مجله تاپ‌ناز‌

دلیل گران بودن زعفران چیست؟ حقایق خواندنی در مورد طلای قرمز

زعفران به جز کشور ایرانی در کشورهای دیگر مانند هند، افغانستان، هلند، ایتالیا، مراکش و آمریکا نیز رشد می کندئ. اما دلیل گران بودن زعفران چیست و چرا به آن طلای قرمز می گویند؟

چرا زعفران گران است؟

رعفران ایرانی که به آن طلای سرخ نیز گفته می شود قیمت بسیار بالایی دارد و به خارج صادر می شود. ایرانی تقریبا بزرگترین تولیدکننده زعفران است. از 3 هزار سال پیش تا بحال در ایران زعفران کشت می شود.

برای کشت و رداشت رعفران به نیروی فیزیکی زیادی نیاز است و از برداشت گل ها از روی زمین و تا بسته بندی نهایی باید بسیار کار کرد. زعفران به دلیل مزه متفاوتش به گران ترین چاشنی جهان تبدیل شده است. رعفران در آشپزخانه های سراسر جهان به عنوان رنگ و ادویه مورد استفاده قرار میگیرد. از زعفران برای اهداف دارویی نیز استفاده می کنند.

 

زعفران

همه چیز درباره زعفران

حدود 450 گرم از زعفران می تواند قیمتی معادل 5000 دلار داشته باشد. این گیاه یکی از گران قیمت ترین ادویه های جهان است. اما بعد از زعفران وانیل حدود 600 دلار قیمت دارد. اما چه چیزی باعث شده که زعفران اینقدر گران باشد؟
برداشت زعفران بسیار سخت است و از گل زعفران به دست می آید. هر گل سه کلاله قرمز دارد که زعفران هستند. محصول زعفران خیلی پایین است. برای برداشت 1814 گرم زعفران در هر جریب باید چندین نفر کارگر را استخدام کرد.
برای برداشت 453 گرم زعفران باید 170 هزار گل را دست چین کنید. این گل های بنفش در طول یک دوره 6 هفته ای از اواخر مهر تا اوایل آذر شکوفه می کنند. برای برداشت هم زمان خاصی وجود دارد. هنگامی که رطوبت نسبی هوت بالاتر باشد باعث می شود کیفیت زعفران هم تغییر کند. نور خورشید می تواند ساختار شیمایی زعفران را بشکند.
نود درصد زعفران جهان در زمین ها بایر ایران کشت و برداشت می شود. برای این کشت با زحمت فراوان برداشت انجام می گیرد.

چرا ایران تولیدکننده اصلی زعفران است ؟

پاسخ واضح است ، دلیل خاک و شرایط مناسب و البته نیروی کار ماهر برای برداشت چنین محصول با ارزشی است ، البته زعفران تنها در ایران کشت نمی شود بلکه در مراکش، اسپانیا، ایتالیا، هلند، افغانستان، هند و حتی در آمریکا رشد می کند .
زعفران

علت گران بودن زعفران چیست؟

بیشترین زحمت برای زعفران در ایران کشیده می شود چرا که برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک باید کشاورزان ساعت های طولانی 170 هزار دانه گل را از کلاله جدا کنند و با دقت بالایی خشک کنند، علی رقم این زحمات بسیار کشور اسپانیا بعد از خرید زعفران ایرانی آن را بسته بندی کرده و با قمیت چند برابر به کشورهای دیگر صادر می کند برای همین می گویند ایران بزرگترین تولید کننده و اسپانیا بزرگترین صادر کننده طلای سرخ است.

می دانید آمریکا یکی از کشورهایی است با بیشترین واردات زعفران؟

اگرچه بسیاری از آمریکایی ها هرگز زعفران نخورده اند اما ایالات متحده 25 تن از این مواد را در سال 2013 و 46 تن در سال 2016 وارد کرده است.باید بدانید زعفران در برابر هوای سرد مقاومت خوبی دارد پس با این تفاسیر اگر ایالت ورمونت را با لایه ای از پلاستیک بپوشانید، همان وضعیتی را خواهید داشت که در ایران داریم.

زعفران چه قدر اهمیت دارد ؟

در طول قرن ها ثابت شده است در بسیاری از موقعیت ها مفید است. زعفران اغلب در پخت وپز به کار می رود.به عنوان ایرانی هر روز از زعفران در غذاهای خود استفاده می کنیم و با زعفران زیاد غذا درست می کنیم تا آنجا که نمی توانیم جایگزینی برای طعم زعفران پیدا کنیم.
زعفران

زعفران جز ایران در کجا رشد میکند؟

رعفران بر روی برنج و برخی از نان ها برای طعم بخشیدن اضافه می شود. زعفران دارای ترکیبات شیمایی پیروکروسین، کروسین و … را دارد که گران قیمت هستند.
 آن ها دارای سه جز اصلی یا ترکیباتی هستند که طعم ، رنگ زعفران ، بوی زعفران را باعث می شود. هنگامی که در مورد کیفیت زعفران صحبت می کنیم، از لحاظ فنی درباره این سه جز شیمیایی صحبت می کنیم، زعفران ذاتا چیزی ارزشمند است.
زعفران

اهمیت زعفران در کشورهای مختلف

مردم از زمان های قدیم سعی کردند برای زعفران جایگزین پیدا کنند مقلا زردچوبه، گلبرگ های گل سرخ و گل سوسن را با هم ترکیب کنند و به جای زعفران استفاده کنند که طعمی متفاوت دارد. مصرف زیاد زعفران می تواند باعث شادی شما شود. مصرف طلای سرخ می تواند علاوم بیماری هایی مانند آلزایمر، افسردگی و پی ام اس را کاهش دهد.

زعفران


مطالب مشابه را ببینید!