دلیل سفید شدن ابروها چیست؟

سفید شدن ابرو

مشکل سفید شدن ابروها

شاید در اطراف خود فردی را دیده باشید که با اینکه جوان است و موهای سیاه دارد ولی ابروهایش کاملا سفید شده است. در این مطلب فردی 41 ساله در مورد مشکل سفید شدن ابروهای می گوید.

این فرد می گوید که لابلای موهای سرم چند تار موی سفید موجود است و به دلیل ریز بودن این موها و پرپشتی موها، این موهای سفید زیاد معلوم نیستند، ولی قصه ابروهایم کاملا فرق دارد. همین چند وقت پیش فقط چند تار موی سفید بود که با موچین آنها را بر می داشتم ولی حالا تعداد این تار موهای سفید بسیار زیاد شده است و اگر بخوام تک تک این ابروهای سفید را بردارم، دیگر ابرویی برایم باقی نمی ماند.

الان مجبورم همیشه ابروهایم را رنگ کنم و می ترسم همین رنگ کردن مکرر ابروها باعث ریزش آنها شود. از کارشناسان «سلامت» چاره مشكلم و علت سفیدی موهای ابرویم را بپرسید. علاوه بر این، می‌خواهم بدانم رنگ كردن و كندن موهای سفید باعث افزایش سفیدی ابروها شده؟»

رایج‌ترین دلایل سفید شدن موی ابرو

سفید شدن موها به جز دلیل ژنتیکی آن دلایلی دیگر هم دارد. کم خونی، کمبود ویتامین B12، کمبود مس و بعضی از ویتامین ها و ریز مغذی ها دیگر، بیماری ژنتیکی آلبینیسم (که باعث اختلال در فعالیت رنگدانه ها می شود و موها، پوست و چشم ها به رنگ روشن و یا سفید دیده می شوند) و گروهی از بیماری های خود ایمنی مانند آلوپسی آره آتا و ویتیلیگو هم باعث سفید شدن شدن مو در ناحیه از بدن می شوند.

نگاه متخصص بیماری‌های پوست

دکتر حسن صیرفی

استاد گروه پوست

دانشگاه علوم پزشکی تهران

فعلا هیچ دارویی برای رفع سفیدی مو نداریم

سفید شدن موها پدیده‌ای طبیعی و وابسته به نژاد و سن است. این پدیده در نژاد سفید از حدود 30 تا 35 سالگی شروع می‌شود و تا 50 سالگی تقریبا نیمی از مردم، نیمی از موهایشان سفید است. در سیاهپوستان این اتفاق 10 سال دیرتر می‌افتد. علت اصلی سفیدی مو، کاهش سلول‌های رنگدانه‌ای به نام ملانوسیت و کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز (مسئول تولید رنگدانه مو) است.

سفید شدن موها اغلب در ریش و سبیل، زودتر از موهای سر و بدن ظاهر می‌شود.سفیدی مو اگر ناشی از کمبود مواد غذایی باشد، معمولا با جبران ماده مغذی تا حد زیادی قابل‌برگشت است.

اولین تشخیص احتمالی که برای این آقا مطرح می‌شود، آلوپسی آره‌آتاست. در مبتلایان به این بیماری خودایمنی، ابتدا قسمتی از موهای بدن می‌ریزد و بعد از مدتی، دوباره رشد می‌کند ولی این موها دیگر سیاه نیستند. البته می‌توان به بیماری ویتیلیگو یا لک و پیس هم شک کرد. آقای امیر باید با پزشک متخصص در مورد مشكلشان صحبت كنند تا احتمال کمبود مواد مغذی و ابتلا به بیماری‌های خودایمنی رد شود.

تاکنون دارویی برای درمان سفیدی مو ساخته نشده و تنها راه برای از بین بردن سفیدی مو رنگ کردن آنهاست ولی احتمال جلوگیری از سفیدی مو وحتی درمان آن از طریق ژن‌درمانی در آینده وجود دارد.

نگاه متخصص بیماری‌های پوست

دکتر مسعود داودی

عضو هیات علمی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا…

کندن موی سفید

نه آن را کم می‌کند، نه زیاد

این نوع سفید شدن مو در افراد مستعد به بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس دیده می‌شود. از علائم بیماری ویتیلیگو سفیدی زودرس مو در همان منطقه درگیر پوست است. برای رد بیماری ویتیلیگو، بهتر است از پوست ناحیه ابرو، نمونه‌ای گرفته ‌شود.

برخی تصور می‌كنند اگر موی سفیدی با موچین خارج شود، به موهای سفید اضافه خواهد شد اما اینگونه نیست. کندن مکرر موها با موچین فقط به ریشه آنها آسیب می‌زند و موها را از حالت نسبتا ظریف به ضخیم تبدیل می‌کند. کندن موهای سفید، جلوی سفیدی مو را نمی‌گیرد زیرا ریشه همچنان سالم و بدون رنگدانه است و موهای جدیدی كه می‌رویند، باز هم به رنگ سفید خواهند بود.

زبر بودن موها یا رنگ كردن هم آسیبی به رنگدانه‌ها نمی‌زند. بعضی از بیماران درباره پیوند موهای سیاه به منطقه‌ای که موهای سفید در آن رشد کرده سوال می‌کنند. پیوند موهای سر به ابرو روش مناسبی نیست چون ماهیت ریشه مو در این دو قسمت متفاوت است. آقای امیر باید برای بررسی از نظر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، به پزشك مراجعه كنند و اگر نتیجه منفی بود، رنگ كردن موهای ابرو بهترین راه‌حل است.

گرچه رنگ زدن موهای ابرو هم دشواری‌های خود را دارد.


همچنین بخوانید :

مشکل سفیدی زودرس مو, سفیدی زودرس از دید طب سنتی

تغذیه نامناسب نیز باعث سفیدی مو می شود

سفید شدن موها و اطلاعاتی کامل در مورد سفیدی مو و دلایل سفید شدن مو

مطالب مشابه را ببینید!