مجله تاپ‌ناز‌

دلیل عصبی شدن کودک هنگام شیر خوردن چیست؟

اگر هنگام شیر دادن به نوزاد شاهد عصبی بودن و خشونت نوزاد شده اید این مطلب را حتما بخوانید.

عصبی شدن نوزاد هنگام شیر خوردن

زنان جوان بسیاری هستند که اولین تجربه شان از احساس مادری توأم با نگرانی ها و مشکلات فراوان است، بخصوص اگر مقدار شیرشان کم باشد، یا نوزادشان برای خوردن شیر مشکل داشته باشد.

گاز می گیرد، چنگ می زند و با ناخن سینه را خراش می دهد. اگر کودک شما هم هنگام شیر خوردن این رفتارهای عصبی را از خود نشان می دهد، این مطلب را از دست ندهید.

عصبی شدن نوزاد هنگام شیر دادن

دلیل نا آرامی و رفتار خشونت آمیز بعضی از نوزادان هنگام شیر خوردن چیست؟
 مواردی در شیرخوردن بچه مهم است که باید حتما رعایت شود مثل زمان مناسب شیردهی و محیط مناسب شیردهی. مسلما اگر هر یک از موارد ذکر شده در زمان شیردهی اتفاق بیفتد کودک هنگام شیر خوردن رفتار های آزار دهنده از خود نشان می دهد.
زمان مناسب شیردهی چه زمانی است؟
 مهم ترین و اولین نکته ای که مادران عزیز باید درباره ی شیر دادن به فرزند خود بدانند این است که به هیچ عنوان برای جلوگیری کردن از نق زدن و گریه های کودک به او شیر ندهند. همه ی گریه ها و بی قراری های کودک دلیلی بر گرسنگی او نیست که بخواهیم هر گریه ای را با شیر دادن به نوزادمان از بین ببریم؛ پس، قبل از هر چیزی دلیل گریه و بی قرار کودک را جستجو کنید و اگر کودک واقعا نیاز به شیر خوردن داشت و احساس گرسنگی کرد به او شیر بدهید.
همچنین بخوانید : علت ریختن آب دهان هنگام خواب چیست ؟
همچنین بخوانید : هنگام تشنج نوزاد ناشی از تب چه باید کرد؟
 محیط شیردهی باید چگونه باشد؟
 شیردهی باید در محیطی آرام و خالی از هر گونه تنش و اضطراب هم برای کودک و هم برای مادر باشد و حتما در زمان گرسنگی انجام شود. کودک در سنین پایین تر همه ی امنیت روانی اطرافش را در مادر جستجو می کند و به صورت مستقیم مادر موضوع و عامل امنیت کودک محسوب می شود پس حالت روانی مادر در هنگام شیردهی در درجه ی بالایی از اهمیت قرار دارد که همواره باید به این موضوع مهم و اساسی توجه کرد. پس به هیج عنوان در شرایط عصبانیت، ناراحتی، گریه، اضطراب، شلوغی های بیش از حد به کودک شیر ندهید و هم چنین در شرایط ناآرامی خود کودک؛ همیشه سعی داشته باشید این موقعیت آرامش بخش را که هم برای مادر و هم برای کودک باید با لذت و عشق همراه باشد را با لحظه های تنش زا همراه نکنید.
اگر کودکی به رفتار های خشونت آمیز هنگام شیر خوردن عادت کرده باشد چه باید کرد؟
 در صورتی که مادری از این روش ها اطلاع نداشته و این رفتار ها و کنش های آزار دهنده برای کودکش به عادت تبدیل شده یک راهکار ساده پیش روی شما قرار دارد و آن هم این است که در هنگام بروز این رفتارها مادر تحت هر شرایطی آرامش خود را حفظ کند. ممکن است بارها شاهد این صحنه بوده باشید که مادری در هنگام شیردهی به خاطر بی قراری ها و رفتار های غیر عادی کودکش عصبانی شده و رفتاری مشابه با رفتار کودک را با او داشته است، این برخورد به طور قطع اشتباه ترین کار است و وضعیت را بدتر می کند. در این پروسه این مادر است که متحمل عذاب بیشتری می شود و حالت عصبی او به صورت مستقیم روی کودک اثر می گذارد.

برای آرام کردن کودکی که در حین شیر خوردن بی قراری می کند باید چه کاری انجام شود؟
 در هنگام بروز رفتار های عصبی و بی قراری از جانب کودک مادر باید دست کودک را به آرامی بگیرد و حرکتی لذت بخش را جایگزین رفتار آزار دهنده کند، به طور مثال دست کودک را نوازش کند، ببوسد و به حالت نوازش به روی صورت و بدن خود بکشد؛ تکرار این حرکت و برقرای ارتباط فیزیکی آرام بخش بین مادر و کودک تا حد زیادی می تواند مانع این رفتارها شود.
همچنین بخوانید : نوزاد را هرگز تکان شدید ندهید زیرا مغزش آسیب می بیند!

مطالب مشابه را ببینید!