تواند سخت باشد.

زندگی کردن در این شرایط استرس زا می توند آسیب های زیادی به ذهن و بدن ما وارد کند. استرس ذهنی ناشی از احساس ترس می تواند باعث تصمیم گیری های ضعیف شود. توجه ما محدود می شود و تمرکز بر پیدا کردن تهدیدهای احتمالی معوف می شود که این کار باعث می شود حس پریشانی بیشتر شود. وقتی که می ترسیم کمتر قادر به ارزیابی دقیق موقعیت ها و اتخاذ اقدامات منطقی هستیم. اا راه حل چیست؟ چطور در این شرایط می توانیم جسور باشیم؟

جسارت چیست؟

با جسور بودن کیفیت زندگی ما و خانواده و همچنین جامعه بهتر می شود. اما در ابتدا باید بدانیم که جسارت چیست و چه معنی می دهد و چه کسی جسور است؟

از لحاظ لغوی جسارت به معنی بی باکی، دلبری، بی پروایی و همچنین معنی گستاخی هم می دهد؛ در اینجا ما به معنی اول یعنی بی باکی کار داریم. به صورت کلی می توان گفت ابراز عقیده، انجام عمل یا بیان گفتاری بدون ترس توسط یک فرد برابر با جسارت می باشد. جسارت نوعی عملکرد است که با اعتماد به نفس انجام می شود. این عملکرد می تواند سخن و یا یک رفتار باشد. علاوه بر بی باکی، فرد جسور ویژگی های دیگر هم دارد که می توانید چند نمونه از آن را در زیر ببینید. باید دقت کنید که این ویژگیها، مرز بین فردی منفعل و فردی گستاخ را نشان می دهد.
  • قاطعیت و ثبات قدم
  • مسئولیت پذیری
  • مایندفول بودن یا حضور در زمان حال
  • شناخت کامل از خود
  • صراحت بیان
  • احترام به حقوق و عقاید دیگران

جسارت چیست؟ | 5 روش برای بالا بردن جسارت و جسور بودن

چطور جسارت داشته باشیم؟

طبق تحقیقات 5 روش برای بیرون آمدن ترس و به دسن آوردن جسارت وجود دارد.

 

ترس یا خشم خود را بیان کنید

با پذیرش و بیان ترس یا خشم، شما قدرت تغییر آن را پیدا می‌کنید. اغلب عصبانیت، دفاع در برابر احساس ترس است. اگر احساسات منفی‌مان را انکار کنیم، آن‌ها بیرون نمی‌روند. افراد دیگر اغلب می‌توانند آن‌ها را احساس کنند و بپذیرند، اما ممکن است ما این احساس را بر دیگران یا شرایط خارجی فرافکنی کنیم.
احساسات منفی خود را نام ببرید، بپذیرید و به صورتی ایمن بروز دهید. صحبت کردن با یک دوست قابل اعتماد در مورد نگرانی‌هایتان می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. از طرف دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد که در چنین شرایطی پرخاشگری اطرافیان را وادار به خشم می‌کند و این خود موجب افزایش احساسات منفی شما و کاهش ایمنی می‌شود.

 

ایمنی را در خود احساس کنید

توجه داشته باشید هرآنچه که بر نبودش تمرکز می‌کنید، درواقع در نبودن آن دخیل هستید. انتظار برای اینکه دیگران به شما کمک کنند که احساس امنیت کنید، نوعی وابستگی به شرایط خارجی ایجاد می‌کند که خود موجب احساس ناامنی می‌شود. برای جسارت داشتن، احساسات خوب را در خود پیدا و احساس کنید و بگذارید دیگران نیز آنرا دریافت کنند. این به دیگران نشان می‌دهد که شما فردی جسور و ایمن هستید و به آن‌ها نیز کمک می‌کنید، در شرایط بحرانی آرام باشند و بتوانند روی شما حساب کنند.

 

به دنبال خوبی در دیگران باشید

ترس موجب می‌شود که ما منزوی شویم و خود را از سایرینی که متفاوت از ما به نظر می‌رسند جدا کنیم. وقتی احساس خطر می‌کنیم، بیشتر مستعد به بی اعتمادی به اطرافیانی هستیم که آن‌ها را نمی‌شناسیم و ممکن است آن‌ها را به خاطر مشکلات به وجود آمده سرزنش کنیم. این کار باعث می‌شود که دیگران نیز احساس ترس بیشتری بکنند. اگر شما عضوی از گروهی هستید که به گونه‌ای مورد تهدید است یا افراد دچار ترس شده‌اند، سعی کنید نقطه‌ی بازتاب انسانیت و نیکی در این جمع باشید. ارتباط مثبت میان خودتان و دیگران را ببینید و بر برقراری ارتباط از طریق ارزش‌های مشترک تمرکز کنید. با اینکار شما آرامش را به گروه برمی‌گردانید و می‌توانید تمرین جسارت کنید.

بدترین حالت را تصور نکنید

افراد در هنگام بحران، اغلب بدترین حالت را در ذهن خود تصور می‌کنند، چون فکر می‌کنند با اینکار می‌توانند برای آن لحظه آماده باشند و احساس بهتری خواهند داشت. اما تحقیقات نشان می‌دهد که معمولا این کار فقط اضطراب بیشتری ایجاد می‌کند، زیرا ترس شما مبتنی بر شرایط واقعی نیست بلکه فقط در ذهن شماست. با تجسم بدترین حالت ممکن، ما به معنای واقعی آن شرایط را در بدن و ذهن خود احساس و اجرا می‌کنیم؛ بنابراین شروع به پاسخ دادن به این مساله می‌کنیم که یک رویداد ترسناک در حال رخ دادن است که می‌تواند موجب استرس بی دلیل شود. هرچه نگران‌تر باشیم، منابع شناختی کمتری در اختیار خواهیم داشت و قادر به تصمیم گیری درست نخواهیم بود.

 

فعال و متصل بمانید

در برابر این فکر که شما تنها کسی هستید که در چنین شرایطی می‌ترسید مقاومت کنید. برنامه‌ای داشته باشید که هنگام بروز ترس و اضطراب چه کار باید بکنید.

در رابطه با افراد جسور در موقعیت‌های بحرانی مطالعه کنید و تصمیم بگیرید که در شرایط مشابه چه کار خواهید کرد. برای مثال برای از کسی کمک خواهید گرفت.
مهم‌ترین قدم برای فراگیری جسارت، مدیریت ترس است. با این کار در موقعیت‌های مختلف موثرتر عمل خواهید کرد چرا که به جای ترسیدن، اقدام می‌کنید.

بخوانید : سخن بزرگان در مورد شجاعت

مطالب مشابه را ببینید!